طی یک نامه توجیهی، کلانتری مقدمات انتقال آب کارون را کلید زد

آخرین رمق‌های کارون قبل از نابودی؛ خطر امنیتی خالی شدن خوزستان!

آخرین رمق‌های کارون قبل از نابودی؛ خطر امنیتی خالی شدن خوزستان!
هفته گذشته عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نامه ای به تاریخ 96 / 8 / 14 و به شماره 2586/853-1/م نوشته و بعد از حساب وکتاب های متعدد درباره مشکلات و آلودگی های کارون، ناگهان به این جمع بندی متناقض رسید که که حالا آب مازاد بر نیازی داریم که می توانیم آنرا منتقل کنیم. کارشناسان نیز مانند بسیاری از دیگر خوانندگان این نامه، سر از کار عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این نامه در نمی آورند و می گویند اگر این انتقال انجام بشود، همین اندک رمق کارون نیز از بین خواهد رفت.»
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: ۶۹۲۲
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: فاطمه ظفرنژاد پژوهشگر بخش آب و توسعه پایدار درباره این نامه به اسکان نيوز گفت:« با خواندن این نامه ياد حکایت بازرگان و سعدي در گلستان افتادم؛ آنجا که می گوید: بازرگانی را شنیدم که صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده وخدمتکار. شبی در جزیره کیش مرا به حجره خویش درآورد؛ همه شب نیارمید از سخن های پریشان گفتن؛ که فلان انبازم به ترکستان و فلان بضاعت به هندوستان است واین قباله فلان زمین است و فلان چیز را فلان زمین، گاه گفتی خاطر اسکندری دارم که هوایی خوشست؛ باز گفتی نه که دریای مغرب مشوش ست. سعدیا سفری دیگرم در پیش ست؛ اگر آن کرده شود بقیت عمر خویش به گوشه بنشینم. گفتم آن کدام سفرست؟ گفت گوگرد پارسی خواهم بردن به چین که شنیدم قیمتی عظیم دارد و از آنجا کاسه چینی به روم آرم و دیبای رومی به هند و فولاد هندی به حلب و آبگینه حلبی به یمن و برد یمانی به پارس و زان پس ترک تجارت کنم و به دکانی بنشینم. انصاف ازین مالیخولیا؛ چندان فرو گفت که بیش طاقت گفتنش نماند. گفت ای سعدی تو هم سخنی بگوی از آنها که دیده‌ای و شنیده‌ای! گفتم آن شنیدستی که در اقصای غور/ بار سالاری بیفتاد از ستور/ گفت چشم تنگ دنیا دوست را/ یاقناعت پر کند یا خاک گور»

او در ادامه گفت:« دوستان ما گویی دچار مالیخولیا شده اند. همان مالیخولیایی که بازرگان حکایت سعدی به آن دچار شده بود؛ منتها آن بازرگان به صداقت مي گفت كه مي خواهد آبگينه حلب به يمن و برد يماني به پارس و... ببرد؛ اما حضرات دولتمند اصلا نمي گويند كدام آب را از كجا مي خواهند به كجا ببرند و با فولاد گران قيمت توليدي استان هاي بي آب چه مي خواهند بكنند. طرح ها را نیز چراغ خاموش و پنهانی  تاييد و اجرا مي كنند. داستان مدیریت آب ما، همین مالیخولیاست و اصلا معلوم نیست قرار است چه کاری انجام بشود.»

 ظفرنژاد در ادامه تاکید کرد:« حضرات نمي فرمايند در قبال از بین رفتن کارون نیمه جان و خطرات امنيتي خالي شدن استان خوزستان از جمعيت كه از بالاترين نرخ هاي مهاجرفرستي كشور را دارد چه بايد كرد؟ گویی ضرورتي نمي بينند که به مردم توضیح بدهند. همان مردمی که سرنوشت شان در گرو این تصمیم هاست و تا امروز نیز قربانی همین سیاست های نادرست شده اند. این ها همه مالیخولیای آقایان تکنوکرات با پول های هنگفتی است که از قبل اجرای این طرح ها کسب می کنند. لطفا دست از سر مردم  برداريد كه ما را ديگر گوشي براي ماخولياي دولتمردان طرفدار نابودي منابع آب و خاك و كشاورزي ايران نمانده است.»

