چگونگی فعالیت انجمن بین المللی شوراهای محله

چگونگی فعالیت انجمن بین المللی شوراهای محله
انجمن بین المللی شورای محله (IAC) یک مرکز تخصصی جهت ارتقای سطح ارتباطات شورای محله‌های شهرهای مختلف جهان است که با اهداف علمی و آموزشی خود توانسته استراتژی های گوناگونی را برای توسعه شهرها و رفع مشکلات و معضلات شهروندان ارائه دهد.
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: ۲۰۹۵۰
Share
سرویس بین الملل-شیما نصیری: این انجمن مشاوره های تخصصی را در حوزه های آموزش، ارتقای سطح شغلی، ایجاد فضای استراتژیک توسعه شهری و سلامت و بهداشت به مخاطبان ارائه می دهد که بسیار کاربردی و مفید هستند. بیش از 90 درصد کشورهای جهان عضو رسمی این انجمن بین‌المللی هستند که از استراتژی ها و راهکارهای تخصصی آن به منظور توسعه شهرهای خود بهره می برند.
 
منشاء و مراحل پیشرفت

در سال 1966 میلادی در یکی از داشگاه های بین المللی سوئیس گروهی از اعضای شورای محله ها تصمیم به برگزاری نخستین سمینار بین المللی شورای محله گرفتند و از سایر کشورهای همسایه برای حضور در این سمینار دعوت به عمل آوردند. هدف اصلی تشکیل این سمینار تبادلات تجارب و نقطه نظرات ارزنده سایر شورای محله های کشورهای جهان بود تا بتوانند از این طریق فرهنگ ارتباطات جهانی در حوزه شورای محله ها و بومی سازی کردن استراتژی ها را در سراسر دنیا جا بیندازند.

از آن سال به بعد تاکنون حدود 300 کنفرانس بین المللی در دانشگاه سوئیس برگزار شده و بیش از 20 کشور جهان نیز موضوعات مختلف شورای محله ها را تحت پوشش قرار می دهند. از این رو به سرعت در همان سال 1966 میلادی، انجمن بین المللی شورای محله تشکیل و به ثبت رسید.
الگوی اصلی این انجمن تبادل ایده ها و تجارب سایر شورای محله های شهرهای دنیا است که در هر کنفرانس و سمینارها از حضور نمایندگان یونسکو و سایر مراکز بین المللی و نهادهای دولتی و غیردولتی بهره مند می شود.
 
تاثیرگذاری انجمن بین المللی شوراهای محله

یکی از مهمترین اقداماتی که این انجمن انجام می دهد، آن است که در کلیه جلسه ها و سمینارهای تخصصی شورای محله های شهرهای مختلف جهان، یک نماینده IAC وجود دارد که این نماینده گزارش کاملی از این جلسه و نتایج ارزشمند آن به انجمن ارائه می دهد. سپس تمامی این گزارشات خلاصه نویسی شده و چکیده مهم آن ها جمع آوری می شوند. از این رو در هر فصلی این انجمن یک گزارش رسمی بین المللی را به اعضای خود ارائه می‌دهد که در آن مجموعه ای از اقدامات ارزنده صورت گرفته در سایر شورای محله های شهرهای مختلف دنیا آورده شده است. این گزارش می تواند برای بسیاری از کشورها مفید باشد و مورد ستفاده قرار گیرد. برخی از شورای محله‌های دنیا این تجارب و استراتژی ها را بومی سازی کرده و به اجرا درمی آورند.

یکی دیگر از برنامه های مهم این انجمن، ارائه استراتژی های تخصصی آموزشی و ایجاد اشتغال در شهرهای مختلف جهان است که در این زمینه تمام زیرساخت های شهری و وضعیت اقتصادی شهرها مورد بررسی قرار می‌گیرد. بدین منظور یک تیم تخصصی که اعضای آن متشکل از شورای محله های شهرهای مختلف جهان هستند، بر روی این موضوع فعالیت می کنند و تاکنون توانستند به پیشرفت شغلی و آموزشی شورای محله محله ها کمک شایانی کنند.

