صنایع دستی مریوان، سیرجان و کلپورگان ثبت جهانی شدند

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ثبت جهانی شهر مریوان برای بافت کلاش (گیوه)، سیرجان برای گلیم شیریکی پیچ و نخستین روستای صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه «کلپورگان» برای سفال را در سیستان و بلوچستان تایید کرد.
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: ۴۴۳۹
Share
اسکان نيوز: غدا هیجاوی -  رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و کوین مورای- معاون رئیس منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی مرداد امسال از شهر مریوان در کردستان، سیرجان در کرمان و کلپورگان در سیستان و بلوچستان بازدید کردند تا روند تولید صنایع دستی در این شهرها را بررسی کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کردستان از مصوب شدن شهرستان مریوان به عنوان شهر جهانی «کلاش» خبر داد. شهرستان مریوان قطب تولید کلاش محسوب می‌شود، و در حال حاضر در شهر مریوان، چهار هزار و 553 نفر به این امر مشغول هستند.

گلیم «شیریکی ‌پیچ» از شاخص‌ترین دست‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان در استان کرمان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است. روستای دارستان از قدیم محل و مهد بافت گلیم بوده که این نام را نیز به همین خاطر به خود گرفته است.
مرداد ماه امسال بود که ارزیابان سازمان یونسکو به منظور بررسی ظرفیت های روستای کلپورگان به عنوان نخستین روستای نامزد شده ایران برای ثبت جهانی وارد این روستا شدند. سفال کلپورگان مشخصاتی دارد که از جمله آن می‌توان به قدمت 7 هزار ساله آن و اینکه چرخ در آن به کار نمی‌رود و از ابزار سنتی که از همان منطقه درست می شود، اشاره کرد.

به گزارش ایسنا،تمام مراحل ساخت سفال را زنان انجام می دهند، ویژگی دیگر سفال کلپورگان این است که طرح‌ها و نقش‌های آن است که انتزاعی است و سینه به سینه منتقل شده و این ویژگی ها یک ممیزه برای سفال کلپورگان حساب می‌شود که می‌تواند به ثبت جهانی آن کمک کند.
هیجاوی، درباره این‌که شهرهای صنایع دستی باید واجد چه شرایطی باشند، می‌گوید: این شهرها با توجه به راهنماهایی که دارند باید پیشرفت کنند، مراکز آموزشی را توسعه دهند، موجب رونق صنایع دستی آن شهر باشند و در این حوزه، ابتکار عمل به خرج دهند. در واقع باید با حفظ سنت‌های خود، خلاقیت و نوآوری داشته باشند.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.