گزارش اسکان نیوز از جلسه معارفه مدیرکل محیط زیست استان گلستان

محیط زیست تحت فشار است؛ همدل باشیم!

محیط زیست تحت فشار است؛ همدل باشیم!
سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:« دراین شرایط که سازمان حفاظت محیط زیست این همه تحت فشار است، در راستای ایجاد وفاق برای محیط زیست تلاش کنیم و مسائل را اینقدر بزرگ نمایی نکنیم؛ بلکه در صدد ریشه یابی و حل اساسی آنها باشیم.»
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: ۵۰۸۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، حمید ظهرابی در جلسه معارفه مدیرکل محیط زیست گلستان، گفت: استان گلستان از نظر حفاظت و تنوع زیستی یکی از مهم ترین استان های کشور و مهم ترین نقاط نه تنها در کشور که در دنیاست.

به گفته ی ظهرابی دلیل آن هم روشن است؛ هم اکوسیستم های متنوع در خشکی و هم اکوسیستم های متنوع در آب دارد. تالاب های ساحلی را به عنوان یک "اکوتون" دارید؛ مجموعه هایی که از نظر تنوع زیستی غنی هستند. تالاب ها، مصب رودخانه ها، اراضی جنگلی و دشتی را دارید تا شمال استان که تغییر می کند و جنگل پهن برگ آرام آرام به مناطق استپی تبدیل می شود و سپس اراضی بیابانی و بیایان های استان های همجوار که تغییر خیلی عینی است. این تنوع در زیستگاه ها، تنوع زیستی بالایی را با اهمیت بسیار زیاد ایجاد کرده و توجهات بسیار زیادی را به استان جلب کرده است و استان اکنون از نظر محیط زیستی از مهم ترین استان های کشور است و مدیریت این استان را را همواره باید به صورت ویژه انتخاب کرد و دائما تحت مراقبت قرار داد تا از این محیط زیست حساس وشکننده حفاظت درخوری به عمل آورد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید قبول کنیم همه ما در مراحلی که وظیفه یا خدمتی را انجام می دهیم احتمال دچارشدن به اشتباه داریم گفت:« بنابراین باید به زحمت همه عزیزان ارج گذاشت و کسانی که برای حفاظت از محیط زیست استان تلاش کردند از آقای دکتر مهاجر عزیز تا آقای کریمی عزیز که در این مدت زحمات و تنش های زیادی را متقبل شدند تشکر کنیم. نباید خدمت ها و کارهای خوبی که صورت گرفته تحت الشعاع یک مساله کاملا از دست برود.»

ظهرابی خطاب به رسانه ها و کارکنان محیط زیست و بقیه علاقمندان گفت:«امیدوارم این عزیزان اگر نقص و ایرادی در کار وجود دارد آنرا پوشش داده و در جهت حفظ محیط زیست، اتحاد و یکپارچگی و همدلی را ترویج دهند. در این شرایطی که سازمان ما این همه تحت فشار است  در راستای ایجاد وفاق برای محیط زیست تلاش کنیم و مسائل را اینقدر بزرگ نمایی نکنیم.»  

او درباره امیرعبدوس، مدیرکل جدید محیط زیست گلستان گفت:«ایشان یکی از باتجربه ترین مدیران با سابقه محیط زیست کشور هستند که برای این استان حساس انتخاب شدند و دکترای حقوق محیط زیست و دفتر زیستگاه ها و مناطق سازمان و نیز مدیریت در استان مهم گیلان سابقه مدیریت دارند و می توانند منشا مدیریت و خیر باشند. انتظار هست هم سایر دستگاه های استان و همکاران ما در اداره کل با ایشان همراهی کنند.»

سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان بخشی از مسائل محیط زیست استان گلستان یادآور شد:«می دانم آقای عبدوس متخصص محیط زیست هستند اما چند نکته را یادآوری می کنم: موضوع آب و چالش هایی مرتبط به آن که نه تنها در این استان، بلکه در تمام کشور به عنوان یکی از مشکلات اصلی ما شناخته می شود. توجه به موضوع مدیریت منابع آب، وجود چاه های غیرمجاز و برداشت فراتر از ظرفیت از منابع آبی که محصول آن، خشکیدن چشمه ها، خشکیدن تالاب ها و رودخانه ها است، تلاش در جهت برنامه ریزی، سازماندهی و عملکرد موثر درتالاب ای ساحلی که بسیار اهمیت دارند و برنامه ریزی برای مدیریت زیست بومی که این حوزه از حضرتعالی انتظار می رود. انشاالله در این راستا تلاش کنید و موضوع مشارکت مردم در حفاظت محیط زیست بسیار مهم است و ما به دنبال این هستیم که این مشارکت را ایجاد کنیم.