ارائه خدمات اجتماعی و بهداشتی نیز از دیگر فعالیت های تاثیرگذار انجمن بین المللی شورای محله محسوب می‌شود. در این بخش علاوه بر ارائه تجارب، خدماتی عرضه می شود که تمامی اعضای شورای محله ها در آن سهام هستند. کمک کردن به معیشت صحیح شهروندان، استفاده بهینه از وسائل عمومی، دفاع از حقوق شهروندی، ایجاد کلینیک‌های مستقل برای درمان افراد بی بضاعت و بی خانمان ها، تهیه اقلام مختلف بهداشتی، استقرار مراکز بهداشتی برای تامین سلامت کودکان و نوجوانان، ایجاد فضاهای آموزشی برای کودکان بی خانمان و راه اندازی مجموعه یاری رسانی به خانواده های بی بضاعت و بی خانمان از جمله برنامه هایی است که در دستور کار این بخش مهم قرار دارد. البته نمایندگان شورای محله این انجمن در هر شهری مستقر هستند و با هماهنگی یکدیگر تحت نظر انجمن فعالیت‌های مربوطه را انجام می دهند.    
 
سازمان ها و نهادهای فعال

انجمن بین المللی شورای محله در حال حاضر توسط 15 کشور عضو اروپایی و آسیایی اداره می شود و سایر کشورهای جهان تنها عضو اجرایی آن هستند. این اعضای اجرایی در هر مجمع عمومی انجمن حق عضویتی را پرداخت می‌کنند تا انجمن بتواند در شرایط بهتری فعالیت کند. این انجمن در کشور بلژیک به ثبت رسیده و سازمان ملل، Ecosoc، یونیسف، یونسکو، سازمان بین المللی کار و شورای عالی اتحادیه اروپا از اعضای رسمی آن به شمار می‌روند.
 
چشم انداز

این انجمن تصمیم دارد زندگی و شرایط معیشت بشر را به طور کامل تغییر دهد و فضایی را به وجود آورد تا خانوارها در رنج و زحمت کمتری زندگی کنند. جنبش انسانی IAC از تمامی شهروندان حمایت می کند و خدمات اجتماعی و شهری بالقوه ای را در اختیار آن ها قرار می دهد. برخی از شهرهای جهان شورای محله های فعال و تاثیرگذاری ندارند، اما این انجمن توانسته برخی از آن ها را تحت پوشش قرار دهد و در آینده ای نزدیک کلیه این مناطق شهری را حمایت خواهد کرد.

دایره جهانی و حمایتی فعال این انجمن هر روز گسترده تر خواهد شد و تعداد نمایندگان شورای محله این انجمن در مناطق محروم افزایش می یابد. به طوریکه تا کنون بیش از 85 درصد مناطق محروم در کشورهای مختلف جهان تحت پوشش این انجمن قرار گرفته اند و توانسته اند خدمات بهینه ای را از آن دریافت کنند.

انجمن بین المللی شورای محله نمایندگی های محدودی را در این مناطق محروم تشکیل می دهد و هر کدام از این نمایندگی های فعالیت مربوط به منطقه را برعهده می گیرند. سپس انجمن استراتژی های بومی سازی شده خود را به این نمایندگی ها ارائه می دهد و مراحل اجرایی آن ها را در دستور کار قرار خواهد داد. البته باید یادآور شد که بخش عمده هزینه های اجرایی این برنامه ها از سوی شوراهای عالی مناطق و کلان شهرها تامین می شود.
 
خروجی آخرین کنفرانس بین الملل انجمن

در ماه سپتامبر سال 2018 میلادی پنجاه و دومین کنفرانس سالانه این انجمن در شهر روم ایتالیا برگزار شد که بیش از 30 شورایای ملی از سراسر جهان در آن شرکت کردند. مهمترین موضوع بررسی شده در این کنفرانس، تبادل نظر در زمینه بهداشت و سلامت جامعه بود که گزارش کامل به همراه استراتژی های بهینه ای در آن ارائه داده شد. در این گزارش آمده است که اعضای انجمن موظف هستند از نهادها و موسسه های بهداشتی و درمانی دولتی یا غیر دولتی در طول یک سال 2019 میلادی بودجه هایی را برای تامین نیازهای درمانی و بهداشتی دریافت کنند تا با استفاده از این بودجه اهداف و برنامه های انجمن به اجرا درآید.

