پایه بودجه سال 97 بر شفافیت است

پایه بودجه سال 97 بر شفافیت است
حسن روحانی در صحن علنی مجلس خصوصیات لایحه بودجه ۹۷ را تشریح کرد
يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۰۵
کد مطلب: ۶۸۸۶
Share
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز حسن روحانی امروز با حضور در صحن علنی مجلس در تشریح خصوصیات لایحه بودجه 97 گفت : چارچوب وعده‌های انتخاباتی‌اش در لایحه بودجه سال ۹۷ تبلور یافته است ، پایه بودجه سال آینده بر شفافیت است و پرداخت به دستگاه‌ها برمبنای عملکرد سه ماهه آنها است.

پایه اصلی بودجه 97 شفافیت و پرداخت اعتبار به دستگاه ها بر مبنای عملکرد 3 ماهه آنها است

رییس دولت یازدهم تاکید کرد : پایه اصلی بودجه امسال شفافیت و پرداخت اعتبار به دستگاه ها بر مبنای عملکرد 3 ماهه آنها است. آنچه در گذشته انجام می گرفت این بود که دستگاهی می گفت سال گذشته هزار تومان گرفتم و 990 تومان خرج کردم و برای سال آینده حداقل 10 درصد اضافه یعنی 1100 تومان می خواهم و کسی که هزار تومان بودجه داشت و با صرفه جویی 800 تومان خرج کرد در سال آینده به مراتب کمتر دریافت می کرد.
وی ادامه داد : از این رو برای هزینه کردن رقابتی به ویژه در ماه های آخر سال صورت می گرفت که هزینه کنند تا بودجه بیشتر بگیرند.

بودجه نویسی بدون شفافیت در هزینه ها درگیر دور باطل است

روحانی در ادامه گفت : در بودجه نویسی در ادوار گذشته  تسلسلی به وجود آمده بود، مسیری انتخاب شده بود که به نفع کشور نبود و شفافیت در آن نبود و  دستگاه ها تشویق به اجرا نمی شدند و نمی دانستیم یک خدمت به چه میزان برای دولت هزینه دارد. اگر بنا است بیماری معالجه شود،‌ عمل جراحی صورت گیرد، دانشجویی تربیت شود، دانش آموزی به مدرسه برود، چه هزینه ای دارد.

وی افزود : دانش آموز را با قیمت گران تر در مدرسه سطح پایین تر می گذاشتیم و هزینه زیادی آن هم از جیب مردم می کردیم اما به چه قیمتی!؟ دولت باید بتواند با بخش خصوصی رقابت کرده و یا واگذاری صورت دهد.

34 درصد بودجه 97 عملیاتی است / بودجه 97 در بخش استانی 100 عملیاتی است

ما بر مبنای عملکرد بودجه ریزی می کنیم و هدف و نتیجه داشته باشد و مبنای آن نباید هزینه سال گذشته باشد تمام بودجه های سال گذشته ما بر مبنای سال گذشته است که در بودجه امسال برنامه ریزی بر مبنای عملکرد آغاز شده است. حدود 34 درصد بودجه ای که تقدیم شما می شود بودجه عملیاتی بوده که باید این روند ادامه پیدا کند تا همه بودجه های ما عملیاتی شود.

وی ادامه داد : طبق این بودجه در بخش استانی 100 درصد بودجه عملیاتی خواهد بود. از سوی دیگر تمرکززدایی را داریم که بودجه به گونه ای تنظیم می شود که همه اعتبارات و هزینه ها در اختیار تهران است و 3 درصد اعتبارات هزینه ای و با مقدار کمی بودجه عمرانی به استان داده می شود که برای سال آینده به جای 4 درصد،‌24 درصد بودجه در بخش هزینه ای در اختیار استان ها و 30 درصد در حوزه عمرانی در اختیار آنها قرار می گیرد.

مسئولیت سنگین سازمان برنامه و بودجه در بودجه97

روحانی تصریح کرد : باید بگذاریم استان ها بدانند چه مقدار هزینه و درآمد دارند و خودشان مدیریت کنند، نمایندگان مجلس در هر استانی راحت تر بتوانند به کار استان و استاندار و مسئولان استان نظارت کنند و ما بر مبنای عملکردهای 3 ماهه نظارت کرده و بودجه در اختیار آنها بگذاریم. سازمان بودجه طبق بودجه امسال مسئولیت سنگینی بر دوش داشته و باید نظارت کند.

