آیا تاریکخانه شهرسازی روشن خواهد شد؟

طرح دسترسی همگانی به پرونده های ساختمانی در شورا
آیا تاریکخانه شهرسازی روشن خواهد شد؟
مساله فقدان شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات شهری همواره یکی از پاشنه آشیل­های مدیریت شهری طی سالهای اخیر بوده است که بسیاری از صاحب نظران شهری آن را از ریشه های فساد شهری دانسته­اند. این عدم شفافیت به ویژه در شرایطی اهمیت بیشتر می­یافت­که هم ضوابط طرح تفصیلی و ارجاع های متعدد آن به آئین نامه هایی که تصویب نشد، ناشفاف بود و هم ساز وکارهای ناروشن و غیرپاسخگویی برای تغییر در قواعد شهری وجود داشت، ساز وکارهایی نظیر کمیسیون ماده 5، شورای معماری مناطق، ساختار تصمیم گیری معاونت شهرسازی و معماری در خصوص تغییرات پهنه بندی های طرح تفصیلی.
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: ۶۹۸۳
Share
بدین مقصود، شفافیت اطلاعات شهرسازی و دسترسی همگانی به آن می­تواند گامی باشد تا به کاهش تخلفات در ساخت و سازها یاری رساند. گامی که لازم است با بازنگری در طرح تفصیلی،تدقیق ضوابط آن و منع امکان خرید و فروش قانون از طریق گریزگاه های قانونی و شبه قانونی، تکمیل شود.

به گزارش اسکان نيوز در ششمین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند که به ریاست بهاره آروین و با حضور آقای دکتر حجت و همکاران‌شان در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و کارشناسان کمیته، در روز یکشنبه مورخ ۹۶/۹/۱۲ برگزار شد، دسترسی عمومی به بخشی از اطلاعات سامانه شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه ، توسط کمیته شفافیت و شهر هوشمند، موارد زیر به عنوان اطلاعات لازم جهت دسترسی عمومی در سامانه شهرسازی پیشنهاد شد:

مشخصات طرح تفصیلی شامل: پهنه، کاربری، سطح اشغال و تعداد طبقات مجاز آن.

بر و کف شامل: ابعاد طبق سند، ابعاد موجود، ابعاد باقیمانده اصلاحی و جدول مغایرت ابعاد، جهت شناسایی حدود نهایی ساختمان در حال ساخت.

شورای معماری شامل: تمام مصوبات و صورتجلسات شورای معماری منطقه در خصوص هر پرونده.

نقشه‌های تاییدشده شامل: نقشه‌های معماری به صورت بوردر پیرامونی که در هنگام اخذ پروانه توسط شهرداری تایید شده است در قالب pdf. در این نقشه‌ها فقط خط پیرامونی پلان‌های هر طبقه نمایش داده می‌شود. یک صفحه سایت پلان هم در این نقشه‌ها نمایش داده می‌شود.

فضای سبز شامل: وضعیت و تعداد درختان موجود در ملک، تصمیم شهرداری در خصوص قطع یا حفظ درختان موجود، تخلفات مالک در این خصوص، جریمه فضای سبز.

تخلفات شامل: تمام تخلفات ثبت شده در شهرسازی برای ملک مزبور در جریان ساخت.

سوابق و رای‌ها شامل: تمام رای‌های صادرشده در شورای معماری، کمیسیون ماده ۱۰۰ و غیره.

نظام مهندسی شامل: تمام اخطاریه‌ها و گزارش‌های نظام مهندسی در خصوص عملیات ساختمانی در ملک.

مواردی مانند اصلاح و اجرای رای، عوارض (شامل شیوه محاسبه و عوارض متفرقه و جدول دقیق محاسبه کلیه عوارض صدور پروانه و فروش تراکم و تغییر کاربری) و وضعیت فعلی پرونده.

شناسنامه فنی ساختمان شامل: اطلاعات عمومی ساختمان، مشخصات کلی معماری، سازه و تاسیسات.

گزارش‌های نواحی در خصوص پلاک‌های در حال ساخت شامل: گزارش‌های معماری شهرسازی، فنی عمرانی، فضای سبز و غیره.

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضمن موافقت با کلیات پیشنهاد ، به مدت دو هفته درخواست مهلت کرد تا جزئیات پیشنهاد، از جمله اقلام اطلاعاتی مورد تأیید و نحوه ارائه در سامانه را به کمیته شفافیت و شهر هوشمند پاسخ دهد.

بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، در گفتگو با اسکان نيوز در خصوص دسترسی عمومی به اطلاعات سامانه شهرسازی چنین توضیح داد:

ما در مرحله پیشنهاد سامانه شهرسازی هستیم. پیشنهاد کمیته شفافیت و شهر هوشمند این است که پلاک ثبتی­هایی که از شهریور 96 یعنی آغاز دوره مدیریت شهری جدید شهر تهران، تشکیل پرونده داده­اند و هم اکنون نیز در سامانه طرح تفصیلی از طریق جستجوی پلاک ثبتی،اطلاعات بسیار محدودی از آن ارائه می شود، در فاصله تشکیل پرونده تا دریافت پایان­کار،اطلاعات مورد نظر کمیته البته پس از توافق معاونت شهرسازی و معماری در دسترس عموم قرار­گیرد و در نقشه قابل رصد باشد تا موارد تخلف احتمالی را شهروندان مطلع شوند و بتوانند گزارش دهند.

آروین در خصوص روند و مراحل این اقدام مطرح کرد : اکنون در فاز نخست سامانه هستیم. فاز نخست، تعیین و تأیید اقلام اطلاعاتی پرونده های ساختمانی از سوی معاونت شهرسازی و معماری و نحوه ارائه آنها در سامانه است.

وی در ادامه بیان­ کرد : پس از این فاز، در خصوص شیوه آموزش شهروندان در مورد اطلاعات سامانه و نحوه ارائه  و پیگیری گزارشهای تخلفات تصمیم­گیری می­شود. این تصمیم برمبنای تعامل­کمیته شفافیت و شهرهوشمند با معاونت شهرسازی و معماری اتخاذ خواهد شد.

در خصوص این اقدام اکنون دو پرسش مطرح است. چه برنامه زمان بندی برای عملیاتی سازی آن وجود دارد؟ چه ساز و کاری برای بررسی تخلفات پرونده های پیش از شهریور 96 وجود دارد؟چون بالطبع بسیاری از آنها ساخت و ساز و دریافت پایان کارشان طولانی خواهد بود و عدم رسیدگی به آنها می­تواند منجر به فساد و تخلف شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.