درخواست کارشناسان وفعالان محیط زیست ومنابع طبیعی سراسر کشور از رییس جمهوری

دستور وزیرجهادکشاورزی برای کشت زیراشکوب جنگل های زاگرس لغو شود

دستور وزیرجهادکشاورزی برای کشت زیراشکوب جنگل های زاگرس لغو شود
به دنبال ابلاغ تصميم عجيب و خطرناك وزیر جهادکشاورزی درباره کشت زیراشکوب در جنگل های زاگرس، انجمن های مردم نهاد، فعالان و متخصصان و کارشناسان محیط زیستی با تهیه و امضای یک نامه خطاب به حسن روحانی رییس جمهوری، از او خواستند تا با ورود به موضوع، در راستای جلوگيری از تصمیم های غيركارشناسی، دستور دهد تا وزارت جهاد كشاورزی، طرح های كارشناسی خود را بر اساس منافع ملی و حفظ منافع نسل آتی اصلاح کرده و از رخدادن فجایع بیشتر در زاگرس و سراسر کشور جلوگیری کند.
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب: ۱۵۸۵۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، در بخشی از این نامه تاکید شده است که به اعتراف همه محققين و كارشناسان داخلي و خارجی، علت اصلی مشكل جنگل‌های زاگرس و زوال جنگل‌های با ارزش بلوط طی چند سال گذشته كه بيش از يك ميليون هكتار از اين گونه را دچار خشكيدگی كرده، كشت در كف جنگل و ضعيف شدن خاك بوده است كه باعث ضعف فيزيولوژيكی درختان شده و بيماری ها و آفات به عنوان عامل ثانويه زمينه خشكيدگی درختان را فراهم كرده است. بر این اساس تصميم كارگروه مركزی رفع تداخل، قطعا باعث تشديد تصرفات و تخريب و تغيير كاربری های شديد، از دست دادن عرصه‌های جنگلی و به خطر افتادن حيات جنگل‌های ارزشمند زاگرس و منابع آب و خاك كشور خواهد شد.
 
گفتنی است فعالان محیط زیست و منابع طبیعی همچنان در حال جمع آوری امضا برای این نامه هستند و متخصصان و مسوولان انجمن های مردم نهاد و دیگر افراد علاقه مند این حوزه می توانند آنرا امضا کنند. متن کامل این نامه در ادامه می آید.
 
به نام خدا
 
جناب آقاي دكتر حسن روحاني رییس محترم جمهور
 
با سلام و احترام
 
بر اساس ماده 54 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور، وزارت جهاد كشاورزي موظف است براي رفع تداخل اجراي قوانين موازي بر روي اراضي ملي، دولتي و مستثنيات اشخاص اقدام نمايد كه در اين راستا كارگروه رفع تداخلات در مركز و استان‌ها تشكيل شده و در حال پيگيري موضوع مي‌باشند.
 
كارگروه رفع تداخلات مركز در تاريخ 13/8/96 تصميمي عجيب و خطرناك در ارتباط با جنگل‌هاي زاگرس اتخاذ نموده كه آيين نامه اجرايي آن تدوين و طي نامه شماره 8576/020 مورخ 7/5/97 توسط وزير محترم جهاد كشاورزي به واحدهاي زير مجموعه ابلاغ شده است، كه ماحصل تصميم كارگروه رفع تداخلات مركز به اين شرح است:

در جنگل‌هاي زاگرس، اراضي كه مشمول تعريف جنگل هستند و از طرفي قوانين اصلاحات ارضي نيز در آنها اجرا شده است، حقوق زارعين در اراضي زيرآشكوب جنگل (اراضي كف جنگل) به رسميت شناخت شده و كشت و بهره‌برداري از اين زمين‌ها استمرار مي‌يابد و متعاقبا از طريق ادارات ثبت اسناد، سند رسمي نيز به آنها داده خواهد شد و همين اراضي به عنوان اراضي ملي (جنگل‌ها يا اراضي جنگلي) نيز قلمداد مي‌گردد، و اين تعريف ملاك رفع تداخل در 6 ميليون هكتار از جنگل‌هاي زاگرس خواهد بود.
 
اين تصميم به لحاظ حقوقي و فني داراي اشكالات عديده‌ است. چگونه ممكن است كه يك عرصه هم جزء اراضي ملي و انفال باشد و هم ملك اشخاص؟ جنگل به مجموعه عرصه، موجودات خاكزي، پوشش گياهي كف جنگل، درختچه‌ها و درختان آن اطلاق مي‌گردد در صورتی ‌كه با اين تصميم وزارت جهاد كشاورزی، جنگل صرفا منحصر به درخت سرپا شده است آن هم درختی كه در ملك اشخاص قرار دارد!
 
به اعتراف همه محققين و كارشناسان داخلي و خارجي علت اصلي مشكل جنگل‌هاي زاگرس و زوال جنگل‌هاي با ارزش بلوط طي چند سال گذشته كه بيش از يك ميليون هكتار از اين گونه را دچار خشكيدگي كرده، كشت در كف جنگل و ضعيف شدن خاك بوده است كه باعث ضعف فيزيولوژيكي درختان گشته و بيماري‌ها و آفات به عنوان عامل ثانويه زمينه خشكيدگي درختان را فراهم كرده است.

اين مشكل براي گونه‌هاي ديگري نيز غير از بلوط نيز در حال گسترش است. تصميم كارگروه مركزي رفع تداخل قطعا باعث تشديد تصرفات و تخريب و تغيير كاربري‌هاي شديد، از دست دادن عرصه‌هاي جنگلي و به خطر افتادن حيات جنگل‌هاي ارزشمند زاگرس و منابع آب و خاك كشور خواهد شد. ضمن اينكه قانونگذار در ماده واحده قانون تعيين تكليف اراضي اختلافي يا شعب ويژه قضايي كه به همين منظور افتتاح و هم اكنون نيز فعال است، راهكارهاي لازم را براي احقاق حقوق افرادي كه به ملي شدن اراضي خود اعتراض دارند، پيش‌بيني كرده است.
 
با توجه به مراتب فوق و در راستاي جلوگيري از تصميمات غير كارشناسي كه قطعا كشور را در آينده نزديك دچار مشكلات عديده زيست محيطي مخصوصا در استان‌هاي زاگرسي خواهد كرد، از آن مقام محترم خواهشمنديم تا ضمن رسيدگي به اين موضوع، دستور فرماييد وزارت جهاد كشاورزي تصميمات كارشناسي خود را بر اساس منافع ملي و حفظ منافع نسل آتي اصلاح نمايد.
 
رونوشت:
 
ناصر سراج رییس محترم سازمان بازرسی کل کشور،
 
رییس محترم شورای حفظ حقوق بیت المال
 
عيسي كلانتري رییس محترم سازمان حفاظت محیط زیست
 
محمد رضا تابش رییس محترم فراکسیون حفظ محیط زیست مجلس شورای اسلامی
 
احمد علي كيخا ربیس محترم کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست مجلس شوراي اسلامي
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.