مرتضی شریفی عضوشورایعالی جنگل ومرتع در گفت وگو با اسکان نیوز ضمن درخواست ورود نهادهای ناظر؛

تله کابین علی آباد گلستان مجوز شورایعالی جنگل را ندارد

تله کابین علی آباد گلستان مجوز شورایعالی جنگل را ندارد
شاید به نظر عجیب بیاید اما طرح های تله کابین "علی آبادکتول" و "ناهارخوران گرگان" در حالی از اداره کل منابع طبیعی استان گلستان مجوز گرفته اند و از سوی نمایندگان دولت در استان اعلام اجرایی شدن آنها شده که برخی اعضای "شورایعالی جنگل ومرتع" که اصلی ترین مرجع تصمیم گیر در این گونه طرح هاست از آنها بی اطلاع هستند و اینگونه مجوز دادن را غیرقانونی و غیرفنی می دانند.
پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب: ۶۶۴۶
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی:  یک عضو شورایعالی جنگل ومرتع به اسکان نيوز می گوید که« قبل ازانجام پهنه بندی برمبنای مدیریت پایداردر جنگل های هیرکانی و تدوین "طرح جامع  منطقه کبودوال علی آباد" وهمچنین "طرح جامع منطقه ناهارخوران گرگان"، صحبت از زیرپروژه تله کابین، موضوعیت و وجاهت قانونی وعلمی ندارد. به نظر می رسد برخی هدف شان گردشگری نیست و بعد از مدتی می خواهند در جنگل ویلاسازی کنند و هزارویک موضوع دیگر که پشتوانه این  گونه طرح  ها می تواند باشد. من واقعا از این اوضاع می ترسم و تقاضا دارم یک نفر بیاید در این مملکت مشخص کند که چه کسانی دارند این گونه طرح ها را مصوب می کنند؟ ما که در سازمان متولی حفاظت جنگل هستیم و جنگل بان هستیم نباید علیه جنگل نسخه بدهیم؛ این آخر مصیبت است. »
                                                
دکتر مرتضی شریفی عضو "شورایعالی جنگل ومرتع" دل پرخونی از مجوزهای مختلف طرح های به قول خودش کذایی، در دل جنگل های هیرکانی دارد و می گوید که از چگونگی موافقت ها سر درنمی آورد. شریفی درباره تله کابین علی آباد کتول در کبودوال به  اسکان نيوز گفت: « آنزمان بحث تله کابین در آنجا مطرح شد و گفتند که سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده است. ما  در جلسه حضوری همان بحث دوره تعلیق و ...  را به متقاضی یادوری کردیم؛ البته  همان وقت طرحی را خارج از سایت جنگلی  به آنها پیشنهاد دادیم و روستای "چینو" را که "روستای هدف گردشگری" میراث فرهنگی تعیین شده بود و روستای  چینو قدیمی یا نام دیگری در فاصله کمی از این روستا به صورت مخروبه  رها شده است را در ارتفاعات به آنها معرفی کردیم تا خدمات تله کابین را البته با رعایت مسائل فنی و محیط زیستی ایجاد کرده و ایستگاه مبدا را در پایین دست دریاچه سد که بخش هایی را به عنوان مستثنیات دارد ایجاد کنند.

در این صورت هم جنگل های هیرکانی آسیب نمی بیند و هم چشم انداز آبشار و دریاچه و دشت و جنگل را هم از آن بالا دارد؛ هم می توانند در آن روستا صنایع دستی روستایی را توسعه بدهند و جذب گردشگر هم هست. الان هم از این طرح دفاع می کنیم و اگر آقایان واقعا به دنبال گردشگری هستند بیایند همین مسیر را انتخاب کنند. اتفاقا فرماندار وقت آنجا هم صحبتی داشتیم از پیشنهاد خیلی استقبال کرد. دیگر خبری از این پروژه نبود و من فکر کردم رفته اند بر روی آن روستای هدف، تصمیم گیری کنند که حالا می گویند مجوز در دل جنگل داده اند. کی مجوز داده و کدام طرح جامع تهیه و مصوب شده من که خبر ندارم.»

