مدیر محیط زیست اندیمشک: تسلیم نمی شویم!

خطر اخراج محیط بان ها از "منطقه حفاظت شده چلپا" در محدوده سد دز

خطر اخراج محیط بان ها از "منطقه حفاظت شده چلپا" در محدوده سد دز
با تمام شعارهایی که این روزها از سوی مدیران راجع به حفظ محیط زیست و دولت محیط زیستی داده می شود، و با وجود تاکیدهای مقام معظم رهبری و ندوین سیاست های ابلاغی از سوی ایشان، اما محیط زیست روز به روز بیشتر مورد کم لطفی، بی توجهی و حتی تعرض قرار می گیرد. تا آنجا که حالا برخی نیروهای دولتی، می خواهند پاسگاه محیط بانی را از منطقه ای که سال ها در آن بوده جابه جا کرده و "حیات خلوت" شکار درست کنند.
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب: ۲۴۱۱۵
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی:« سازمان آب وبرق خوزستان می خواهد محیط بان ها را از داخل "منطقه حفاظت شده چل پا" که بخشی از آن در محدوده سد دز واقع شده بیرون کند و پاسگاه محیط بانی را جابه جا کرده و به عقب براند. این در حالی است که این منطقه، از مناطق 4 گانه محیط زیست و "زون امن" و محل پرسه و رفت وآمد گونه های منحصر به فرد کل و بز بوده و با زحمات شبانه روزی محیط بان ها در یک دهه، جمعیت آن به حدود 10 برابر و بیشتر رسیده است. آیا هدف این است که به راحتی شکار کنند و حیات خلوت برای شکار خود و دوستان شکارچی شان ایجاد کنند؟»

این را یکی از فعالان محیط زیست اندیمشک به اسکان می گوید. او با اشاره به خطری که مدتی است "منطقه حفاظت شده چل پا" را در خوزستان تهدید می کند و اخیرا با فشار بر مدیران محیط زیست اندیمشک شدت گرفته می گوید:« در سال 91 علیرغم مخالفت های جدی مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست، مجوزی برای "انتقال آب سد دز به آبادان"، با فشار و لابی داده شد. این طرح را اجرایی کردند و تخریب ها و تخلف های بسیاری نیز در اجرا داشتند. حالا پس از تخطی های بسیار از مجوز اولیه، "سازمان آب وبرق خوزستان" در صدد جابه جایی و بیرون راندن محیط زیست از منطقه خودش است و می خواهد "پاسگاه محیط بانی چل پا" را که سال ها در آن منطقه بوده به جایی دیگر منتقل کند.»

او هشدار می دهد که بر اساس آمار رسمی سرشماری سالانه، گونه شاخص کل و بز در آن منطقه، با زحمات شبانه روزی محیط بان ها و جان دادن ها و خون دادن های آنها طی 10 سال اخیر از 60 راس به 600 – 700 راس رسیده است و حالا با جابه جایی این پاسگاه، قطعا هدف شکار قرار گرفته و کاهش خواهد یافت.

این کنشگر محیط زیست یادآوری می کند که « در تفاهم نامه ای که بین اداره کل حفاظت محیط زیست و سازمان آب و برق خوزستان امضا شد، این سازمان چند تعهد داد. یکی این بود که 2 نفر نیروی محیط بان را برای اصلاح و حفظ عرصه های تخریب شده حقوق بدهند؛ و دیگر اینکه یک ساختمان محیط بانی برای کمک به حفاظت بهتر بسازند. الان در حالی که 2 نیروی محیط بان را تامین کرده اند اما نه تنها ساختمان محیط بانی را نمی خواهند بسازند؛ بلکه در صدد هستند که همین ساختمان محیط بانی کنونی را نیز جابه جا کنند و محیط بان ها را از منطقه بیرون برانند.»
او افزود:« منطقه حفاظت شده چل پا 17 هزار هکتار مساحت دارد که مقداری از آن در داخل سد دز افتاده است. سد دز از گیت ورودی و تاسیسات برق آن نزدیک به 5 هزار هکتار است که در زون امن منطقه و محل پرسه و رفت وآمد گونه ها به ویژه گونه شاخص کل و بز در داخل محدوده سد دز است.»