او افزود: موانع را برداریم و این هدف را که سال ها در سازمان مطرح بوده و در پیج و خم قوانین و تنگناها و تنگ نظری های کارشناسی که وجود داشت، هیچگاه عملیاتی نشد. امیدواریم عملیاتی شود و می دانم که شما اعتقاد دارید که این را عملی کنید که مردم صاحبان اصلی محیط زیست هستند و باید در حفاظت از آن حضور و مسوولیت داشته و مشارکت کنند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ، موضوع حریق؛ حفاظت از جنگل ها وفرسایش که یکی از چالش های جدی در استان های شمالی ماست و مخصوصا در مناطق تحت مدیریت محیط زیست، اقدامات پیشگیرانه مخصوصا در وقوع حریق انتظار می رود، ادامه داد : موضوع زباله در استان های شمالی و البته در دیگر استان ها، به عنوان یکی از عوارض گردشگری بی ضابطه با همکاری غزیزان مان در استانداری و مدیریت ارشد استان، تلاش کنیم در این حوزه اتفاق های خوبی بیفتد. البته من خبر دارم که در بحث زباله در استان گلستان، نسبت به دیگر استان های شمالی اتفاق های خوبی افتاده و برنامه ربزی های خوبی شده است که باید سازماندهی و رفع اشکال شود.

ظهرابی معیشت پرسنل را  یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از استان ها و همچنین گلستان دانست و گفت:  امروز در جلسه ای که با عزیزان داشتیم می گفتند یکی از کم ترین میزان دریافتی را در این حوزه دارم؛ توقع داری از جناب آقای طهماسبی(معاون استاندار) که یاری کنند. چرا که پرسنل محیط زیست کار و وظایفی بسیار پیچیده و سخت دارند و دریافتی ها با فعالیت هایی که می کنند متناسب نیست. ببینید چقدر توجه و فشار رسانه ای بر روی این موضوعات است که شاید کارهای معمول یک محیط بان است و در این راستا انتظار است که تمام دستگاه های اجرایی استان، کمک کنند.

او ادامه داد : شفاف سازی از مهم ترین مسائلی است که آقای عبدوس باید به آن توجه ویژه داشته باشند. پرسنل باید آموزش ببینند که در مواجهه با اتفاقات چه واکنش هایی نشان بدهند. اینکه موضوعی را به گونه ای عمل کنیم که القای آن در بیرون پنهان کاری باشد اصلا مناسب این سیستم و محیط زیست نیست.

این مسئول تاکید کرد : تلاش کنید این زنجیره عواملی که منجر به این اتفاقات شده را شناسایی کنید و اجازه ندهید که هرگز اتفاق های دیگری در عرصه محیط زیست اتفاق بیفتد. حادثه ها بعضا پیش می آیند؛ اما اتفاق هایی که در مدیریت ماجرا افتاد. وقتی یک انسانی مورد حمله یک خرس قرار گرفته طبیعی است که رفتاری برای نجات جان انسان صورت بگیرد؛ اما عواملی که منجر به این می شود که یک انسان، در زیر دست وپای یک خرس قرار می گیرد و اتفاق های پس از آن را باید مدیریت کرد. بدون تعارف رسیدگی کنید و کسانی را که این چالش ها را با کوتاهی ایجاد کردند شناسایی و حل شود.
 
عبدوس: با گروه های مختلف نشست برنامه ریزی خواهم داشت

امیر عبدوس مدیرکل جدید استان نیز در این جلسه گفت:« خدا را شاکرم که فرصت خدمت گذاری در نبرد در حفظ محیط زیست را به من ارزانی داشت. مدیریت در نظام مقدس جمهوری اسلامی امانت است و نقطه مقابل آن خیانت است.
امیدوارم امانتی که توسط آقای دکتر کلانتری به بنده سپرده شد آنهم طبیعت و محیط زیست حساس و ارزشمند و استثنایی گلستان است را قدر بدانیم و یادی هم بکنم از مدیران قبلی محیط زیست استان آقایان دکتر مهاجر، مهندس ساسان علی نژاد، آقای مهندس ممشلی و مجددا آقای مهاجر و آقای کریمی که ایثار کردند و در این شرایط مدیریت را پذیرفتند و در این سه ماه چالش های سنگینی را مواجه بودند.»

او در ادامه گفت:«انشاالله جلسات مفصل و اختصاصی تر با همه گروه ها و گروه های مردمی، شکارچیان، انجمن های مردم نهاد و خبرنگاران را برگزار خواهم کرد و برنامه های خودم و نحوه مدیریت و تحولاتی را که رخ می نماید را به سمع و آگاهی این عزیزان خوام رساند.»
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.