این پژوهشگر بخش آب وتوسعه پایدار، در پاسخ به این سوال اسکان که "آیا از نظر اکولوژیک و دانش آب و توسعه پایدار، حساب وکتاب کردن و رسیدن به این نتیجه که «آب اضافه» در فلان منطقه داریم و می توانیم ببریم جای دیگر، درست است" گفت:« در طبیعت ما چیزی با این عناوینی که این دوستان می فرمایند نداریم. سالیان دراز برخی گفته اند "آب اضافی که دارد می رود به تالاب و دریاچه و اقیانوس هدر می رود یا اینکه زیادی این آب را که به رودخانه می ریزد به طرح های دیگری اختصاص بدهیم. بر اساس دانش اکولوژی، هیچ چیز در طبیعت اضافی نیست و طی هزاران سال، در جای خودش قرار گرفته است. اینها در واقع سالیان دراز با این نگرش غلط تهاجم به طبیعت، برنامه ریزی کردند و نتیجه این شد که ما امروز نه رود داریم؛ نه دریاچه، نه تالاب و نه سفره زیرزمینی. اینها نتیجه همین برنامه ریزی عده ای تکنوکرات است که برنامه ریزی های تهاجم به طبیعت را تنظیم کرده اند. برنامه ها و طرح های آقایان بدون حضور کشاورزان و جوامع بومی مولد طراحی شده؛ درحالی که اصلی ترین کسانی که تا امروز این زیست بوم ها را حفظ کرده اند همین  کشاورزان و جمعیت بومی بوده اند.»

ظفرنژاد در ادامه در پاسخ به این پرسش اسکان نيوز که " چرا آقای کلانتری بعد از چند دوره وزارت و ادعای بازبینی اشتباهات خود در وزارت جهادکشاورزی، باز هم دارد همان اشتباهات را تکرار می کند گفت:« مسلما اینکه مدیران بر سر کار می آیند جناحی است و منافع جناحی، عمدتا منافع ملت نیست و با مصالح ملی و مردم به ویژه اقشار بومی مولد کاملا فرق دارد. بر این اساس آقای کلانتری در زمانی که مدیر بوده اند خطاهای بسیار فاحش داشته اند از جمله "اجرای طرح نیشکر خوزستان" که همان زمان استادان دانشگاه این طرح را رد و نقد کردند اما با بدترین و شدیدترین برخورد از سوی ایشان مواجه شدند. در وزارت کشاورزی نیز دچار گرایش شدید به سیاست های سازمان تجارت جهانی داشت و ضربات مهلکی بر کمر کشاورزان و کشاورزی ایران زد و بعد که همه چیز خراب شد تقصیر را به گردن کشاورزان انداخت. هم ایشان و هم مسوولان وزارت نیرو، به نام کشاورزی ده ها و حتی صدها سد را ساختند. نزدیک به 400 سد به نام کشاورزی ساخته شده که نه تنها به کشاورزی کمکی نکرد؛ بلکه به دلیل نابودی منابع آبی این سرزمین، کشاورزی را نیز نابود کرد. حالا چرا ایشان با این همه اشتباهات بزرگ، می شود رییس سازمان حفاظت محیط زیست، درحالی که در جایگاه ریاست ستاد احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه شد. این را نیز همه می دانند و قطعا ایشان خودش هم نمی تواند بگوید ستاد احیا موفق بوده است.»

او هشدار داد:« اینکه می گویند دنیای مدرن، دنیای دروغ های بزرگ است، درست است. بنابراین آقای کلانتری در چارچوب منافع جناحی کارگزاران با گرایش نولیبرالی در راستای سیاست های سرمایه داری جهانی، حرکت می کنند و برای همین نیز ایشان، به جای اینکه در قبال خطاهای خود پاسخگو باشند پست بالاتر و ارتقا می گیرند و می شوند رییس سازمان محیط زیست تا این سازمان به سازمان محیط نیست تبدیل بشود. پس می بینیم که منافع سازمان ها و احزاب فراتر از منافع ملی و منافع جامعه مولد و بومی قرار می گیرد و حتی خانم معصومه ابتکار که موضع بسیار درستی در قبال آن سه خط انتقال داشت و تلاش های ماندگار و موثری در جریان سازی مطالبات محیط زیستی داشت، کنار گذاشته شد.»

هفته گذشته عیسی کلانتری در نامه ای خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور و رییس شورای عالی آب کشور به او برنامه ای برای انتقال آب کارون را داد. متن کامل این نامه در پی می آید:

« جناب آقای دکتر جهانگیری
معاون اول محترم رییس جمهور و رییس شورای عالی آب کشور

سلام علیکم
احتراما،استحضار دارید که مساله آب در استان خوزستان و وضعیت نامناسب رودخانه کارون و آلودگی های آن و انتقال بین حوزه ای از سر چشمه های کارون به شرق کشور در چند سال اخیر یکی از مشکلات حاد سیاسی، اجتماعی و زیست محیطی کشور بوده است. لذا برای حل مساله پیشنهاد می نماید که با توجه به سوابق مطالعاتی کشور :

