نگرانی فعالان حقوق حیوانات خراسان رضوی از اعمال نفوذ "دلالان باغ وحش ها" بر رای سازمان متولی

سرنوشت"پلنگ تندوره"در انتظار تعیین تکلیف سازمان محیط زیست/ تفویض اختیاری که کلانتری می گوید کجاست؟!

سرنوشت"پلنگ تندوره"در انتظار تعیین تکلیف سازمان محیط زیست/ تفویض اختیاری که کلانتری می گوید کجاست؟!
آیا سرنوشت "پلنگ تندوره" مانند "ورکان" می شود؟ ماده پلنگی که اوایل دی ماه، محیط بانان "پارک ملی تندوره" در خراسان رضوی در حالی پیدایش کردند که نه بینایی داشت و نه شنوایی. آنها او را به اداره کل بردند و با کمک کارشناسان اداره کل، متخصصان محیط زیست و نیز تیمی متشکل از دامپزشکان "دانشگاه فردوسی مشهد" او را درمان کردند. او به بیماری انگلی خونی مبتلا شده بود که در اثر خوردن کنه بروز می کند. او می توانست یک نمونه مطالعاتی برای دانشجویان و متخصصان رشته حیات وحش و جانورشناسی باشد. پلنگی که روسیه دعوت نامه ای برای پرورش و آماده سازی اش برای رهاسازی و زندگی در طبیعت به سازمان حفاظت محیط زیست فرستاد و حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان قول پیگیری این دعوت نامه را به رسانه ها و فعالان محیط زیست داد؛ اما در نهایت بدون توجه به این دعوت، مسوولان محیط زیست دولت دوازدهم ترجیح دادند او را برای نمایش به "بوستان باراجین" قزوین بسپارند و او، زندگی کسالت بار خود را در قفسی هر چند بزرگ تر ادامه دهد.
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب: ۱۸۱۶۱
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: به رغم تایید سلامت "پلنگ تندوره" از سوی "تیم دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد" و تصمیم مسوولان محیط زیست مشهد برای رهاسازی این حیوان در طبیعت، متولیان بالادستی در سازمان حفاظت محیط زیست در حال طولانی کردن روند تصمیم گیری برای تعیین تکلیف این ماده پلنگ هستند. فعالان حقوق حیوانات خراسان رضوی، نگرانند که نظر نهایی برای زندگی "پلنگ تندوره"، با اثرگیری از درخواست های مافیای باغ وحش ها برای تصاحب پلنگ باشد. همان مافیایی که با رهاسازی "هیرکان و ورکان" مخالف بود و داستان های بسیاری را در این میان رقم زد که نیاز به واکاوی دارد. این فعالان همچنین می پرسند اگر عیسی کلانتری مدعی است به مدیران استانی خود تفویض اختیار کرده، پس چرا مدیرکل خراسان رضوی اختیار تعیین تکلیف درباره یک پلنگ را ندارد؟ پس تفویض اختیاری که عیسی کلانتری از آن سخن گفته درکدام امور مصداق داشته و به کار می آید؟  

علی کشمیری فعال حقوق حیوانات درباره سرنوشت پلنگ تندوره به اسکان نيوز گفت:« در حالی که مدیرکل حفاظت محیط زیست مشهد سلامت و آمادگی برای رهاسازی "پلنگ تندوره" را تایید کرده، سازمان حفاظت محیط زیست اما مجوز رهاسازی حیوان را نمی دهد و تاکید دارد که باید برای رهاسازی، سومین آزمایش سلامت بر روی نمونه خون حیوان انجام شود. این در حالی است که تمام آزمایش های لازم برای گواهی سلامت و رهاسازی انجام شده است و 6 استاد دانشگاه فردوسی مشهد در تمام این مدت بر روی حیوان کار کرده اند.»