 او در پاسخ به این سوال که «گفته می شود اداره کل منابع طبیعی گلستان، خبر موافقت  را اعلام کرده اگر ضوابط مراعات شده باشد به این مفهوم است که  پروژه به تصویب کمیته های فنی اداره کل و دفترستادی رسیده و با نظر موافق معاونت مربوطه به شورایعالی ارجاع و با تائید شورایعالی، مراتب جهت اجرا به اداره کل مزبور ابلاغ شده است؛ آیا چنین بوده؟» گفت:« من بعید می دانم که چنین مجموعه ای قانون، علم و دستور صریح مقام معظم رهبری را نادیده گرفته و دست به این عمل بزنند.»

این دکترای طراح  پارک های طبیعی در ادامه گفت:« مسئله تله کابین فقط بحث مبدا و مسیر و مقصد نیست مشکل اصلی جمعیتی است که به دل جنگل هدایت می شوند. اگر مکان  یابی  متکی به مطالعات  جامع، زون بندی علمی وارزیابی اثرات متقابل زون ها معمول نشده باشد ویرانگراست. به نظر می رسد برخی هدف شان گردشگری نیست و بعد از مدتی می خواهند در جنگل ویلاسازی کنند و هزارویک موضوع دیگر که پشتوانه این  گونه طرح  ها می تواند باشد.»
 
تله کابین مطرح نبود!

او درباره وضعیت جنگل های هیرکانی و اجرای تله کابین در این جنگل ها به اسکان نيوز می گوید: « از خیلی وقت پیش این درخواست مطرح بود و من در جریان آن بودم؛ اما اساسا درخواست تله کابین در آن نقطه قابل طرح نبود. ما در آن منطقه "پارک طبیعت کبودوال" داریم که آن هم الان وضعیت درستی ندارد و کنار رودخانه قهوه خانه زده اند. بعد ما درخواست "کتابچه طرح" را مطرح کردیم تا ببینیم کجا مصوب شده اساسا در یک پارک طبیعت که طبق ضوابط فنی باید 5 کیلومتر فاصله با طرح های اجرایی فاصله داشته باشد، بغل رودخانه قهوه خانه بسازند و این همه دخل وتصرف بدهند. با کوچکترین کندوکاو مشخص شد کارشناسی با تخصص غیرمرتبط در دفتر تخصصی سازمان جنگل ها، در گذشته جا خوش کرده  بوده و در استان های معین شده به واسطه گری برای واگذاری جنگل  به شرط واگذاری امر طراحی به خودش را انجام می داده است. مدیرکل وقتش برایم تعریف می کرد روزي مديركل وقت گلستان در حضور ایشان در دفتر معاون وقت جنگل حضور پيدا مي كند و مي گويد اگر كارشناس تان را بفرستيد گلستان كتكش مي زنم چون مي افتد دنبال مشتري براي حراج عرصه ها با عنوان پارك.»

این عضو شورایعالی جنگل ومرتع در ادامه یادآور شد:« در جلسه ای با حضور افرادی از کمیته های استانی ستادی، خود شاهد بودم وقتی به خاطر مسائل فنی درخواست و طرح پارک شهرداری را رد کردیم  شهردار بر آشفته شده و گفت مدیرکل پارک تان فلان مبلغ گرفته، خودش طرح را تهیه و قول تصویب هم داده. وقتی توضیحات بیشتر دادند مشخص شد که ايشان خود را مديركل جا زده بوده براي اخاذي شهرداري،  بعد ده ها مورد جرم و تخلف دیگر داشته، اینکه مدیرانش برخورد نمی کردند توجیه شان این بود که طرف بی حیاست و شروع به توزیع شب نامه و تخریب می کند. آخر مگر می شود شرف و اعتبار را در لای پنبه در گاو صندوق نگهداشت؟  شرف و اعتبار منزه مگر با شب نامه لک بر می دارد؟ بالاخره مدیرکل اسبق دفتر مزبور، ایشان را از سازمان برکنار کردند و گفته می شود اخیرا دوباره ایشان، برگشته و شرکت نامرئی که در آن تهیه کننده، کارفرما و تصویب کننده در بسترخیانت درمی غلطند و منابع طبیعی به حراج گذاشته می شود را راه انداخته است.»

