همزمان با "روزهوای پاک"تاکید متخصصان بر ناکارآمدی قانون و برنامه‌های اجرایی

تحقق هوای پاک از راه تدوین قانون کارآمد و اجرای حداکثری ممکن است

تحقق هوای پاک از راه تدوین قانون کارآمد و اجرای حداکثری ممکن است
همزمان با روز هوای پاک و در حالی که مدیران سازمان و ادارات کل حفاظت محیط زیست در سراسر کشور مشغول برگزاری برنامه های نمادین، چاپ پوستر و برگزاری نشست های خبری و ارائه آمارها درباره هوای پاک هستند هوای کلانشهرها مخصوصا پایتخت، به طرز خطرناکی همچنان آلوده است. به گونه ای که به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، از ابتدای سال ۹۷ تا هفته نخست آذرماه تاکنون، تنها ۱۴ روز هوای پاک گزارش شده است؛ اگر چه این رقم در سال گذشته 12 روز بوده و امسال دو روز بیشتر هوای پاک داشته ایم اما واضح است که تغییر به سمت اصلاح آلودگی هوا چندان جدی نبوده و برنامه ها موفق نبوده اند. علت چیست؟ برخی کارشناسان محیط زیست می گویند علت این است که نه قانون کارآمدی در این باره هست و نه قوانین موجود به درستی اجرا می شوند و متولی هوای پاک در ایران، یعنی سازمان حفاظت محیط زیست تنها در همان یک روز که در تقویم ملی به این نام نامگذاری شده به یاد هوای پاک می افتد و بقیه روزهای سال، نه از سیاستگذاری های لازم در اینباره خبری هست و نه از اجرای قوانین این حوزه.
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب: ۱۷۰۹۵
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: یک فعال محیط زیست معتقد است چاپ پوستر و برگزاری مراسم گرامی داشت "روز هوای پاک" از سوی ارگان متولی، کارآمدی لازم را برای تحقق استانداردهای هوای پاک در اعمال قوانین و نظارت ها و پایش ها ندارد و محقق شدن استانداردهای هوای پاک از طریق تدوین "قوانین کارآمد" و اجرای حداکثری آنها مورد مطالبه و ممکن است. او از متولیان هوای پاک می پرسد: آیا قوانین مصوب در این زمینه نیز قابلیت تامین استانداردهای مطلوب را دارند؟
 
رضا رمضانی متخصص محیط زیست همزمان با گرامی داشت "روزهوای پاک" و اجرای برنامه های مختلف در سراسر کشور به اسکان گفت:« پوسترها نمی توانند معجزه کنند. وقتی به روزهای پایانی دی ماه می رسیم، پوسترها و تبلیغات رسانه ای محیط زیستی متوجه مان می کند یک روز از سال هم به نام "روز هوای پاک" نامگذاری شده است و باید چنین روزی را گرامی بداریم و اهمیت داشتن هوای پاک را مورد توجه قرار دهیم. اما بعید به نظر می رسد که پوسترها این قابلیت را داشته باشند که خروجی دودکش کارخانه ها را فیلتر کنند و درستی استقرار صنایع و  کنترل شدن فعالیت واحدهای آلاینده را تضمین کنند.»

او تاکید کرد:« منطقی است که محقق  شدن استانداردهای هوای پاک از طریق تدوین قانون های کارآمد و اجرای حداکثری آن ها مورد مطالبه باشد.»
 
 
این فعال محیط زیست افزود:« بر این اساس باید پرسید که آیا غیر از چاپ پوستر و برگزاری مراسم گرامیداشت روز هوای پاک، ارگان متولی، تحقق استانداردهای هوای پاک در اعمال قوانین و نظارت ها و پایش ها، کارآمدی لازم را دارد؟ و آیا قوانین مصوب در این زمینه، قابلیت تامین استانداردهای مطلوب را دارند؟»

او با اشاره به قانون پر از ایراد هوای پاک گفت:« حکایت ما داستان فروشنده ای دوره گرد است که ظروف چینی را بار الاغش کرده بود و راهی روستایی بود تا به کسب و کارش بپردازد. وقتی از دروازه شهر خارج می شد نگهبان شهر جلوی او را گرفت و با چماقی که در دست داشت به بار الاغ کوبید و پرسید: چه داری؟ دوره گرد گفت: به خدا که اگر یک بار دیگر با آن چماق بر بار بکوبی، هیچ! حالا قانونی پر از ایراد، در دستان متولیان ناکارآمد، نقش آن چماق را دارد و به جای تامین امنیت محیط زیستی، چینی هوای پاک را خواهد شکست.»

رمضانی در ادامه یادآوری کرد:« کافی است برخی اقدام ها و ابرازنظرها را در ماه ها و سال های اخیر در ارتباط با مسائل محیط زیست مرور کنیم تا معلوم شود ارگان متولی مباحث محیط زیست تا چه حد کارآمد است. خشکسالی و استیصال از آن، پدیده ای قدیمی است که تکرارش درطول تاریخ باعث شکل گرفتن «نماز باران» در فرهنگ های مختلف دنیا شده است. اما آلودگی هوا و ناتوانی در حل این معضل در کشور ما باعث شکل گرفتن فریضه ای نوین به نام "دعای باد" با ابتکار متولیان مدیریت و پیشگیری از آلودگی های محیط زیستی شده است.»

او افزود:« همین ابتکار در کنار پدید آمدن سنت "گورخرکشان" و بی اقدامی در برابر طرح های متخلفانه سازه های آبی و ابتلا به عارضه "کم بینایی" در برابر دودها و بخارات متنوعی که از دودکش کارخانه ها خارج می شود، نشان می دهد که مسئولین دولتی به خصوص در بخش محیط زیست، تا چه اندازه در انجام وظایف خود کارآمدند.»
 
قوانین ناکارآمد و کم جان

این متخصص محیط زیست درباره کم توان بودن قوانینی تدوین و مصوب شده به اسکان گفت:« اما از توانایی و کارآمدی متولی که بگذریم، بررسی اجمالی قوانین موجود هم هیجان موضوع را افزایش خواهد داد. با آغاز اجرای "برنامه ششم توسعه" و مصوب شدن "قانون هوای پاک"، ضوابط و مقررات اجرایی این قانون نیز تدوین و ابلاغ شده است. این دستورالعمل با چنان کیفیتی طراحی شده بود که در کمتر از یکسال، به دو بار بازنگری نیازمند شد. از سوی دیگر نسخه نهایی آن هم تنها چیزی را که محقق نمی کند تضمین هوای پاک است.»

رمضانی با اشاره به مشکلات برنامه طراحی شده گفت:« در طراحی نرم افزارهای رایانه ای، وجود "حفره امنیتی" یا "باگ" نشان دهنده ضعف برنامه طراحی شده است. اگر ضوابط و مقررات استقرار موضوع ماده یازدهم "قانون هوای پاک" را به عنوان سیستم نرم افزاری هوای پاک تلقی کنیم، باید اذعان کرد که این دستورالعمل، مجموعه کاملی از باگ ها و حفره ها است که اگر در چند جا توانسته باشد زمینه مناسبی را برای اعمال استانداردهای هوای پاک فراهم کند، حتما ماده یا تبصره ای را هم در حد حفره ای چند اینچی پیش بینی کرده است تا بشود از اعمال استانداردها شانه خالی کرد.»

این متخصص و فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد چماق آن دستورالعمل قانون هوای پاک با دستان این نگهبان استانداردهای محیط زیستی به موجودی هوای سرزمین مان کوبانده شده و از ما پرسیده شود که چه تنفس می کنید؟ باید بگوییم: دود!
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.