اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

سرانجام استفساریه افشانی از شورای شهر/ چراغ سبز شورا به باغ کشی

سرانجام استفساریه افشانی از شورای شهر/ چراغ سبز شورا به باغ کشی
تصمیم گیری درخصوص پرونده های باغاتی که پس از لغو مصوبه برج باغ ها بلاتکلیف مانده بودند ،در کمیسیون مشترک سلامت و شهرسازی انجام شده و کمیسیون حقوقی در حال بررسی ارائه شکلی این نتیجه گیری در صحن شورا است زیرا در شورای شهر تهران طرح استفساریه تاکنون سابقه نداشته است .
سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب: ۱۷۴۳۴
Share
به گزارش اسکان نيوز ، نزدیک به یک سال از لغو مصوبه موسوم به برج باغ ها می گذرد. هنوز قانون جایگزین این مصوبه در شورای شهر تهران بررسی و نهایی نشده است . در نیمه تابستان امسال شهردار وقت تهران نامه ای به رییس شورای شهر ارسال می کند که در آن درخواست کرده تکلیف باغاتی که با ارائه نقشه و پرداخت عوارض، درخواست صدور پروانه کرده یا دارای رأی قضایی هستند را روشن کند.

بعد از لغو مصوبه برج‌باغ‌ها، بسیاری از پرونده‌هایی که بر اساس این مصوبه درخواست پرونده داده بودند، بلاتکلیف مانده بود. هر چند در برخی مناطق به طور محدود بر اساس مصوبه‌ گذشته، پروانه صادر شده که همان زمان سخنگوی شورای شهر اعلام کرد طی نامه‌ای محرمانه، آن را به شهردار تهران داده است.این نامه در کمیسیون نظارت وحقوقی و معماری و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته است.

اما سرانجام نامه افشانی به شورای شهر تهران چه شد؟

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در خصوص سرانجام استفساریه شهردار سابق تهران از شورا به اسکان نيوز گفت: تقریباً جمع‌بندی‌های لازم انجام شده اما این موضوع که چه تصمیمی برای این باغ‌ها گرفته شود، یک اشکال شکلی دارد که باید آن را حل و فصل کنیم.

او ادامه داد: در شورای شهر چیزی به نام استفساریه نداریم؛ این موضوع در مجلس وجود دارد و در قالب طرح یا لایحه یک سؤال را با یک جواب به رأی می‌گذارند اما چنین موضوعی در شورا سابقه نداشته و کمیسیون حقوقی در حال بررسی آن است.

اعطا با اشاره به اینکه پرونده باغاتی که درخواست پرونده کرده بودند در جلسه کمیسیون مشترک شهرسازی و معماری و سلامت و محیط‌زیست بررسی شده و به یک جمع‌بندی نسبی نیز رسیده‌ایم، افزود: این موضوع در حال حاضر در کمیسیون حقوقی است تا مشخص شود به چه صورت تنظیم و به صحن شورا بیاید.

به گفته وی، نتیجه‌ای که در کمیسیون مشترک در خصوص باغات به آن رسیده‌اند، این است که به آن دسته از پرونده‌هایی که عوارض خود را طی فرآیند سیستمی پرداخت کرده‌اند و دارای حق مکتسبه هستند، مجوز داده شود اما باغاتی که بخشی از عوارض را پرداخت کرده‌اند، برای آنها پروانه‌ای بر اساس قانون گذشته صادر نشود و بر اساس ضوابط آینده، پروانه دریافت کنند.

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: پرونده باغاتی که به طور کامل عوارض خود را پرداخت کرده‌اند، حدود 50 الی 60 مورد است که این تصمیم برای نهایی شدن باید در صحن، مطرح شود و رأی بیاورد.

اتفاق نظرشورا درخصوص صدور پروانه بر اساس مصوبه برج باغ

عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در خصوص سرانجام پرونده باغاتی که عوارض خود را پرداخت کرده اما هنوز پروانه ساخت نگرفته‌اند، به اسکان نيوز گفت: ما منتظر پاسخ شورای شهر هستیم، شورا به ما اعلام کرد هرگونه صدور پروانه برای باغات متوقف شود. از آن زمان بر اساس این مصوبه شورا، هیچ پروانه ساختی صادر نشده است اما در خصوص پرونده‌های گذشته که حق و حقوق خود را به صورت کامل پرداخته بودند، استعلامی از شورا گرفتیم که با توجه به پرداخت عوارض یا داشتن مصوبه کمیسیون ماده 5، پروانه‌ای صادر شود یا نه که همچنان منتظر پاسخ شورا هستیم.

وی با اشاره به جزئیات جلسه مشترک معماری و محیط‌زیست در خصوص این پرونده‌ها افزود: این پرونده‌ها دسته‌بندی شده، برخی به طور کامل عوارض خود را پرداخت کرده بودند، برخی باغات نیز عوارض خود را به طور کامل پرداخت کرده و نقشه‌های آنها نیز منطبق با ضوابط و مقررات بود. برخی نیز تخطی‌هایی با مقررات و ضوابط داشت. همچنین برخی به طور کامل عوارض خود را پرداخت نکرده‌ بودند که این دسته‌بندی‌ها به طور کامل انجام شد. اتفاق نظری در خصوص پرونده‌هایی که عوارض کامل را پرداخت کرده بودند در بین دو کمیسیون معماری و سلامت وجود داشت و موافق دادن پروانه به این دسته از باغات بودند.

به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، به دلیل بررسی لوایح فوری مانند لوایح عوارض، برنامه سوم و لایحه بودجه، بررسی این موضوع در صحن به تأخیر افتاده که امیدواریم به زودی مورد بررسی در صحن قرار گیرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.