شریفی تاکید کرد:« البته این تنها مورد از اینگونه اتفاقات تاسف برانگیز نیست. یادم می آید ریئس وقت شورایعالی که حالا نماینده  مجلس است تاکید داشت شورا در چنین مواردی جهت مبارزه بافساد ورود کند  وقتی اعتراض کردم که پس بخش و دستگاه  ناظر چه کاره اند؟ ایشان کیف سامسونت بزرگی را باز کرد و گفت اینها تخلفات فلان مدیرکل است که  فلان مرجع جهت بررسی  به ما ارجاع داده است من فقط نگاهی به پرونده روی کیف انداختم شرکتی در پروژه ای در همدان با دو استعلام فیک برنده شده بود، به طوریکه برایم گفته شد در دیگر تخلفات مدیرکل، از جمله حیف و میل میلیاردی در تهیه طرح صیانت غرب و ... شرکت مزبور یک پای قضیه بود. مدیر مزبور چند ماه بعد از آن مسائل باز نشسته شد. بعد به عنوان مشاور در میراث فرهنگی  ظهور کرد و شروع به سازمان فروشی کرد. اتفاقا آخرین موردی که اطلاع پیدا کردم چند ماه قبل به همراه همان شرکت که تخلف مشترک در همدان  و... داشته طرحی را جهت واگذاری بخشی از جنگل های غرب به بخش برون سازمانی، کارسازی کرده اند!»

این دکترای جنگل در ادامه گفت:« اینکه این طرح ها چگونه تصویب می شود ابهامات و سئوالات متعددی است که دوستان، چه در صفحه خصوصی و چه درگروه ها و شبکه های اجتماعی مرتبط با اینجانب  مطرح می کنند که اگر دیدگاه فنی تان این چنین است پس چرا در عمل آنچنان می شود؟ به خاطر رعایت چارچوب اداری نمی توان به جزئیات پرداخت ولی وضعیت به نحوی است که اصلاً ما از برخی از این طرح ها خبر نداریم. البته بی تفاوت به این امر نیز نبوده و به طور مکتوب به مسئولان ذی ربط و مجموعه شورایعالی جنگل ومرتع اعلام کرده ام.»

دفاع از حیثیت سازمان جنگل ها

این عضو شورایعالی جنگل و مرتع تاکید کرد:« شاید بعضی ها این اظهارنظرها را تضعیف سازمان متبوع  تلقی کنند؛ بهیچ وجه چنین نیست و نیت، دفاع از جایگاه و حیثیت سازمان است. نه اینکه موضوع برای شان غیرقابل تفهیم باشد. صورت مسئله خیلی ساده است؛ تصویب کننده وتائید کننده باید به متدولوژی مربوطه مسلط باشد تا بتواند  بگوید کار درست انجام گرفته یا نه؟ حتی قبل از احداث یک ساختمان ساده، نقشه های مربوطه با مشخصات فنی تهیه و به طور همه جانبه تائید تخصصی شده و بعد اجرا می شود. در صورتی که در ارتباط با ساختمان اگر اشتباهی هم انجام گرفته باشد با ضرر مادی قابل جبران است. چگونه می شود در طراحی محیط طبیعی به مباحث فنی بی تفاوت بود در حالی که اگر طرح غلطی در طبیعت پیاده شود اشتباه قابل جبران نخواهد بود. اگر فردی بدون داشتن پشتوانه اکادمیک مدعی شود که پزشک است و نسخه برای مریض بپیچد عمل مجرمانه تلقی می شود؛ چون عمل اش می تواند به صدمه یا مرگ فرد منتهی شود. اگر فرد یا تیم غیرمتخصصی برای محیط طبیعی نسخه بپیچند صدمه یا مرگ حیات جمعی انسان ها و فون و فلور محتمل بوده و عمل به مراتب مجرمانه تر است. چرا به این اعمال مجرمانه آشکار رسیدگی نمی شود؟ نهاد های ناظر کجایند؟»
 
شریفی در پاسخ به این سوال اسکان نيوز که «درباره طرح ارزیابی محیط زیستی که این شرکت تهیه کرده چه نظری دارید؟» گفت:« مگر می شود  قبل از طرح جامع  و طرح مدیریت به یکی از پروژه ها و اثرات آن پرداخت؟ در ارزیابی، اثرات پروژه بر زون حفاظتی بیشتر مطرح است؛ وقتی  طرح جامعی تهیه نشده و زون بندی انجام نگرفته، چگونه می شود صحبت از ارزیابی زیر پروژه کرد؟»