این فعال محیط زیست تاکید می کند:« هدف هم این است که با خالی شدن محیط بانی، رفت وآمد محیط بان ها و فعالان نیز از این منطقه قطع شده و دیگران نیز به آنجا رفت وآمد نخواهند داشت. بر این اساس برخی می توانند به راحتی شکار کنند و حیات خلوتی برای شکار خود و دوستان شکارچی شان ایجاد کنند. البته عده ای الان هم شکار می کنند و ما بارها آنها را همراه با تفنگ های شکاری در این منطقه دیده ایم. اینجا شهر کوچک است و ما همدیگر را می شناسیم.»

او گفت:« این دوستان موضوع را از اساس اشتباه برداشت کرده اند. اینجا اراضی ملی است و اینکه مالکیت آن به دلیل ساخت سد به سازمان آب وبرق سپرده شده و یا مدیریت آن به علت بودن در محدوده مناطق 4 گانه با محیط زیست است به معنای این نیست که این دو سازمان اجازه دارند از آنها استفاده شخصی کنند و پرسنل آنها سوء استفاده کنند. اگر اداره محیط زیست هم با آنها موافقت کند ما اجازه خروج محیط بان ها از این منطقه را نخواهیم داد و از هر دو سازمان، به دستگاه قضا شکایت خواهیم کرد.»

تخریب ها و تخلف ها در طرح انتقال

این فعال محیط زیست درباره تخریب ها و تخلف های رخ داده در "پروژه انتقال آب سد دز به آبادان" توسط سازمان آب و برق خوزستان گفت:« تخلف های بسیاری بوده که خوشبختانه محیط زیست جلوی آن ها را گرفته و فعلا پروژه را تعطیل کرده است.»

او تعریض جاده خلاف تفاهم نامه را یکی از این تخلف ها برشمرد و گفت:« از کنار دریاچه سد دز در منطقه ای به نام "پلاژ" جاده ای به طول 14 کیلومتر برای احداث شفت (مکان پمپاژ آب) احداث شده که عرض این جاده در برخی نقاط به 20 متر رسیده است؛ این درصورتی است که طبق تفاهم نامه فقط اجازه داشته اند جاده را با عرض 6 متر احداث کنند.»

کنشگر محیط زیست اندیمشک همچنین گفت:« قطع درختان و درختچه های بادام کوهی، کُنار به عنوان گونه بومی و اصلی خوزستان و نیز درخت های کُلخونگ یا پسته وحشی از دیگر تخلف های سازمان آب وبرق خوزستان در پروژه انتقال آب دز به آبادان است که باید در برابر آن پاسخگو باشند.»

محیط زیست اندیمشک: طبق قانون عمل می کنیم!

سعید گماری رییس اداره محیط زیست اندیمشک نیز با تاکید بر وظایق قانونی اداره های محیط زیست در پاسخ به پرسش اسکان گفت:« ما تمام تلاش مان را می کنیم تا پاسگاه محیط بانی در آن منطقه جابه جا نشود؛ چرا که "منطقه حفاظت شده چلپا" یکی از مناطق حساس و مهم ماست که زیستگاه حیات وحش بوده و ما نمی توانیم در آنجا پاسگاه نداشته باشیم.»

او تاکید کرد:« اتفاقا وجود پاسگاه محیط بانی ما در آن منطقه، تقویت کننده امنیت تاسیسات سد و سازمان آب وبرق بوده و بر این اساس، آنها باید از حضور و وجود محیط بانی در آن منطقه استقبال کنند؛ نه اینکه بخواهند محیط بان ها را از منطقه خارج کنند.»

رییس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک درباره تخلفات و تخریب های سازمان آب وبرق خوزستان در اجرای "طرح انتقال آب سد دز به آبادان گفت:« به دلیل تخلفات، کار آنها را فعلا تعطیل کرده ایم و پرونده تخلف های فوق را به قوه قضاییه فرستاده ایم. اجرای جاده را نیز متوقف کرده ایم و تا این مسائل حل و فصل نشود اجازه ادامه طرح را به آنها نخواهیم داد.»

گماری می گوید:« این اراضی ملک شخصی نبوده و جزو اراضی ملی است و اگرچه مالکیت آن در دست سازمان آب وبرق خوزستان است؛ اما مدیریت آن به ما سپرده شده و جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست است و ما بر اساس قانون باید در آنجا پاسگاه داشته باشیم و میزان حفاظت مان را کاهش نداده و منطقه را رها نکنیم.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.