اگر روند بودجه ریزی تغییر نمی‌کرد دولت بعدی امکان اداره کشور را نداشت

روحانی در ادامه با بیان اینکه در طول سال ها ردیف هایی گذاشته شده که معلوم نیست از کجا درآمد داشته و در کجا هزینه می شود، عنوان کرد: ردیف ها در بودجه امسال تعیین تکلیف شده است لذا ما باید بر ردیف ها نظارت کنیم که پول کجا می رود و چگونه مصرف می شود و اگر قرار باشد روند سال های گذشته ادامه پیدا کند، دولت بعدی نمی تواند کشور را اداره کند و در بن بستی قرار می گیریم از این رو در بودجه امسال برای تمام چالش های کشور برنامه داریم و در 4 سال آینده ادامه می دهیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم تلاش برای ثبات اقتصادی داشتیم و می خواستیم قطار روی ریل قرار بگیرد که هم اکنون روی ریل است، اظهار داشت: اکنون سرعت و دقت لازم می خواهیم تا به اهداف خود برسیم چنانچه در سال های گذشته از آغاز نگران رشد منفی در کشور بودیم و تلاش داشتیم اقتصاد قابل رشد باشد، تورم قابل کنترل باشد،‌ صندوق های بازنشستگی عملکرد درست داشته باشد، بودجه ریزی شفاف و با نظارت باشد، در اشتغال مثبت عمل کرده و در فقر قدم مهمی برداریم.

لایحه بودجه 97 بر مبنای اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت نوشته شد

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بودجه امسال را در یک جمله خلاصه کنیم،‌ بودجه سال 97 بودجه ای بر مبنای اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت است چنانچه در گذشته شرایط ما به گونه ای بود که دولت می بایست مسیر اقتصاد را در جهت رشد و توسعه قرار می داد که در دولت یازدهم رشد مثبت داشتیم جز سال 92 که نیمه سال آمده بودیم و رشد منفی سال قبل آن که حدود 7 درصد بود و آن را در پایان سال 92 به 2 درصد رساندیم و در باقی سال ها رشد مثبت داشتیم که در سال 95 به رشد دو رقمی رسیدیم.

رئیس قوه مجریه همچنین تصریح کرد: آنچه در فصل اول امسال در مقایسه با فصل اول سال گذشته در رشد اقتصادی اعلام می شود، بدون نفت 7 و با نفت 6.5 درصد است که قدم خوبی در رشد برداشته شده و هدف گذاری ما نیز در طول دولت دوازدهم این است که رشد بالای 5 درصد به صورت سالانه داشته باشیم که نیاز به تلاش و سرمایه گذاری های اقتصادی دارد.

تورم در دولت یازدهم مهار شد/ مهار تورم را ادامه می‌دهیم

وی افزود: تورم در دولت یازدهم مهار شد و بنا داشتیم یک رقمی باشد که خیلی زود به این هدف رسیدیم و این تورم تا امروز یک رقمی باقی مانده که مهار آن را نیز ادامه می دهیم.

پیش‌بینی وجود 840 هزار نیروی فعال جدید کار در سال آینده

روحانی در ادامه یادآور شد: در گذشته وعده‌هایی در رابطه با سرعت بخشیدن به روند اشتغال سر داده شد اما در دوفصل آغازین سال جاری نسبت به سال گذشته اشتغال خالص 750 هزار است، البته این با رقم نیروهای فعال در بازار کار فاصله دارد لذا پیش بینی ما این است که در سال آینده نیروهای فعال جدید برای بازار کار حدود 840 هزار نفر باشند، به این معنا که حرکت بزرگی را باید انجام دهیم.

وی افزود: از این رو برای اشتغال در لایحه بودجه سال آینده مسئله مهم تلقی شده، در واقع ما با درآمد پیش بینی شده در تبصره 18 و با اهرم کردن این درآمد برای استفاده از صندوق توسعه ملی و همچنین تسهیلات بانک‌ها، با هم یک رقم بزرگی را برای اشتغال در اختیار می‌گذارد.