او یاداوری کرد که« اتفاقا خاطرم هست در جلسه، متقاضی تله کابین رو به فردی کرد و گفت: "همان طور که فرمودید من با آن شرکت قرارداد بستم که 50 میلیون تومان بدهم تا "طرح ارزیابی محیط زیستی" برایم تهیه کنند. اساسا این، در حیطه کاری سازمان جنگل ها نیست؛ بلکه باید بعد از اینکه آن طرح کلی تهیه و مصوب شد، برای هر پروژه ای بر اساس استانداردها، از سازمان های مختلف مجوزهای جداگانه گرفته شود.»

این عضو شورای عالی جنگل ومرتع با بیان اینکه حالا بعد از این همه صحبت ها و تصمیم گیری ها و پیشنهادی که به متقاضی داده ایم چرا تا سرمان را برگرداندیم یک اتفاق دیگری افتاده است گفت:«من واقعا از این اوضاع می ترسم و نگران می شوم و تقاضا دارم یک نفر بیاید در این مملکت مشخص کند که چه کسانی دارند این گونه طرح ها را مصوب می کنند؟ ما که در سازمان متولی حفاظت جنگل هستیم و جنگل بان هستیم نباید علیه جنگل نسخه بدهیم؛ این آخر مصیبت است.»

ورود به ارزیابی وظیفه سازمان جنگل ها نیست

شریفی اضافه کرد:« اصلا طرح ارزیابی ارتباطی به سازمان جنگل ها ندارد؛ سازمان جنگل ها باید آن "طرح جامع و مدیریت بهره وری" را بررسی و مصوب کند. طرح جامعی که در آن، زون ها مشخص می شود و در بخش مدیریت بهره وری با مهندسی زون، برای هر زونی، طرح تشریحی  تهیه می شود و پروژه های اجرایی هر زون مشخص می شود. حال در زون تفرجی متمرکز پروژه تله کابین قابل توجیه خواهد بود یا نه، هنوز مشخص نشده است چگونه می پرند به فاز اجرایی نهایی  جای تامل است. این ها سرمایه گذار را هم گمراه می کنند. چه ربطی دارد به فلان آقا که به سرمایه گذار بگوید "تو برو به فلان شرکت اینقدر بده ارزیابی کنند طرح را". من به نیت ایشان کار ندارم؛ اما اصلا در حیطه وظایف ایشان و ما نیست. این گونه راهنمایی کردن، نه تنها توقع متقاضی را بالا می برد، بلکه سرمایه آن سرمایه گذار را نیز در خطر می اندازد و در درازمدت او را با زیان مواجه خواهد کرد.»

او در پاسخ به این سوال اسکان که «جانمایی تله کابین در جنگل علی آبادکتول با پرچم "اکوتوریسم" را تایید می کنید یا خیر گفت:« به هیچ عنوان تایید نمی کنم. به خود آن عزیزان هم گفته ام که شما یک سری به ژاپن بزنید و ببینید که چگونه قطار هوایی در اطراف جنگل های طبیعی اش ساخته و پایین دستش را نیز باغ های ژاپنی ساخته اند؛ اما در خارج از جنگل. فقط جنگل طبیعی و پدیده های آن را از بالا نظاره می کنند؛ اما در اینجا همه می خواهند جمعیت را ببرند به دل جنگل. نتیجه هم می شود ازهم پاشی اکوسیستم و بحران محیط زیستی و آلودگی و نابودی طبیعت و بحران زیستی.»

شریفی گفت:«حرف من در یک جمله این است که قبل از اینکه پهنه بندی برمبنای مدیریت پایدار در جنگل های هیرکانی و تدوین "طرح جامع  منطقه  کبودوال علی آباد" وهمچنین "طرح جامع منطقه ناهارخوران گرگان" مشخص شود، صحبت از زیر پروژه تله کابین موضوعیت و وجاهت قانونی و علمی ندارد.»

