طرح سوال مجلس از وزیر بهداشت؛ واردات داروی جعلی گلوکانتیم چگونه توسط هلال احمر انجام شد؟

طرح سوال مجلس از وزیر بهداشت؛ واردات داروی جعلی گلوکانتیم چگونه توسط هلال احمر انجام شد؟
محمدجواد کولیوند نماینده مجلس شورای اسلامی در سوالی از وزیر بهداشت در مورد نحوه واردات داروی «گلوکانتیم» توسط سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر پرسید.
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۲۰:۱۶
کد مطلب: ۲۰۶۱۲
Share
اسکان نيوز روز گذشته در گزارش تصویری، خبری را منتشر کرد که بر اساس آن سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، دارویی با عنوان گلوکانتيم وارد کرده که تا امروز منجر به مرگ دو بیمار مبتلا به سالک شده است.

بر اساس این گزارش سازمان بهداشت جهانی در اطلاعیه‌ای این دارو را جعلی و خطرناک عنوان کرده بود.

هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد داروی جعلی سالک در ایران

در ژانویه سال ۲۰۱۹ سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرد که محصولی تحت عنوان GULUCATIME در دسترس بیماران ایرانی قرار گرفته است.

بر اساس اطلاعات مندرج بر روی این محصول، تولیدکننده آن شرکت معتبر Tillotts Pharma AG است. اما تحقیقات سازمان بهداشت جهانی  نشان می‌دهد که این دارو جعلی است و آن شرکت نیز فروش این دارو را تکذیب کرد.

در این گزارش نام اصلی دارو Glucantime  اعلام شده و داروی جعلی با عنوان GULUCATIME توزیع شده است.

تکذیب هلال احمر و تایید وزیر

سازمان هلال احمر در واکنش به این خبر واردات این دارو را تکذیب کرد اما وزیر بهداشت در واکنش به خبر اسکان ‌نیوز به خبرنگار ایسنا گفته: این خبر برای اکنون نیست، بلکه برای سال گذشته است که در همان روز داروی مذکور ریکال (فراخوان جمع آوری) شد.

او واردات داروی جعلی را تکذیب نکرد اما مدعی شد این دارو در بازار وجود ندارد و در سال گذشته جمع‌آوری شده است. این در حالیست که در سوال نماینده مجلس از  وزیر بهداشت این ابهام وجود دارد که دارو هنوز از سطح کشور جمع آوری نشده باشد.

کولیوند در سوال خود از وزیر بهداشت با بیان اینکه دارو توسط سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر وارد شده است ۷ سوال از وزیر پرسیده است.


ابهام در جمع‌آوری داروهای جعلی

او به مرگ دو نفر در دی ماه 97 بر اثر مصرف داروی جعلی درمان سالک اشاره کرده است، نکته‌ای که روابط عمومی هلال احمر در پاسخ به گزارش اسکان نيوز، تکذیب کرده بود!

این نماینده مجلس با طرح این سوال که واردات این دارو چگونه توسط جمعیت هلال‌احمر انجام شده و آیا منطبق با مجوزهای وزارت بهداشت بوده است یا خیر؟ از وزیر بهداشت (سعید نمکی) می پرسد  آیا اقدامات لازم برای جمع‌آوری دارو از سطح بیمارستان های کشور انجام شده است؟

سوالی که این شبهه را برای مخاطب ایجاد می کند که دارو کماکان در سطح کشور موجود است.

کولیوند همچنین از وزیر خواسته جزییات، میزان و واسطه (رابط) واردات این دارو، توسط جمعیت هلال احمر را شرح داده و با توجه به اهمیت موضوع توضیح دهد که با خاطیان چه برخوردی شده است.

همچنین ایرنا پلاس نامه‌ای را منتشرکرده است که نشان می دهد سازمان غذا و دارو، بهمن 97 نسبت به عوارض این دارو و گزارش‌های مشکوک درباره آن هشدار داده بود.مقایسه تاریخ هشدار سازمان غذا و دارو با تاریخ مرگ دو قربانی که در سوال نماینده مجلس، آورده شده نشان می‌دهد که سازمان غذا و دارو پس از مرگ دو بیمار "نامه هشدار" را صادر کرده است.

اهمیت این موضوع از آنجایی افزایش می‌یابد که در پی سیل اخیر و گرم شدن هوا احتمال شیوع سالک افزایش پیدا می‌کند و باید هر چه زودتر از جمع آوری کامل دارو مطمئن شد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.