گزارش اسکان نیوز از آخرین وضعیت ساختمان شماره ۲ شهرداری تهران؛

و ما ادراک رسا تجا ...

و ما ادراک رسا تجا ...
ساختمان روزنامه اطلاعات یا همان ساختمان شماره 2 شهرداری مدت ها است آماده بهره برداری است اما مشخص نیست چرا مورد بهره برداری قرار نمی گیرد .
يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: ۱۷۳۹۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات مدت ها است که تابلوی ساختمان شماره 2 شهرداری تهران را بر پیشانی دارد اما با وجود آن که به نظر می رسد این پروژه آماده بهره برداری باشد، بلاتکلیف رها شده است .

از محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران که بارها در صحن شورای شهر تهران درباره پرونده عیسی شریفی قائم مقام شهردار سابق تهران و هزاران میلیارد تومان از سرمایه شهرداری  که به خاطر او متوقف شده است سخن گفته در خصوص این ساختمان و این که چرا به بهره برداری نمی‌رسد سوال پرسیده ایم. او در جواب تنها این جمله را به اسکان نيوز می گوید: « و ما ادراک رسا تجا ...»

رد « رسا تجارت مبین » یا به قول میرلوحی «رسا تجا ...»را که در سخنان اعضای شورای شهر تهران بگیریم می‌رسیم به یکی از مصاحبه های محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران در واکنش به اطلاعیه بنیاد تعاون سپاه درخصوص عدم بدهی به شهرداری تهران .

او در این مصاحبه به اهالی رسانه گفته بود: گزارشی از بازرسی کل کشور دریافت کردیم که یکی از شرکت‌های وابسته به نام رسا تجارت مبین به شهرداری بدهکار است که معاونت مالی شهرداری نیز در گزارشی این موضوع را تایید کرد و از پس  بنیاد تعاون و شهرداری تهران نسبت به این مسئله باید صحبت کنند.

در گزارش دیگری که در روزنامه شرق درخصوص شرکت یاس منتشر شده بود نیز به نقل از  یکی از اعضای شورای شهر تهران که نسبت به وجه قضائی و مخاطب این پرونده شرکت رسا تجارت مبین (یاس) حساسیت داشته  و نام اش هم در گزارش نیامده گفته شده : کارگزاری رسا تجارت مبین با هدف ورود به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شد و خود آقای قالیباف در آن حضور داشتند، اما آقای عیسی شریفی از طرف ایشان در جلسات آن حضور می‌یافت و حالا هم یکی از اتهامات آقای شریفی، قائم‌مقام سابق شهردار تهران، مربوط به همین شرکت کارگزاری و اقدامات آن است که البته تنها ایشان نبودند و از اواخر سال گذشته چند نفر از افراد مرتبط با این شرکت دستگیر شدند.

او در توضیح نحوه کار این کارگزاری‌ها و خلأهایی که زمینه فساد را ایجاد می‌کنند، افزوده بود: «شهرداری در مناطق کارگزار گذاشت تا پول بیاورند و در طرح‌های شهری کمک‌حال شهرداری شوند و بعد شهرداری پول آن را به‌علاوه سود برگرداند و ملک یا تراکم بدهد.

این ساختمان مرتبط با هر پرونده ای باشد یکی از سرمایه های این شهر است . ساختمانی که در 25  مرداد ماه سال 84 با عنوان ساختمان روزنامه اطلاعات در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده
مدتی انبار روزنامه ها و مجلات برگشتی بوده و بعدها هم قرار شده موزه مطبوعات کشور شود . آرزویی که هرگز محقق نشد.

در این سال ها 2 بار بنای ساختمان مورد تهدید قرار گرفته است . نخست  در سال 93 که در طوفان خردادماه  سقف کاذبی که در ساختمان شمالی این عمارت به صورت غیرمجاز نصب شده بود، از جا کنده و در کف خیابان خیام سقوط کرد و دیگری در 25 مهر  94جرثقیل (تاورکرین) نصب شده بر روی ساختمان 10 طبقه قدیمی روزنامه اطلاعات سقوط کرد.

 آن زمان  محمود دعایی در گفتگویی اعلام کرد: شنیدم که بخش خصوصی، آن ساختمان را به شهرداری تهران فروخته و شهرداری قرار است در آن یک مجتمع تازه تأسیس کند.
 
ابوالفضل قناعتی عضو سابق شورای شهر تهران هم در خصوص ساختمان روزنامه اطلاعات در خیابان امام خمینی (ره) و تصمیمی که مدیران گذشته شهر برای آن گرفته بودند ،به اسکان نيوز می‌گوید: قرار بود این ساختمان به سایت اداری مدیریت شهری تبدیل شود؛ حتی تأکید شده بود شکل و ظاهر ساختمان، معماری ایرانی اسلامی داشته باشد و الگویی برای سایر ساختمان‌های اداری قرار گیرد.

در حال حاضر ما ساختمان جدید مجلس داریم که در کنار ساختمان قدیمی احداث شده و هیچ نشانی از معماری ایرانی اسلامی ندارد؛ این ساختمان با این ملاحظات مورد بازسازی و ساماندهی قرار گرفت. حتی زمانی بحث این بود که ساختمان شورای شهر تهران نیز به این ساختمان منتقل شود. در روند ساخت و ساز و ساماندهی این بنا، کسبه دچار مشکلات بسیاری شدند و تقاضای تسریع فعالیت‌های عمرانی را داشتند که امیدواریم هر چه سریعتر مشکلاتی که وجود دارد چه از لحاظ حقوقی و چه .... حل شود و این ساختمان نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرد. رهایی این ساختمان ها از بلاتکلیفی   نیاز به یک تصمیم قطعی از سوی مدیران دارد.

ساختمان شماره 2 شهرداری تهران یکی از پروژه های به سرانجام رسیده شهرداری است که مشخص نیست چرا به بهره برداری نمی رسد و مسئولی نیز درخصوص چرایی عدم افتتاح آن به شهروندان توضیح نمی دهد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.