لزوم تامین بودجه و تجهیزات هوایی اطفای حریق برای نجات جنگل‌های هیرکانی ثبت یونسکو

جاده ترانزیت در پارک ملی گلستان باز هم عامل آتش سوزی شد

جاده ترانزیت در پارک ملی گلستان باز هم عامل آتش سوزی شد
بی احتیاطی مسافران عبوری از جاده ترانزیت در قدیمی ترین پارک ملی کشور باز هم حادثه آفرید و عرصه های جنگلی-مرتعی همجوار با پارک درگیر آتش شد.
سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۲۲:۳۵
کد مطلب: ۲۱۶۹۶
Share
حوالی ظهر امروز سه شنبه ۸ مرداد ماه، آتش سوزی های متعددی در عرصه  های جنگلی- مرتعی و همجوار مزارع در پارک ملی گلستان که حالا به عنوان اثر جهانی ثبت شده است رخ داد.

به گزارش اسکان نيوز ساعت ۱۳ امروز دو فقره آتش سوزی در پس مزارع حاشیه پارک ملی گلستان رخ داد که با حضور به موقع نیروهای مرکز اداری و به کمک وسایل نقلیه آتش نشانی، خاموش شده و از سرایت به عرصه های جنگلی و مرتعی جلوگیری شد.

همچنین در ساعت ۱۳/۳۰ دقیقه در حاشیه جاده میانگذر پارک و حوالی منطقه "دیوار سنگی" نیز یک فقره آتش سوزی رخ داد که با تلاش نیروهای آتش بان و محیط بانان و نیز نیروهای منابع طبیعی گرمه و  مردم بومی، مهار و اطفا شد و  تنها مساحتی در حدود ۱۰۰ مترمربع از گونه های علفی پارک را سوزاند.

غده ای سرطانی به نام جاده

اگر چه برپایی دوباره جاده های آتش بان در تابستان امسال توانسته تا حدود زیادی از خسارت های آتش سوزی در پارک بکاهد اما جاده عبوری از قلب بااهمیت ترین پارک ملی خاورمیانه همچنان حادثه می آفریند.

 آتشی که همه ساله با شروع فصل گرم و کاهش بارش و رطوبت، مهمان پارک ملی گلستان می شود و ارزشمندترین گونه های گیاهی و جانوری را مورد آسیب قرار می دهد.

با این همه، چندین دهه است که فعالان محیط زیست مطالبه خود را  برای انتقال این جاده به سه راهی کلاله-گلی داغ- آشخانه طرح کرده و با تلاش های بسیار مصوبه ۲ دولت را نیز در این راه گرفته اند؛ اما وزارت راه، بدون توجه به این مصوبه ها و به بهانه "نبود اعتبار لازم" از اجرای این مصوبات سرباز زده است.

هشدار اتحادیه جهانی حفاظت

علاوه بر این، "اتحادیه جهانی حفاظت" بارها نسبت به وجود جاده ترانزیت در قلب این پارک ملی و ذخیره گاه زیستکره به ایران تذکر داده و خواهان انتقال آن به خارج پارک شده است.

کارشناسان، عبور جاده ترانزیت از بخش هایی از پارک ملی گلستان را از دلایل اصلی آتش سوزی های زنجیره ای پارک می دانند. چرا که مسافران عبوری در نقاط مختلف پارک برای آماده کردن چای و غذای خود، آتش روشن کرده و با یک بی احتیاطی، علف های خشک به سرعت آتش گرفته و به جنگل ها سرایت می کند.
 

گاردریل‌هایی که نصب نشد

از دیگر علت های رخداد آتش سوزی های زنجیره ای در پارک ملی گلستان، عدم اجرای تفاهم نامه ای است که بین وزارت راه و سازمان محیط زیست در سال ۸۱  منعقد شد؛ تفاهم نامه ای که برای ترمیم و تعمیر بخشی از جاده پارک که در اثر سیل تخریب شده بود بسته شد.

یکی از اصول این تفاهم نامه که باید توسط وزارت راه اجرا می شد نصب گاردریل هایی بود که سیل آنها را با خود برده بود. گاردریل هایی که مانع ورود مسافران عبوری و گردشگران و خودروها و موتورسیکلت های آنها به داخل جنگل های حاشیه جاده می شدند و خطر آتش سوزی در دل جنگل ها را کاهش می دادند.

شرکت "ایران پل" پیمانکار وزارت راه اما علیرغم قبول این تعهد، از اجرای آن سرباز زد و با وجود اینکه بیش از ۱۵ سال در این پارک ماندگار شد به تعهد خود عمل نکرد. این در حالی بود که طبق تفاهم نامه فوق، وزارت راه موظف بود طی دو سال عملیات مرمت جاده پارک را به اتمام رسانده و از پارک ملی گلستان خارج می شد.

 نبود یگان هوایی اطفای حریق جنگل

 علاوه بر معظل جاده و نبود گاردریل ها، فقدان تجهیرات کافی و یگان هوایی اطفای حریق جنگل، از عوامل ایجاد آتش سوزی های زنجیره ای در پارک ملی گلستان است.

 آتش در این ذخیره گاه زیستکره جهانی که حالا ثبت یونسکو نیز شده است معمولا با ظرف های ۲۰ لیتری آب و سرشاخه و بیل خاموش می شود که این روش ها خود در تشدید خسارت ها و طولانی شدن مدت حریق در پارک موثر است.

اگر چه چند سالی است ایجاد "نیروهای واکنش سریع" و احداث "چادر آتش بان" در پارک ملی گلستان توانسته مدت آتش سوزی ها را کاهش داده و خسارت ها را به حداقل برساند؛ اما ضرورت اجرای مصوبه های دولت های هشتم و دهم درباره خروج جاده از پارک ملی گلستان به سه راهی کلاله-گلی داغ-آشخانه، مهم ترین اقدام برای نجات این میراث جهانی یونسکو از آتش سوزی است. علاوه بر اینکه تجهیزات اطفای حریق و بودجه لازم برای تشکیل "یگان هوایی اطفای حریق جنگل" نیز باید هر چه زودتر تامین و تخصیص داده شود و پارک ملی گلستان را از خطر آتش سوزی های بیشتر مصون نگه دارد.

پارک ملی گلستان، نخستین پارک ملی کشور است که در سال ۱۳۵۲ به عنوان پارک ملی و اخیرا نیز به نام میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.

وجود گونه های منحصر به فرد گیاهی و حیوانی از ویژگی های این پارک ملی است که در کمتر منطقه ای دیده شده است

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.