او در ادامه افزود:« حال این پرسش مطرح است که آقای عیسی کلانتری که پیش از این گفته بود اختیاراتش را به استان ها تفویض کرده، کدام اختیارت شان را تفویض کرده اند؟ اگر استان برای تعیین تکلیف یک پلنگی که درمان شده نتواند تصمیم بگیرد روی چه موضوع دیگری می تواند از اختیارات خود برای تصمیم گیری استفاده کند؟»

حیات وحش یا حیات خلوت؟!

این فعال حقوق حیوانات درباره این خون گیری از "ماده پلنگ تندوره" گفت:« چه ضرورتی دارد که اینهمه از حیوان خون گرفته شود؟ این سومین باری است که حیوان را برای خونگیری بیهوش می کنند و بیهوشی برای حیوان آثار و عوارض بسیاری دارد. این در حالی است که ما خودمان نمونه خون گرفته ایم و حیوان مشکلی نداشته و همه مشخصات حیوان نرمال بوده است و نشانه های "دیستمپر" را نیز ندارد. ضمن اینکه

فعالان مشهد می خواهند بدانند آیا انجام این آزمایش حقیقتا بی طرفانه خواهد بود؟ آیا متولیان حیات وحش، برای حیات وحش تلاش می کنند یا برای دلالان حیات وحش "حیات خلوت" درست کرده اند؟!»

کشمیری یادآوری کرد:« هنوز فضاحتی که در بیهوشی "اَرَس" پلنگ باغ وحش مشهد به بار آوردند از ذهن هایمان پاک نشده است. تشنج مرگبار "ارس" چند روز بعد از این بیهوشی آغاز شد و سال هاست ادامه دارد.»

او افزود:« ارس را آنچنان به حال خودش رها کردند تا بدنش کِرم افتاد و عاقبت مردم به دادش رسیدند تا تلف نشود و دریغ از یک عذرخواهی ساده و پذیرفتن اشتباه از سوی مدیران و مسوولان. کاش آقایان تصمیم ساز، اندکی شهامت عذرخواهی و پذیرفتن اشتباه خود را داشتند. اصلا تپه ای مانده که پشت آن گلکاری نکرده باشند؟ حیات وحش رنجور این سرزمین تا کی باید تاوان این افکار و رویه ها را بدهد؟!»

یگانه منجیان پلنگ در ایران

این فعال حقوق حیوانات خراسان رضوی در ادامه گفت:« واقعا این حجم از بی مسئولیتی بعضی را کجای دلمان بگذاریم؟ نمی دانم چرا عده قلیلی گمان می کنند یگانه منجی پلنگ درایران هستند؟ خیال می کنند فرستاده خداوند هستند روی زمین در امور پلنگ! واقعا ریشه این توهم در کجاست؟ چرا خیال می کنید هر جا پلنگی هست شما هم باید باشید؟ پلنگ های ایران، کِی و کجا به شما وکالت بلاعزل داده اند؟ این توهم خود برتربینی و نادان فرض کردن غیر، خوفناک است؛ ترسناک تر از اندیشه های داعش.»

کشمیری در تشریح ماجرا به اسکان گفت:« در حالی که نمونه خون آخر را در روز 18 بهمن ماه گرفته و فرستاده ایم، سازمان حفاظت محیط زیست مجددا از این حیوان، نمونه خون خواسته است و گفته اند این نمونه را فقط باید دکتر معماریان آزمایش کند. می گویند این آزمایش را با کیت سگ سانان انجام داده اند و حالا باید با کیت گربه سانان انجام شود؛ اما کیت گربه سانان در ایران نیست. الان سوال این است که چرا در این 80 روزی که پلنگ در حال درمان است این کیت را نفرستاده اند؟»

نبود امکانات برای حیات وحش

فعال حقوق حیوانات خراسان رضوی در ادامه گفت:« کدام استان ما برای نگهداری پلنگ، "قرنطینه" استاندارد دارد؟ این در حالی است که پلنگ یکی از گونه های مهم در بسیاری از استان های ماست که حمایت شده نیز هست و جمعیت آن به شدت رو به کاهش بوده است. چه امکاناتی در اختیار استان هایی که زیستگاه های پلنگ هستند گذاشته شده است؟ آیا همه آنها قفس های زنده گیری دارند؟ اسلحه بیهوشی دارند و مسلط هستند که با این اسلحه ها کار کنند؟ این بسیار مهم است. البته این موضوع مختص پلنگ نیست و شامل خرس ها و دیگر گونه های گربه سانان و سگ سانانی که دچار حادثه می شوند نیز می شود. این باعث می شود که عملا، خوراک برای باغ وحش ها فراهم شود.»

