پرسش فنی امام جمعه "آق قلا" از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان

چرا دریچه‌های انحرافی "سد وشمگیر"به موقع باز نشد؟!

چرا دریچه‌های انحرافی "سد وشمگیر"به موقع باز نشد؟!
با گذشت نزدیک به سه هفته از سیل، بخش هایی از این شهر و روستاهای آن، هنوز غرق در آب است.
پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۷:۰۱
کد مطلب: ۱۸۶۵۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، الحاج عبدالحی آخوند میرزاعلی" امام جمعه شهرستان آق قلا با تاکید بر نقش بازنشدن به موقع دریچه های سد وشمگیر" از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در این باره پرسید.  "
 
 آخوند میرزاعلی گفت:« آقای مهندس نظری؛ سیل شهر آق قلا را فرا گرفت؛ چرا شما به عنوان مدیر آب منطقه ای استان گلستان، دریچه های انحرافی "سد وشمگیر" را به طرف شمال باز نکردید؟»
 
امام جمعه شهرستان آق قلا افزود:« چرا دریچه ها باز نشد تا از حجم سیل به طرف آق قلا کاسته شود؟ حالا چه کسی پاسخگوست؟»
 
شهرستان آق‌قلا در شمال استان گلستان و در كنار رودخانه "گرگانرود" با داشتن آثار تاريخی، گل‌فشان‌های ديدنی و صنايع دستی همچون قالی و پشتی تركمن، از مناطق گردشگرپذير اين استان است.
 
اين شهرستان از شمال به كشور تركمنستان از جنوب به شهرستان گرگان و علی آبادکتول، از شرق به شهرستان گنبد و از غرب به شهرستان تركمن محدود می شود.
 
براساس مستندات، اين شهر توسط "شاه‌عباس صفوی" در سال 1020هجری قمری بنا شده و در ابتدا به "اسپی دژ" يا "دژسفيد" معروف بوده و در زمان حكومت پهلوی به "پهلوی دژ" تغيير نام داد و بعدها نام "آق‌قلا" گرفته كه در زبان تركمنی به معنای دژ يا قلعه سفيد است.
 
در بارش نوروز نود و هشت علاوه بر آبگرفتگی شدید شهر آق قلا که در برخی از نقاط پست شهر به 3 متر رسید، در حدود 8 روستای اطراف به زیر آب رفت. همچنین هزاران هکتار از زمین های کشاورزی، مراتع، دامداری ها، مراکز پرورش ماهی و ... از دست رفت.

اکنون با گذشت نزدیک به سه هفته از سیل، بخش هایی از این شهر و روستاهای آن، هنوز غرق در آب است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.