اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

نیمه تاریک و روشن بودجه 98/ از افزایش اعتبارات برای خرید لباس آتش‌نشان‌ها تا مدیریت واحد فضای سبز اراضی عباس آباد

نیمه تاریک و روشن بودجه 98/ از افزایش اعتبارات برای خرید لباس آتش‌نشان‌ها تا مدیریت واحد فضای سبز اراضی عباس آباد
به نظر می آید کمیسیون سلامت و خدمات شهری از بودجه پیش بینی شده در این حوزه برای سال آینده راضی هستند. اعتبارات در حوزه ایمنی برای خرید تجهیزات و لباس آتش نشانی افزایش داشته و برنامه هایی نیز برای افزایش سرانه های فضای سبز در مناطقی که سهم فرسودگی شان بیش از سایر محلات است پیش بینی شده است.
يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب: ۱۷۹۰۴
Share
زهرا صدر اعظم نوری درباره بودجه سال 98 شهرداری تهران در حوزه سلامت و محیط زیست به اسکان نيوز می‌گوید: فاصله زمانی تصویب برنامه سوم شهر تهران و تدوین بودجه سال آینده شهرداری که باید برش سال نخست برنامه باشد، اندک بود و طبیعی است که فرصت زیادی وجود نداشت که مبتنی بر برنامه، بودجه‌ریزی شود. یکی از ضعف‌هایی که وجود دارد، این است که آنچه در برنامه آمده و باید در سال اول در قالب برنامه بودجه سالانه تحقق پیدا کند، دیده نشده و طبیعتاً از این جهت، نقص‌هایی به آن وارد شده است.

او با اشاره به شرایط اقتصادی کشورو تنگناهای مالی شهرداری تهران می‌گوید: ما در شرایطی قرار داریم که از لحاظ ساخت‌وساز، محدودیت‌هایی وجود دارد زیرا جلوی رویه‌ی گذشته‌‌ی شهرفروشی و باغ‌فروشی، گرفته شده و رویکرد ما، رویکرد فروش شهر نیست. همچنین تا جایی که امکان  دارد، جلوی تخلفات را هم گرفته ایم.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اضافه می کند: از نظر اقتصاد شهری، در حال حاضر وضعیت مطلوبی وجود ندارد و مقداری رکود در بازار حاکم است. سرمایه‌گذاری بر روی مسکن انجام نمی‌گیرد. از نظر اقتصادی فضایی در کشور حاکم است که شهر تهران هم از این مقوله مستثنی نیست در چنین فضایی شهرداری بودجه‌ای را پیشنهاد داده که از نظر عدد و رقم، شبیه بودجه سال گذشته است و از 17 هزار و 430 میلیارد سال گذشته رقم پیشنهادی برای امسال  18 هزار و 900 میلیارد تومان است که با شرایطی که وجود دارد، بودجه خوبی به نظر می‌رسد.

به گفته صدراعظم نوری در لایحه بودجه 98  یکسری از کارهای غیرضروری حذف شده است .

او ادامه می دهد: در حوزه محیط‌ زیست و خدمات شهری نسبت به سال گذشته، مقداری رشد در لایحه بودجه 98 شهرداری وجود دارد و به یکسری موضوعاتی که  مورد تاکید شورا و کمیسیون سلامت بوده، به خوبی پرداخته شده است، به طور مثال  به بحث حفاظت و صیانت از باغات به خوبی پرداخته شده و هر آنچه به عنوان عوارض حفظ و گسترش باغات و مقداری عوارض ناشی از قطع درختان وجود دارد، تا سقف 150 میلیارد تومان، صد درصد تخصیص‌یافته تلقی می‌شود که کل این مبلغ به تملک باغات در مناطق کم‌برخوردار اختصاص پیدا می‌کند  که این  موضوع از نقاط قوت بودجه است.

کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اضافه می کند: همچنین در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید که  در مناطقی که بافت فرسوده زیاد است، سرانه فضای سبز را بالا ببریم. همچنین اعتبار قابل توجهی برای تملک باغات یا توسعه فضای سبز در مناطق کم‌برخوردار در بودجه 98 در نظر گرفته شده که از نقاط قوت آن است.

صدراعظم نوری با بیان این که  مسئله آب، یکی از چالش‌های جدی شهر تهران و کشور است، می‌گوید: در این راستا ردیف‌هایی در بودجه وجود دارد که بتوانیم در بازچرخانی آب و پساب، مجدداً از فضای سبز استفاده و تا حدودی مصرف آب را مدیریت کنیم. در حوزه پسماند هم اعتباراتی دیده شده که بتوانیم فرآیند پسماند را بهبود ببخشیم.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به این که  در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی مقداری اعتبارات آتش‌نشانی را افزایش دادیم، می‌گوید: آتش‌نشانی یکی از سازمان‌های کاملاً عملیاتی شهرداری است و باید این سازمان تجهیز باشد و امکانات و نیازهای آن تأمین شود تا بتواند به خوبی مأموریت‌های خود را اجرا کند.

بخشی از نیازهای  این سازمان در لایحه بودجه دیده شده است، به طور مثال در بودجه 98 شهرداری، اعتباری برای تهیه لباس آتش‌نشانان اختصاص داده شده ، همچنین تجهیز و احداث ایستگاه‌های جدید مدنظر بود. در حوزه آتش‌نشانی و ایمنی مدیریت بحران کسری‌هایی داریم که بهتر بود این بودجه افزایش پیدا کند، ولی وقتی محدودیت وجود دارد، این محدودیت باید شامل همه شود و هر کسی سهمی داشته باشد.

به گفته نوری یکی دیگر از کارهای خوبی که در بودجه سال 98 شهرداری تهران انجام شده، این بود که مدیریت اراضی عباس‌آباد از لحاظ فضای سبز، مقداری واحد شد. یعنی بخشی از اراضی بزرگی که در اختیار شهرداری نیست، ولی فضای سبز آن را شهرداری به نوعی اداره می‌کند، در بودجه 98 به صورت یکپارچه درآمده که در هماهنگی و یکپارچگی اراضی عباس‌آباد می‌تواند مؤثر باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.