دولت وظیفه کارفرما برای بیمه را متقبل می‌شود

رئیس‌جمهور با یادآوری تجربه‌‍‌های بد در حوزه اشتغال، گفت: متاسفانه هر دولتی در این زمینه به نتیجه مثبت نرسیده، از این رو ما در تلاشیم برای این موضوع تسهیلات بانکی را در امور خاص  و ویژه کاهش داده و در برخی موارد وظیفه کارفرما برای پرداخت بیمه را متقبل شویم تا شاهد حرکت ارزشمند در این بخش باشیم. بنابراین اگر لایحه دولت در مجلس به همین صورت پیشنهادی به تصویب نمایندگان برسد، قطعا سال آینده شاهد حرکت بسیار پر شتاب در اشتغال خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه دولت برای تدوین آیین نامه بودجه سال 97 به زمان بیشتر نیاز دارد، گفت: از این رو خواهشمندیم مصوبه بودجه تا 12 بهمن ماه به دولت ابلاغ شود.

رشد مسکن در سه ماهه اول سال جاری به مثبت7 رسید

روحانی با اشاره به اینکه بخش مسکن صنعت پیشتاز در اشتغال است و صدها شغل را در کنار خود دارد، تصریح کرد: در سال های قبل رشد منفی را در بخش مسکن شاهد بودیم با اینکه رشد کلی کشور مثبت بود، اما از زمستان سال گذشته این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت در مسکن پیش رفتیم لذا در سه ماهه اول رشد مثبت هفت بوده و در بخش معدن رشد 5 است لذا در بخش مسکن میدان برای حرکت داریم.

تبدیل بیابان‌ها به مسکن مهمترین گرفتاری در بخش مسکن است

روحانی راهکار تامین مسکن، نوسازی بافت فرسوده، تامین امنیت جانی و بازگرداندن نشاط به جامعه را در طرحی به نام «بازسازی در بافت فرسوده و حاشیه شهرها» دانست و گفت:  مهمترین گرفتاری ما در دولت‌های گذشته تبدیل بیابان‌ها به مسکن بود، در حالی که در وسط شهر باید خانه‌های کوچک فرسوده را نوسازی و به مسکن امن برای مردم تبدیل کرد. هم اکنون در قلب تهران و سایر شهرهای بزرگ محلات فرسوده‌ای است که باید نوسازی و به مسکن مناسب تبدیل شود .

مسکن مهر از جیب فقرا ساخته شد

روحانی با تاکید بر اینکه نوسازی بافت فرسوده به بودجه نیاز ندارد، افزود:برای این اقدامات نیازی نیست در صندوق و پایه پولی و بانک مرکزی دستبرد بزنیم، متاسفانه مشکل مسکن مهر پایه‌های سفت و ناامن نیست بلکه مهم ترین مشکل منابعی است که از جیب مردم برداشته شده و استقراض از بانک مرکزی است، در حقیقت مسکن مهر از جیب فقرا ساخته شد.

وی ادامه داد: نتیجه این اقدامات تورم 45 درصدی بود که به جهت ریشه غلط مسکن مهر رقم خورد، گفت: در هر حال مسکن مردم باید به طور صحیح درست شود و در این زمینه به پول بانک مرکزی نیاز نیست در واقع سرمایه‌دار با صرف سرمایه و زمین در اختیار اقدام به دو برابر نیاز مسکن در محلات خواهد کرد.

رئیس جمهور یادآور شد: تحول و بازسازی در بافت فرسوده نیاز اصلی است، از این رو جلسات متعددی در دولت 12 در این زمینه برگزار شد، حتی سرمایه گذاران بخش خصوصی با مسئولان دولتی دعوت شدند، آنها گفتند نیازی به هیچ نداریم تنها داشتن مشتری را شرط لازم دانستند.

ساخت 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید گام نخست در بخش اشتغال

وی ادامه داد: برای این نوع اقدامات به تسهیلات ارزان قیمت برای خانه اولی ها و نوسازی بافت فرسوده نیاز است، در واقع در حوزه اشتغال یکی از قدم‌های مهم در این زمینه، ساخت سالانه 200 هزا واحد مسکونی با تسهیلات جدید است، در حقیقت دولت سازنده ساختمان نیست در واقع دولت تنها نظارت می‌کند.