او هشدار داد:« مصیبت ما از کارشناس نماهایی است که کارشناس نیستند و بسیاری از این مجوزها را می دهند و تصویب می کنند. حتی نمی شود پرسید« آیا زون بندی را می دانی؟ ظرفیت برد تفرجگاه را چگونه برآورد می کنی که طرح را تایید می کنی؟ مواردی را اشاره کردیم که چگونه کارشناسی خود را مدیرکل معرفی کرد تا از شهرداری اخاذی کند و ده ها تخلف دیگر یا مدیرکلی  ستادی  با زد و بند با شرکتی درجهت برنده شدن شرکت مورد نظر از سه شرکت، استعلام گرفته  که دو شرکت از سه شرکت قلابی بوده و ده ها تخلف دیگر. آنزمان سازمان رسیدگی نکرد وعوامل این کارها را با کلی سلام وصلوات بازنشسته کردند. همین آقایان الان برگشته اند و به عنوان متخصص و کارشناس، طرح های مختلف فیک را تهیه می کنند.»

این عضو شورای عالی جنگل و مرتع با صراحت اعلام کرد:«جمعبندی اینکه اجازه نخواهیم  داد تنها پروننس فرعی  منحصر به فرد جهانی هیرکان، مورد بازیچه افرادی بدون پشتوانه علمی و تجربی قرار گیرد. از سازمان  متبوع انتظار داریم با بررسی همه جانبه در موارد این چنینی برخورد انظباطی لازم را معمول دارد. از بدنه کارشناسی، اهالی رسانه متعهد و... نیز انتظار است سکوت را بشکنند و از نهادهای ناظر، انتظار می رود به خاطر خدا و به احترام قانون، ورود پیدا کنند. ما می گوییم عمل مجرمانه است و تمنا داریم ورود کنند؛ ارائه مصادیق اش با ما.»

او درباره روند طرح ها و برنامه ریزی ها در جنگل های هیرکانی به اسکان نيوز گفت:«حسب مصوبه دولت و لایحه ای که اخیرا در مجلس (با اصلاحات مفید علمی که از طریق شورای نگهبان اعمال شد) به تصویب رسیده است محتوای امر این است که سازمان جنگل ها، مکلف است مدیریت کلاسیک موجود در هیرکان را به مدیریت پایدار جنگل ((SFM متحول و جایگزین کند. استقرار مدیریت جنگل در دنیا، تجربه عملی نزدیک به نیم قرن را با خود دارد. برای این منظور طرح ها و فعالیت های انسانی که تاثیر سوء بر جنگل دارد را به حالت تعلیق درآورده و با ارزیابی وضعیت موجود طرح دوره گذرTPP))  که فرایند و چارچوب نیل به مدیریت پایدار جنگل دارد، تدوین می شود.

البته  اخیرا فرد غیرمسئولی بیانیه ای را رسانه ای و به نام بدنه، از تصمیم رجعت به طرح های کلاسیک خبر داد که متعاقب آن مقام مسئول در مصاحبه با رسانه ملی بیانیه مزبور را مردود و صحبت از اجرای طرح دوره گذر(ایشان واژه "طرح جامع تنفس" را به کار بردند) و تعیین معیار های پهنه بندی مدیریتی جنگل بر مبنای شاخص های علمی را در قدم بعدی نوید دادند. ابهام اینجاست اگر قانونمند و متکی به علم  پیش می رویم، تعلیق موقت فعالیت ها فقط در برداشت چوب خلاصه نمی شود توقف تغییر کاربری ها چون معدن، پارک، گردشگری و... را به طور قانونمند و در چارچوب ضوابط علمی موظف هستیم.

قانون و علم می گوید با ارزیابی و بسترسازی در دوره گذر (شما اگر اصرار داری بگو در مقطع تنفس) به شناخت پهنه معیارها در پسا دوره گذر می رسیم. تنوع زیستی و اکوتوریسم دو معیار عمده SFM هستند که پهنه پارک و گردشگری  را در پسا دوره گذر مشخص می کند. چگونه است قانون، علم  و دستور صریح مقام معظم رهبری که نقل به مضمون اشاره دارد جنگل را نه تنها برای گردشگری حتی برای مسجد و فِیضیّه  هم  واگذار نکنید، نادیده گرفته می شود و در همین دوره تعلیق قانونی  واگذاری سکوتپه، ایزده، ناهارخوران، لاکان، مهربان رود، خربوزه چشمه، تک پروژه های تله کابین و ... در دستور کار قرارگرفته است؟!»
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۲
غیر قابل انتشار : ۰