همچنین گروه های متخصصی در هر شورای محله تشکیل می شوند تا علاوه بر اجرای این برنامه ها، خانواده ها و افراد نیازمند را شناسایی و با توجه به بضاعت آن ها این خدمات را ارائه دهند. چراکه این خدمات نباید به طور یکسان در مناطق ارائه داد شوند. به این دلیل که برخی از مناطق از شرایط بسیار بدتری برخوردار هستند و برخی نیز نیار به کمک کمتری دارند.

در حال حاضر 185 هزار شورای محله از کشورهای مختلف جهان عضو رسمی انجمن بین المللی شورای محله هستند که برآورد شده تعداد این اعضا تا پایان سال 2019 میلادی بیش از 30 درصد افزایش یابد.

همچنین در این کنفرانس بین المللی یک نهادی به نام « نقشه جهانی شورای محله حرفه ای» تشکیل شد که وظیفه آن ها ترویج و توسعه فعالیت انجمن است. این نهاد موظف است تا سال 2020 میلادی یک نقشه تخصصی با حضور کشورهای توسعه یافته ترسیم کند که در این نقشه باید اهداف و برنامه های تخصصی هر شورای محله به صورت تفکیک شده آورده شود. این امر موجب می شود تا طرح های انجمن در مسیر صحیح تری اجرا شود و سایر نهادها و مجموعه ها این انجمن را جدی تر پیگیری کنند.

همچنین سازمان جهانی سلامت نیز تشویق می شود تا در این نقشه جهانی جای گرفته و طرح ها و برنامه های شاخصی را به اجرا درآورد. همکاری تنگاتنگ این سازمان با انجمن می تواند به دستارودهای گسترده ای در حوزه بهداشت و سلامت منجر شود که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
 
دیدگاه و ماموریت

ماموریت اصلی این انجمن بین المللی اینگونه تعریف شده که به عنوان یک رهبر بین المللی و کاتالیزور شورای محله‌ها عمل کرده و با استفاده از تخصص، اطلاعات فرهنگی، تحقیقات و تبیین سیاست های لازمه در جهت ارتقای سلامت، عدالت اجتماعی، احقاق حقوق شهروندی و ایجاد صلح در سراسر جهان فعالیت می نماید.   

ارزش های اصلی:
 • در جهت شرافت، ارزش و حقوق بشر و جوامع
  پاسخگویی و رفتار اخلاق‌مدارانه
  نشان دهنده کیفیت و حرفه انجمن
  ارائه آن به اعضای انجمن و جامعه تحت پوشش
  در جهت منفعت بشر و بهبود شرایط زندگی شهروندان
  ایجاد یک فرهنگ جامع که ارزش گذاری دیدگاه های مختلف، قدرت دید مشترک و برابری همسالان خود را به ارمغان می آورد
 
استراتژی انجمن بین المللی شورای محله

شورای محله ها می بایست فضایی را ایجاد کنند تا تمام شهروندان بتوانند از حقوق خود بهره مند شوند و باید دنیایی ساخته شود تا همه بشر از خدمات عالی شورای محله ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. انجمن بین‌المللی شورای محله به تمام استراتژی و برنامه هایی که ارائه می دهد کاملا متعهد است و برای اجرای این طرح‌ها تمام پیگیری های لازم جهت ایجاد بسترهای مربوطه را انجام خواهد داد.

همکاری و مشارکت سایر شورای محله ها با یکدیگر می تواند فرصت مناسبی را جهت پیشبرد هرچه بهتر اهداف و آشنایی اعضا با فعالیت های سایر شهرها فراهم آورد. همچنین این نوع تبادلات اطلاعات قطعا در کاهش هزینه ها و استفاده بهینه از کمک نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.

این در حالی است که در هر سال انجمن یک نظرسنجی بین المللی و همگانی را در شورای محله های مناطق مختلف انجام می دهد که در این نظرسنجی هم به مسائل شورای محله ها پرداخته می شود و هم نظر و ایده شهروندان در جهت رفع نیازها و احقاق حقوق آن ها گرفته می شود.

نتایج این نظرسنجی ها در هر کنفرانس یا سمینار تخصصی انجمن ارائه داده می شود تا اعضای انجمن بتوانند بهترین تصمیمات را در جهت رفع مشکلات و مسائل عنوان شده اتخاذ کنند.    
        
 
  
 

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.