لزوم افزایش تعاملات با جهان برای تحول در بخش صادرات غیرنفتی

وی با تاکید بر اینکه در بخش صادرات غیرنفتی نیازمند تحول هستیم، گفت: در زمینه صادرات غیرنفتی لایحه بودجه توجه ویژه شده و کاملا با شکل و چارچوب جدیدی پیشنهادات ارایه شده تا زمینه تحولی بزرگ رقم خورد. در زمینه صادرات غیرنفتی باید در وهله اول فضای جهان و منطقه آماده و برای سرمایه گذاری و فروش نفت زمینه‌های سرمایه گذاری ایجاد شود که در تمام این بخش‌ها به تعامل سازنده با جهان نیاز است.

پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخت

روحانی با اشاره به نیاز به تعامل گسترده با جهان، ادامه داد: در سال‌های اخیر در منطقه امنیت و ثبات را به منطقه باز گرداندیم لذا دست رزمندگان مقاومت را می بوسیم که عراق، لبنان و سوریه را امن کردند و در آینده نیز یمن امن می‌شود زیرا تمام تلاش ما این است. البته همه مشکلات امنیتی حل نشده اما پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته که کار بزرگی است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: امروز باید در منطقه از لحاظ فرهنگی و سیاسی در عراق، پاکستان،‌ سوریه و سایر کشورها فعال شویم لذا به تحرکی برای صادرات نیاز است که بخش عمده مشکل اشتغال از طریق صادرات غیرنفتی حل می‌شود. در حقیقت امروز منطقه امن تری داریم بنابراین با کشورهای همسایه که حرف‌های بی‌منطق می‌زند،‌ مشکلی نداریم. در واقع اگر عربستان سعودی به عنوان کشور همسایه ما بمباران یمن را از فردا قطع و سر تواضع خود در برابر اسرائیل را بلند کند و به ملت خود و منطقه اتکا کند،‌ ما از فردا مشکلی با عربستان نخواهیم داشت.

روابط ایران با دنیا طبق عهد و پیمان‌های قانونی

روحانی یادآور شد: عربستان باید بمباران یمن را قطع کند و التماس برای رابطه دوستانه با صهیونیسم را قطع کند لذا آنها باید آغازگر برقراری روابط باشند. از این رو به دنیا اعلام می‌کنیم روابطمان با دنیا طبق عهدمان است،‌ لذا مثل آمریکا پیمان شکنی نمی کنیم. جمهوری اسلامی به سختی پیمان می بندد و قرارداد را به سختی امضا می‌کند اما وقتی امضا کرد پای امضای خود می ایستد و به عهد وفا می‌کند.

کاهش نرخ سود تسهیلات و فاینانس تحولات اقتصادی بزرگ در سایه برجام

وی افزود: ما ایرانی و دارای فرهنگ بلند هستیم و به اروپا،‌ آمریکا و سایر کشورها می‌گوییم تا آنها پای عهد خود هستند، ما پای عهد خود خواهیم بود و آغازگر نقض برجام نخواهیم بود. اگر روزی آنها بخواهند نقض کنند،‌ مشکلی نداشته و مسیر لازم را پیش بینی کرده ایم اما در شرایط امروز در سایه برجام دو تحول بزرگ در زمینه اقتصاد، در ماه های اخیر به وجود آوردیم. نخست کاهش نرخ سود تسهیلات بود.

رئیس جمهور یادآور شد: هنگامی ،‌سرمایه گذاری در کشور انجام می شود که سرمایه گران نباشد لذا سرمایه را باید ارزان کنیم تا بتوانیم با دنیا و در صادرات غیرنفتی رقابت کنیم، امروز 3 درصد تسهیلات بانکی کاهش یافته که باید ادامه پیدا کند؛ دوم فاینانس و سرمایه گذاری خارجی است که امروز آسان تر شده است. قراردادهایی که با بانک های آسیایی بسته شده، در واقع امروز ده ها میلیارد تومان اعتبار در اختیار ماست که می توانیم استفاده و بهره برداری کنیم.

وی ادامه داد: از طریق اصلاح قیمت ها، معادل رقمی به دست آورده را از صندوق توسعه می‌گیریم که هر دو در بانک ها قرار گرفته و بانک نیز سهم خود را روی آن گذاشته و این مجموعه تجهیز منبع جدیدی برای اشتغال به ویژه در صادرات غیرنفتی، بافت فرسوده،‌ کشت های گلخانه ای و سایر موارد خواهد بود.
مرجع: خانه ملت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.