تلاش فعالان محیط زیست و حمایت دستگاه قضایی نتیجه داد:

توقف طرح گردشگری تنگ تکاب باممنوعیت اجرا در"ارتفاعات خاییز"

توقف طرح گردشگری تنگ تکاب باممنوعیت اجرا در"ارتفاعات خاییز"
دو ماه پیش، اسکان نيوز اسنادی را منتشر کرد که حکایت از موافقت عیسی کلانتری با اجرای "طرح گردشگری تنگه تکاب" در "منطقه حفاظت شده خاییز" بود. طرحی که قرار بود همراه با ویلاسازی و ساخت وسازهای ناموزون دیگر در یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست صورت بگیرد. فعالان محیط زیست خوزستان به اجرای این طرح اعتراض دارند و نزدیک به یکسال است که برای لغو آن تلاش می کنند؛ یکسالی که با توجه به شواهد، مجری طرح در منطقه حفاظت شده خاییز طرح را اجرا می کرده اما مجوزی از مسوولان محیط زیست نداشته است؛ چرا که حتی موافقت کلانتری نیز مربوط به 3 ماه پیش و مرداد ماه است. پس از گذشت دوماه از انتشار گزارش اسکان نیوز، حالا از منطقه خبرهای خوب می رسد.
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب: ۱۷۲۳۱
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: پیگیری ها و تلاش های تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان و حمایت دستگاه قضایی و توجه این دستگاه به مسائل زیست بومی بالاخره نتیجه داد و اجرای "طرح گردشگری تنگه تکاب" در منطقه حفاظت شده خاییز متوقف، و تنها در محدوده های غیرحفاظتی، بلامانع اعلام شد. 
 
محمد داسمه وکیل دادگستری و دبیر کمیته حقوقی تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان با اشاره به موضوع به اسکان نيوز گفت:« هفته پیش جلسه ای در دفتر معاون محیط طبیعی کشور و با حضور مدیران کل محیط زیست دو استان "کهکیلویه بویراحمد" و "خوزستان" و همچنین آقای کدخدا سرمایه گذار برگزار شد. محیط زیست خطاب به سرمایه گذار گفته است طرح شما حتما باید اکولاژ و ساخت و سازها حذف شود. همچنین گفته اند طرحی با سازه های سبک و بدون استفاده از ساخت وساز و بنا و خارج از ارتفاعات، ارائه کنید.»

او در ادامه گفت:« ظاهرا سرمایه گذار در آن جلسه طرحی نداشته و گفته بعدا تهیه می کنم و ارائه می دهم. اکنون از مهلت داده شده برای ارائه طرح، تقریبا چیزی نمانده و هنوز خبری از طرح نیست.»

داسمه افزود:« سازمان حفاظت محیط زیست به مدیر شهرستان کهکیلویه گفته اند ایشان تا الان طرحی نیاورده؛ اما فعلا اجازه ندهید ساخت وسازی انجام گیرد و آجری روی آجر بیاید. در ارتفاعات نیز هیچ گونه عملیاتی صورت نگیرد و تنها کاری که می تواند انجام شود جاده های دسترسی ابتدای پروژه را که قبلا انجام داده می تواند ادامه دهد. همچنین تاکید کرده اند که از ارتفاعات باید پایین بیاید.»

دبیر کمیته حقوقی تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان در ادامه گفت:« محیط زیست کهکیلویه آقای عزیزی این موضوع را در حدود 6 روز پیش، به سرمایه گذار ابلاغ کرده است. مشاهدات دوستان ما نیز می گوید که همان مسیرگشایی ابتدای جاده انجام می شود و کار در ارتفاعات تعطیل شده است.»

داسمه تاکید کرد:« آنگونه که مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته اند اگر ایشان تا انتهای مهلت یکماهه، طرح، نقشه و پلان خود را ارائه ندهند طرح، از اساس، لغو خواهد شد.»
 
گفته می شود طی چند روز اخیر "فرخ شیرالی" رییس اداره محیط زیست شهرستان بهبهان در گفت وگو با رسانه های استانی و منطقه ای خبر از اجرای جلسه ای با مجری "پروژه تنگ تکاب" در سازمان حفاظت محیط زیست کشور داده و از سرمایه گذار طرح اکولاژ و پلن اجرائی طرح درخواست شده که مجری طرح این نقشه ها را ارائه نداده و به همین دلیل سازمان به وی فرصت یکماهه داده تا این نقشه ها را ارائه کند. او تاکید کرده که به دستور سازمان محیط زیست تا زمان ارائه پلان اجرائی پروژه، ادامه فعالیت این طرح متوقف است.
 