او از مسوولان دفتر حیات وحش در سازمان حفاظت محیط زیست می پرسد:« آیا اینکه ما در اغلب استان ها و مناطق مهم 4 گانه که زیستگاه گربه سانان و سگ سانان کمیاب است قرنطینه استاندارد برای نگهداری آنها نداریم عمدی و هدفمند است؟ اگر هدفمند نیست چرا آنرا اصلاح نمی کنید؟ مگر ساخت این قرنظینه ها در چند استانی که می توان به عنوان پایلوت انتخاب کرد چقدر هزینه دارد؟ اصلا آقایان بیایند و بگویند برای این مسائل تا امروز چه اعتباری گذاشته و چه تلاشی کرده اند؟ اگر وظیفه دفتر شما این نیست پس چیست؟ و کدام بخش در سازمان حفاظت محیط زیست باید به این موضوع بپردازد؟»

کشمیری هشدار داد:« نگران هستیم مافیای باغ وحش ها بر روی رای متولیان درباره "پلنگ تندوره" تاثیرگذار نباشند. آیا رایی که می خواهند بدهند مستقل است و خروجی این رای به نفع حیات وحش است یا مالکان باغ وحش ها؟ این ها سوال های مهمی است که بسیاری از فعالان محیط زیست مشهد و استان دارند و می خواهند پاسخش را بدانند.»

او هشت:« اینگونه پیش بینی می شود که با توجه به ماده بودن حیوان، باغ وحش ها برای تصرف و تملک حیوان خیز برداشته باشند. آیا قرار است هر حیوانی که مریض می شود در نهایت سر از باغ وحش ها دربیاورد؟ الان شانس زندگی دوباره به این حیوان داده شده و اگر رهاسازی بشود به زندگی طبیعی برخواهد گشت. البته رهاسازی نیز ریسک های خودش را دارد و حیوان باید با کمترین ریسک آزاد شود. اما هر چه که باشد بهتر از این است که تحویل باغ وحش شود. این را من نمی گویم بلکه نظر متخصصان است.»

هشدار شبکه تشکل های خراسان

کشمیری تاکید کرد:« شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیستی مشهد اجازه نمی دهند که این خواب باغ وحش داران محقق شود. این رویا در مشهد تعبیر ندارد و ما اجازه نمی دهیم در استان ما چنین اتفاقی بیفتد.»

 بسیاری از فعالان حوزه حقوق حیوانات تاکید می کنند اگر سازمان و دفتر حیات وحش برای بازپروری حیات وحش آسیب دیده بودجه لازم را ندارد می تواند از درآمدهای هنگفتی که امسال در ازای صدور مجوزهای شکار برای خارجی ها به دست آورده استفاده کند.

 آنها می پرسند چرا دفتر حیات وحش مبنا را بر این گذاشته که این حیواناتی که زخمی می شوند و یا مادر خود را از دست می دهند و برای طی دوره درمان و یا کودکی به ادارات کل حفاظت محیط زیست سپرده می شوند، به دلیل نبود بودجه برای نگهداری در شرایط مناسب و نزدیک به زندگی طبیعی، به بخش خصوصی یعنی باغ وحش ها سپرده شوند؟

 آیا این رویه در تمام دنیا جاری است؟ آیا این دفتر نمی تواند رویکردی را انتخاب کند که در این وانفسایی که برای گربه سانان ایران فراهم شده و بسیاری از این گونه ها را در خطر کاهش جمعیت و حتی انقراض قرار داده،منجر به حفظ همین تعداد اندکی که از آنها باقی مانده شود؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.