محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد: طرح گرشگری تنگه تکاب واگذاری نیست؛ مستثنیات است

"طرح گردشگری تنگه تکاب" زیان بار تر از "آشوراده" / لزوم برخورد فراجناحی نهادهای نظارتی

"طرح گردشگری تنگه تکاب" زیان بار تر از "آشوراده" / لزوم برخورد فراجناحی نهادهای نظارتی
پس از انتشار گزارش هایی درباره موافقت عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری در "منطقه حفاظت شده خاییز" حالا مدیرکل حفاظت محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد در گفت وگو با اسکان، موضوع این موافقت را تشریح کرد.
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب: ۱۵۷۳۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: هر چند مدیرکل حفاظت محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد می گوید که "طرح گردشگری تنگه تکاب" قرار است در مستثنیات "منطقه حفاظت شده خاییز" و طبق مطالعات طرح جامع منطقه اجرایی شود و نظارت بر اجرای آن بسیار مهم تر از موافقت های قانونی اولیه است؛ اما فعالان محیط زیست انتظار دارند نهادهای نظارتی، همانند ورود به ماجرای "آشوراده"، به موضوع ورود کرده و با عمل فراجناحی و صرفا قانون گرا، جلوی بروز ابرچالش های بیشتر در خوزستان را بگیرند.
 
محسن جعفری نژاد در گفت وگو با اسکان درباره "طرح گردشگری تنگه تکاب" گفت:« "طرح گردشگری تنگه تکاب" در داخل مستثنیات اجرا می شود و اساسا بحث واگذاری مطرح نیست؛ ضمن اینکه در حد یک طرح رده یک خدماتی-گردشگری است.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد در ادامه افزود:« مجوز این واحدها در چارچوب قانون داده شده؛ ولی مهم نظارت ها و پیگیری ها در فرآیند اجرای مجوز داده شده است که باید هم توسط اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و هم اداره کل حفاظت محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد صورت بگیرد.»

جعفری نژاد تاکید کرد:« چیزی که بیش از همه مناطق حفاظت شده را تحت تاثیرقرار داده و گاه تخریب کرده است "گردشگری گسترده" و "غیرمتمرکز"  هست که امروزه در برخی از مناطق تحت مدیریت مشهود است و نمونه بارز آن در جهان نما، زیارت و.... بسیاری ازمناطق کشور در حال انجام است. گردشگری غیراصولی و بی ضابطه و اثرات آن برای محیط زیست بسیار آسیب رسان هستند. »

او افزود:« گردشگری متمرکز و درچارچوب، با توجه به اینکه می تواند خودش مشکلاتی را ایجاد کند؛ ولی مطمئنا اثرات کمتری خواهد داشت و متاسفانه بیشترین مشکلاتی که باعث نگرانی های دوستان محیط زیستی می شود عدم مدیریت و نظارت بر فعالیت هاست که در این موارد بنده کاملا به آنها حق می دهم که نگران باشند.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد یادآوری کرد:« البته چون مجوز نهایی را همکاران خوزستان داده اند بهتر می توانند در این باره صحبت کنند؛ ولی تا جایی که درحوزه اختیارات این اداره کل بوده، بستن پروژه در حد یک اکولاژ بوده ولاغیر؛ همان چیزی که در مطالعات طرح جامع منطقه دیده شده است.»
 
روز گذشته اسکان نيوز اسنادی را منتشر کرد که حکایت از موافقت عیسی کلانتری با اجرای "طرح گردشگری تنگه تکاب" در "منطقه حفاظت شده خاییز" بود. طرحی که قرار است همراه با ویلاسازی و ساخت وسازهای ناموزون دیگر در یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست صورت بگیرد که زیستگاه پلنگ و کاراکال است. با این همه عیسی کلانتری به مشاور و مدیرکل حوزه ریاست خود دستور داده که طرح بدون هماهنگی با تهران ( معاونت طبیعی، دفتر زیستگاه ها ومناطق و کمیته ارزیابی زیست محیطی) و صرفا با نظر مدیران کل دو استان کهکیلویه وبویراحمد و خوزستان اجرا شود.