به دنبال موافقت بی قیدوشرط عیسی کلانتری با اجرای "طرح گردشگری تنگ تکاب" در منطقه حفاظت شده خاییز و نامه او به مدیران کل دو استان کهکیلویه وبویراحمد و تاکید بر موافقت با طرح فوق، « بدون نیاز به موافقت و نظر تهران و معاونت ها» یعنی "معاونت محیط طبیعی" و بخش های مربوطه از جمله "دفتر زیستگاه ها ومناطق" و "کمیته ارزیابی زیست محیطی" ، "کمیته حقوقی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان"، با مراجعه به دادستانی کل کشور، از رییس سازمان حفاظت محیط زیست شکایت کرد.
 
موافقت با طرح گردشگری تنگه تکاب در "منطقه حفاظت شده خاییز" که از مهم ترین مناطق حفاظتی خوزستان و زیستگاه پلنگ، کاراکال و دیگر گونه های ارزشمند و کمیاب است در حالی از سوی کلانتری صورت گرفت که بر اساس قوانین صریح کشور، هرگونه ساخت وساز در مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست، ممنوع بوده و منوط به موافقت کمیته ارزیابی و نظارت بر تهیه و اجرای طرح است.
 
این فعالان معتقدند عملیات این طرح که مبتنی بر ساخت 56 واحد ویلایی، رستوران، سالن گلف و برخی از دیگر سازه ها است و با امضای عیسی کلانتری، بدون طی کردن روند قانونی و انجام ارزیابی زیست محیطی مجوز گرفته است نابودگر منطقه حفاظت شده خاییز خواهد بود و علاوه بر زمین خواری، کوهخواری و تخریب های اولیه، به دلیل ورود انسان به منطقع، اکوسیستم طبیعی منطقه را دچار مشکلات جدی و دیگرگونگی طبیعی خواهد کرد.
 
این اتفاق ها در حالی می افتد که خوزستان در سال های اخیر، مشکلات و بحران های بسیار بزرگی را در حوزه های اکولوژیک و محیط زیستی تجربه کرده و زندگی شهروندان آن با آنها گره خورده است.

"ریزگرد" ، "خشکسالی و بی آبی" و طوفان هایی که خاک را برای مردمان این استان به ارمغان آورده در کنار خشکسالی های ممتدی که منجر به خشک شدن "هورالعظیم" بزرگ ترین تالاب این استان شده است زندگی روزمره شهروندان را در بسیاری از نقاط استان با بحران رو به رو کرده است.

این بحران در تابستان اخیر جدی تر شد؛ چرا که هورالعظیم در اثر خشکی، نزدیک به 4 ماه در آتش می سوخت و علاوه بر نابودی حیات وحش و آبزیان آن، دود آن تا شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر رسید.

با این همه مسوولان، به جای اندیشیدن به مشکلات روزمره مردم از جمله هوا و آب و تنفس، به فکر سرمایه گذاری در بکرترین مناطق استان هستند تا به گمان خودشان برای مردم تفریگاه ایجاد کنند. در حالی که عموما هم سرمایه گذاران این دست طرح ها و هم مخاطبان آنها که از این طرح استفاده می کنند از اقشاری هستند که با مردم عادی و عموم شهروندان بسیار فاصله دارند و این مناطق حیاتی که تولید آب و اکسیژن استان را بر دوش دارند را برای تفریح و خوشگذرانی می خواهند.
 
توقف اجرای "طرح گردشگری تنگ تکاب" در "منطقه حفاظا شده خاییز" یک پیروزی برای جنبش محیط زیست ایران است که با حمایت دستگاه قضایی صورت پذیرفته است و در صورت ادامه در دیگر مناطق ارزشمند اکولوژیکی و حفاظتی، می تواند تضمین کننده بقای سرزمین باشد.
 
بیشتر بخوانید:

موافقت بی قیدوشرط عیسی کلانتری با اجرای "طرح گردشگری تنگ تکاب"

"طرح گردشگری تنگه تکاب" زیان بار تر از "آشوراده" / لزوم برخورد فراجناحی نهادهای نظارتی

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.