استاندار گلستان در جمع فعالان بر لزوم پیوست زیست محیطی طرح‌های اجرایی تاکید کرد

انتخاب مشاور مورد تایید محیط زیست برای حیات پایدار خلیج گرگان

انتخاب مشاور مورد تایید محیط زیست برای حیات پایدار خلیج گرگان
در روزهای اخیر، مناقشه ها حول محور "خلیج گرگان" و لایروبی آن بالا گرفت؛ مخصوصا هنگامی که برخی نقطه نظرهای متناقض درباره لایروبی کانال های "چاپاقلی"، "خزینی" و "آشوراده" طرح شد. در این میان، فعالان محیط زیست استان می خواستند با درمیان گذاردن دغدغه های خود با استاندار جدید، بهترین راهکارها را برای حل معضلات محیط زیست استان-که کم هم نیستند- پیدا کنند.
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: ۲۱۸۴۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: استاندار گلستان در جمع فعالان محیط زیست گفت: « اجازه نمی دهم هیچ طرح ملی، بدون پیوست زیست محیطی در استان اجرایی شود. پیشنهاد من برای نجات "خلیج گرگان" این است که مشاوری را برای یافتن راهکار علمی و درست انتخاب کنیم که محیط زیست و فعالان این حوزه او را قبول داشته باشند تا بتوانیم حیات پایدار این خلیج را رقم بزنیم.»

هادی حق شناس در نشست فعالان محیط زیستی با اشاره به اهمیت مسائل زیست بومی گفت:« حق شناس با تاکید بر اینکه باید قبل از اینکه بحران ها بیاید به فکر پیشگیری آنها باشیم؛ نه اینکه وقتی بحرانی مانند سیل می آید همه به تکاپو می افتند و شبانه روز کار می کنند گفت:« در خلیج گرگان، قبلا  تعادلی بین آب شیرین وآب شور بوده که زیستگاه ماهیان خاویاری را ایجاد کرده است و محل زندگی آدم ها هم بوده است.»

استاندار گلستان درباره لایروبی کانال های اطراف خلیج گرگان به عنوان یکی از راهکارهای نجات بخشی خلیج گفت:« در بنادر ایران اگر سالی 6 میلیون مترمکعب لایروبی انجام نشود، کشتی هایی که الان تردد دارند دیگر نمی توانند رفت وآمد کنند. صد سال است خلیج گرگان لایروبی نشده است؛ مسیری که روزی کشتی در آن تردد داشته است.»
 
حق شناس افزود:« ساخت نادرست سدها، در سرشاخه های آبی که به خلیج گرگان می آمده مانع رسیدن آب شیرین به خلیج هستند و از آنسو نیز آب شور دریا نمی آید. از 40 هزار هکتار مساحت این خلیج، 8 هزار هکتار خشک شده است. ما باید برای این معضل کاری کنیم.»

استاندار گلستان همچنین تاکید کرد:« اجازه نخواهم داد هیچ طرح ملی در گلستان، بدون پیوست محیط زیستی اجرایی شود و به هیچ وجه اعتقاد ندارم که به محیط زیست آسیب برسانند.»

او افزود:« در عین حال باید طرح هایی برای کاهش مشکلات اجتماعی و اقتصادی اجرا شود. آمار بیکاری و طلاق و بزهکاری در استان بالا است و می توان با توسعه، این ها را ساماندهی کرد. اما مطمئن باشید من هیچ کاری را بدون پیوست زیست محیطی انجام نخواهم داد. »

حق شناس با یادآوری اینکه به آقای عیسی کلانتری گفته ام من داخل خلیج گرگان آب می خواهم گفت:« می خواهید از آسمان بیاورید، یا با کانال یا تعطیلی سدهای بالادست آب خلیج را تامین کنید یا هر چیز دیگر؛ چرا که اگر خلیج باز هم خشک تر شود ریزگردها، استان را متاثر خواهند کرد.»

استاندار گلستان با تاکید بر کم بارشی استان گفت:« متوسط بارندگی در ایران، 750 میلیمتر است و در استان گلستان زیر 500 میلی متر است. این یعنی ما جزو استان های خشک هستیم. با این همه در گرگان و آق قلا و دیگر شهرهای استان، آبی را که تصفیه می شود بخشی از مواد مضر را جدا می کنند و بقیه اش را به دریا می ریزند. 38 هزار مترمکعب آب گرگان و دو سه شهر پایین را به دریا می ریزند. پرسیدم آیا این آب، به درد درختکاری نمی خورد؟ می گویند برای درختکاری مناسب است. یعنی آب موجود است و نهال هم هست؛ ولی کاری انجام نمی شود.»

او افزود:« ما می گوییم هر استانداردی که محیط زیست تعریف می کند را باید رعایت کرد؛ اما اینکه برای هر جایی یک استاندارد باشد درست نیست.»

حق شناس گفت:« پیشنهاد من این است که برای نجات خلیج گرگان، مشاوری که محیط زیست و فعالان این حوزه قبول دارند را مامور کنیم تا بهترین تصمیم را برای خلیج گرفته و حیات پایدار آن تضمین شود.»
 
درختکاری ضعیف

استاندار در ادامه گفت:« چرا به درختکاری و فضای سبز در این استان توجه نشده است؟ اینهمه دستگاه های متولی در حوزه جنگل و طبیعت و دوستداران دغدغه مند داریم؛ اما در حوزه درختکاری این همه ضعیف عمل شده است.»

او افزود:« از 40 سال پیش به اینسو چه کار موثری در حوزه درختکاری های شهر گرگان انجام شده است؟ در حالی که قدیم تر، امکانات لازم هم مانند امروز وجود نداشت آنهمه درخت کاشتند. طرفداران محیط زیست چرا نتوانستند مانند آنها کار کنند و درخت بکارند؟»

حق شناس تاکید کرد:« برنامه من این است که در گرگان و آق قلا و گمیشان و دیگر شهرهای استان، درختکاری داشته باشیم و یک نهضت درختکاری ایجاد کنیم؛ به طوری که وقتی خواستم از اینجا بروم اگر هیچ کاری هم نکرده باشم بگویم من 100 هزار اصله درخت کاشتم.»

 او از رایزنی های خود با دیگر دستگاه های متولی درختکاری خبر داد و گفت:« از دانشگاه منابع طبیعی و آموزش وپرورش و چند دستگاه دیگر در این باره کمک خواسته ایم تا کاشت درخت را در استان به طور اصولی و علمی و گسترده، اجرایی کنیم.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.