این در حالی است که طبق قانون اجرای هرگونه طرح در مناطق چهارگانه سازمان فقط با موافقت کمیته ارزیابی ممکن و قانونی است.

فعالان محیط زیست خوزستان به اجرای این طرح اعتراض دارند و نزدیک به یکسال است که برای لغو آن تلاش می کنند؛ یکسالی که با توجه به شواهد، مجری طرح در منطقه حفاظت شده خاییز طرح را اجرا می کرده اما مجوزی از مسوولان محیط زیست نداشته است؛ چرا که حتی موافقت کلانتری نیز مربوط به 3 ماه پیش و مرداد ماه است.
روز گذشته نمایندگان تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان از عیسی کلانتری نزد دادستان کل کشور برای موافقت با چنین درخواستی شکایت کرده اند.

حالا همه منتظر هستند تا ببینند نهادهای قضایی درباره قانون شکنان چگونه رفتار می کنند. برخی می گویند این همان اتفاقی است که در آشوراده نیز افتاد؛ منتها با مشخصاتی کاملا متفاوت؛ به گونه ای که معصومه ابتکار با اجرای طرح گردشگری تهیه شده که در دولت دهم موافقت نیز گرفته بود مخالفت کرد و استانداری و اداره کل میراث فرهنگی گلستان را وادار کرد تا دوباره طرحی را از صفر تهیه کند و در تمام مراحل تهیه طرح، مشاوران متخصص محیط زیستی نیز ناظر بر تهیه آن باشند. همچنین از اساس هتل سازی را در آشوراده ممنوع اعلام کرده و متقاضیان را وادار کرد تا تمام هتل سازی ها و ویلاسازی ها را در بندرترکمن اجرا کنند.

نظارت سازمان میط زیست تا آنجا جدی بود که آیت الله سیدکاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان از تریبون نماز جمعه علیه ابتکار موضع گرفت و گفت که ایشان چوب لای چرخ آشوراده گذاشته است. با این همه رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست به نظارت اداره کل محیط زیست استان گلستان بر تهیه طرح بسنده نکرد و خودش شخصا برای شنیدن گزارش طراحان، به آشوراده سفر کرد و هنگامی که طرح را مناسب و منطبق با استانداردهای محیط زیستی ندید، از جا برخواست و خطاب به ارائه کننده طرح گردشگری آشوراده گفت که « شما هنوز تفاوت پناهگاه حیات وحش میانکاله را با پارک قیطریه تهران نمی دانید!»

با این همه اما فعالان محیط زیست ستادی برای اعتراض به "طرح گردشگری آشوراده" تشکیل دادند و تا امروز نیز به رصدکردن موضوع و اعتراض ادامه داده اند.

همچنین با شکایت دو تن از مدیران سابق حوزه محیط زیست یعنی مرحوم دکتر محمدباقرصدوق و دکتر دلاور نجفی معاونان سابق سازمان حفاظت محیط زیست کشور از معصومه ابتکار برای موافقت با طرح گردشگری آشوراده به "سازمان بازرسی کل کشور"، این سازمان به موضوع ورود کرد.

حالا فعالان محیط زیست خوزستان که تا امروز تنها معترضان به اجرای طرح در "منطقه حفاظت شده خاییز" هستند منتظر اعمال قانون و نظارت جدی و فراجناحی نهادهای ناظر بر "موافقت نامتعارف عیسی کلانتری بدون طی روند قانونی با "طرح گردشگری تنگه تکاب" هستند؛ موضوعی که کوتاهی درباره آن هم به اعتبار آنها خدشه وارد می کند و هم خوزستان را که درگیر ابرچالش های چشمگیری است بحرانی تر خواهد کرد.   
 
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.