اسکان نیوز گزارش می‌دهد:

خطر تخریب بار دیگر از بیخ گوش عکاسخانه ژرژ یونانی گذشت

خطر تخریب بار دیگر از بیخ گوش عکاسخانه ژرژ یونانی گذشت
با پیگری های مسئولین میراث فرهنگی آبادان،کنشگران میراث فرهنگی این شهر و رسانه ها برای بار سوم خطر تخریب از سر عکاسخانه ژرژ یونانی رفع شد.
پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۲۱:۱۵
کد مطلب: ۴۶۱۵
Share
به گزارش اسکان نيوز بعد از ظهر امروز خبری مبنی بر احتمال تخریب عکاسخانه ژرژیونانی قدیمی ترین عکاسخانه مدرن آبادان طی دو روز آینده از سوی مالک شخصی که دارد روی خروجی خبرگزاری ها و صفحات شبکه های اجتماعی قرار گرفت که خوشبختانه با پیگری های انجام شده باعث شد برای بار سوم خطر تخریب از بیخ گوش این بنا رفع شود.

سجاد پاک گوهر طی گفت و گوی کوتاهی که با خبرنگار اسکان نيوز داشت گفت: خوشبختانه با پیگری های مسئولین و کنشگران میراث فرهنگی همچنین جمعی از اعضای شورای شهر آبادان و رسانه ها توانستیم برای بار دیگر مالک بنا و مسئولین شهرداری را که مجوز تخریب را صادر کردند از این حرکت بازداریم. او پیشتر طی گفت و گویی که با همین پایگاه خبری داشت از تکمیل پرونده ثبتی این بنا و قرار ارسال آن به تهران خبر داده بود.

رسانه ها بار دیگر تاثیر گذار و ناجی شدند

مینا میرسوند خبرنگار و فعال میراث فرهنگی که از ابتدا پیگر ثبت این پرونده بود نیز در کانال شخصی خود از توقف تخریب این بنا خبر داد نوشت قرار است طی هفته آینده با برگزاری جلسی در شورای شهر آبادان پرونده این ملک به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد.

او همچنین از مالک این بنا آقای شوکت برای انصراف از تخریب و آقایان سجاد پاک گوهر مدیرکل میراث فرهنگی آبادان، کمری و کوراوند از اعضای شورای این شهر برای پیگری این موضوع سپاس گزاری کرد.
 

سندی از انسان دوستی مردم آبادان

ما بین دو جنگ جهانی گروهی از یونانیان از مرز روسیه به ایران پناه می آورند و در شهر مختلف از جمله آبادان ساکن می‌شوند.

ژرژ میسالدیس یکی از این افراد بود که به همراه خانواده خود از روسیه وارد ایران می شود و پس از اقامت کوتاه برای همیشه ساکن آبادان شده و عکاسخانه ژرژ یونانی و پسران را در محل زندگی خود تاسیس می کند که بسیاری از مردم آبادان لحظات شیرین خود را در آن عکاسخانه ثبت می کنند. با این وجود پس از آغاز جنگ تحمیلی ایران و عراق و فوت اعضای این خانواده بنا به حالت متروکه در می آیند و از سال 91 تا کنون 3 بار با خطر تخریب رو به رو می شود.


با وجود پیگری های کنشگران و مسئولین این شهر بخاطر عدم رضایت مالکان این بنا تا کنون به ثبت نرسیده است.هرچند ابن بار نیز خطر تخریب از سر این بنا گذشت اما همچنان باید هوشیار بود.

گفتنی است در سال های گذشته بناهای با ارزش زیادی بخاطر عدم رضایت مالکان از ثبت ملی آن تخریب شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.