الف- در طرح های مطالعاتی شرکت توسعه نیشکر خوزستان حداکثر مصرف آب 23 هزار مترمکعب در هکتار پیش بینی شده است که طبق آخرین اطلاعات متوسط مصرف آب در این واحدها 31هزار مترمکعب  می باشد یعنی 8هزار مترمکعب بیش از پیش بینی ها (حداقل مدیریت مصرف وجود ندارد) میلیون متر مکعب اضافی   560=70000*8000

ب – در پروژه های شرکت های "کارون"، "هفت تپه" و "میان آب" جمعا به وسعت 35 هزارهکتار زیر کشت که هم اراضی شیرین دارند و هم آب بهتری، متوسط مصرف35 هزارمترمکعب در هکتار می باشد که قاعدتا باید کمتر از طرح های توسعه نیشکرمصرف کنند ولی اگر معادل آن نیز حساب شود یعنی 23هزار مترمکعب درهکتار هر هکتار 12هزار مترمکعب اضافه مصرف دارند که باید مدیریت شوند (هیچگونه مدیریت مصرف وجود ندارد) میلیون مترمکعب مصرف اضافی  420=12000*35000  و میلیون مترمکعب مصرف اضافی نیشکرها  980=560+420

ج– به طورکلی کشت برنج در خوزستان برمبنای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی وتخریب خاک ها و هدر دادن آب باید منع شود و چیز دیگری نیز جایگزین نشود. میلیون متر مکعب مصرف برنج   1200=20000*60000

د- با توجه به سرمایه گذاری های بسیار عظیم از محل بودجه آب های مرزی حداقل صرفه جویی در اراضی غیر نیشکری 1500 میلیون مترمکعب در هکتار و میلیون متر مکعب صرفه جویی   900=1500*600000  ومیلیون متر مکعب جمع صرفه جویی   3080=900+1200+980
البته این صرفه جویی ها که نقطه عطف حل مسایل آبی کشور در جنوب و شرق میهن اسلامی می باشد زمانی امکان پذیر است که دستگاه های ذی ربط با تحویل حجمی و مصرف بهینه با بکارگیری نیروهای کارشناسی و اجرای مناسب در سازمان های آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، محیط زیست و شرکت های مصرف کننده همراه باشد که حداکثر حدود 800-700 نیروی کارشناسی و تکنسین و با نظارت کامل مورد نیاز خواهند بود (از نظر اجرایی مدیریت مصرف آب کاملا امکان پذیر است و جای هیچ نگرانی نیست)

ه – با صرفه جویی 3080 میلیون مترمکعب آب چه کار بکنیم؟

1- نیاز انتقال بین حوزه ای 750 میلیون متر مکعب در سال
2- مهار ریزگردهای خوزستان 450 میلیون مترمکعب در سال
3- حداقل 60 مترمکعب درثانیه ( 86۰/1 میلیارد مترمکعب درسال)از کارون آب به صورت مستمرباید وارد اروندرود بشود لذا در حداقل های جریان کارون 500-450 میلیون متر مکعب نیاز به آب بیشتری است که باید تامین شود.  
4- حدود 400 میلیون متر مکعب نیاز تالاب ها بصورت حداقل است.
میلیون متر مکعب  2100 تا 2050 =400+450+450+750

ملاحظه می فرمایند با مدیریت آب کشاورزی در خوزستان علاوه بر تامین آب بین حوزه ای و حقابه های کامل کارون و تالاب ها و مهار ریزگردها حدود 1/1 میلیارد متر مکعب آب جدید نیز وجود خواهد داشت که می توان  بخشی از آن را توسعه داد و بخش دیگر را نیز برای بهبود وضعیت رودخانه کارون مجددا تخصیص داد .

خواهشمند است با تشکیل جلسه ای مدیریتی ، با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و محیط زیست و رئیس سازمان برنامه و بودجه تصمیم مشورتی اتخاذ وبه استحضار رییس جمهور محترم برسد تا تصمیم نهایی اتخاذ گردیده و با یک کار هماهنگ مشکل خوزستان ( کارون ) و حوزه های دیگر را حل کرد.   عیسی کلانتری»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۱
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۱
 
 
آرش
ایرادی که به متن این نامه میشه گرفت پایه و اساس این اعداد و ارقام هست،وگرنه در انتهای نتیجه گیری نشده که آب کارون منتقل بشه (البته با توجه به انتهای نامه میشه در ادامه همچین تصمیمی گرفت ولی در نامه همچین چیزی پیشنهاد نشده) از طرفی محتوای این نامه کمی به رویا پردازی شبیه هست و هزار اما و اگر داره تا انجام بشه تا بشه صاحب حجم مورد ادعا از آب شد،نکتۀ مثبتش اعتراف به نبود مدیریت آب هست که مشخص نیست کی قراره به حالش فکری بشه