اسکان‌نیوز گزارش می‌دهد:

حمایت مغفول مانده بهمنی در پرونده ثامن الحجج/ ضرورت برخورد تمام عیار دستگاه قضا با متولیان بروز فساد

حمایت مغفول مانده بهمنی در پرونده ثامن الحجج/ ضرورت برخورد تمام عیار دستگاه قضا با متولیان بروز فساد
رد پای حمایت‌هایی چون تقدیر رئیس بانک مرکزی دولت احمدی‌نژاد از مدیر موسسه غیرمجاز ثامن الحجج به اعتقاد حقوق‌دانان مجلس همراهی در فساد و برخود قضایی با آن ضروری است.
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: ۶۷۴۰
Share
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز، تأسیس مؤسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در سال ۱۳۸۰ و آغاز فعالیت از سال ۱۳۸۶ بدون مجوز بانک مرکزی سرانجامی توام با ورشکستگی به دلیل عدم توان در بازپرداخت سپرده‌ها در سال ۱۳۹۵ را به همراه داشت، موسسه‌ای که در سال‌های اخیر و با پرداخت سود ۸۹ درصدی به سپرده‌ها جزو بزرگان بازار غیرمتشکل پولی شد و در زمان فعالیت بارها از سوی مقامات مسئول وقت از رییس کل بانک مرکزی گرفته تا معاون اول رییس جمهوری مورد تقدیر و حمایت قرار گرفت.

در سال 1386 که بیشترین تخلفات موسسه ثامن‌الحجج ثبت شده است؛ محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی دولت احمدی‌نژاد این موسسه را حمایت می‌کرد، حمایتی که به اعتقاد وی بدون ایراد بوده زیرا بهمنی پیتر تاکید کرده ایت که« ثامن‌الحجج آن زمان این ثامن‌الحججی که می‌بینید، نبود.»

احمد توکلی نیز در روزهای اخیر و در واکنش به استعفا دسته‌جمعی اعضای رسیدگی به پرونده تخلفات موسسه ورشکسته ثامن‌الحجج از ارائه عمده تسهیلات این موسسه به قضات باسابقه، فرزندان علما و شخصیت‌های سیاسی خبر داده و تاکید کرده است که شفاف‌سازی‌های لازم در این حوزه باید صورت بگیرد. البته اسنادی نیز سایت خبری اسکان نيوز منتشر کرده که تقدیر و حمایت محمود بهمنی از موسسه غیرمجاز اعتباری ثامن الحجج را تایید می‌کند.

با این حال محمود بهمنی در واکنش به اظهارات احمد توکلی و در این رابطه گفته است: «این موسسه از ما تقدیرنامه دریافت کرد؛ چرا که توانسته بود به تنهایی ٢٣ بنگاه مشکل‌دار را ساماندهی کند، زیرا آن زمان ‌هزار و ٧٠٠ بنگاه و موسسه ساماندهی نشده وجود داشت که بنا داشتیم در فاز اول آنها را به ١٣-١٤ موسسه و در فاز دوم به یکی دو موسسه تبدیل کنیم.»

ثامن الحجج ضمن اینکه برای گسترش فعالیت مورد حمایت قرار گرفته، زمانی به واسطه نامه مدیرنظارت بانک مرکزی وقت به مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی و موسسات اعتباری، اجازه ارائه خدمات بانکی دریافت کرده، البته با این پیشینه که ۵۰ درصد سرمایه لازم را برای تبدیل به موسسه مالی و اعتباری واریز کرده است.

لزوم برخورد دستگاه قضایی با تمام متولیان بروز فساد در ثامن الحجج/ حمایت از این تعاونی هم در زمره فساد است

با وجود این سیر تخلفات، تقدیرها و حمایت‌های مدیران وقت بانک مرکزی از این موسسه مالی غیرمجاز، یحیی کمالی‌پور عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم به خبرنگار اسکان نيوز، می‌گوید: متاسفانه موسسات مالی و اعتباری که باید کمکی برای کشور،دولت و مردم باشند به مصیبت عظیم تبدیل شده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به چالش‌های بسیار این پرونده، تاکید می‌کند: دستگاه قضایی کشور اگر به دنبال خشکاندن فساد است، باید از جایی که فساد شکل گرفته، رشد کرده و در نهایت به معضل تبدیل شده به بررسی پرونده بپردازد ضمن آنکه با تمام افراد موثر در این مسیر برخورد جدی کند.

کمالی‌پور از برخوردهای قضایی مقطعی و برخورد با بخشی از پرونده انتقاد می‌کند و می‌گوید: قوه قضاییه باید با تمام متولیان بروز فساد در هر دولتی که مسیر فعالیت موسسه غیرمجاز ثامن الحجج را هموار و از آن حمایت و تقدیر کردند، برخورد تمام عیار کند. در غیر این صورت برخوردها بازدارنده نخواهد بود و ریشه های فساد قوی‌تر خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید می‌کند: تمام مدیران وقت بانک مرکزی و غیره که در زمان تصدی از این موسسه غیرمجاز حمایت کردند به جهت حمایت در فساد به نوعی که در قوانین تعریف شده در فساد همراه هستند، لذا ورود مجدانه دستگاه قضا ضروری است.

با این وجود و بنابر اسناد منتشره و مستند، انتظار است پرونده موسسه غیرمجاز ثامن الحجج که به صورت ویژه در دستور کار دولت قرار گرفته، به صورت خاص و شفاف مسیر قضایی را نیز طی کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
ناشناس
بزک نمیر بهار میاد فساد در ارکان دولت قبل و فعلی نفوذ کرده است و قدرتی برای جلوگیری از ان وجود ندارد. انان که قدرت را در دست دارند خود مسبب این فاجعه شده اند. چاقو دسته خودش را نمی برد.