با حذف یارانه و بیمه داروها؛ بمب ساعتی در میان خشم مردم عمل خواهد کرد

با حذف یارانه و بیمه داروها؛ بمب ساعتی در میان خشم مردم عمل خواهد کرد
مدتی است دهان به دهان و در خبرها و شبکه های اجتماعی متعدد خبری دردآور و ترسناک منتشر می شود."حذف یارانه برخی داروها و خروج تعداد زیادی از داروها از پوشش بیمه ای". این خبر به خودی خود وحشت می اندازد در دل بیمارانی که داروهای خود را تاکنون با پوشش های متفاوت بیمه ای خریداری می کردند. یا یارانه بیماران خاص به حدی بود که می توانستند داروهای خود را نسبتا راحت ترو با قیمت مناسب تر تهیه کنند.
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: ۷۷۰۷
Share
به گزارش اسکان نيوز همان موقع دلهره به جان بیمارانی افتاد که روزگاری دولت حسن روحانی با بیمه سلامت و طرح تحول سلامت برا ی آنان درمان ارزان قیمت را به ارمغان آورده بود. اما از شروع دولت دوازدهم توسط روحانی و عزم جزم شده آنان جهت تامین منابع بودجه از جیب مردم به طرق مختلف، حالا هر روز یکی از مسئولان وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت اظهار نظراتی در خصوص اینکه بیمه سلامت نباید برای همه رایگان باشد، باید کسانی که توانایی دارند حق بیمه خود را پرداخت کنند، حذف یارانه و بیمه تعداد زیادی از داروها، توجیهاتی از جمله اینکه بیمه کردن 11 میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت،آن هم به صورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه اشتباه بوده،تبدیل به نقل محافل دولتیان درحوزه درمان و دارو شده است.

این درحالی است که 11 میلیون بیمه شده توسط بیمه سلامت و مناسب شدن قیمت داروهای خاص و صعب العلاج تحت پوشش بیمه و یارانه خاص، از جمله افتخارات روحانی برای انتخابات ریاست جهموری محسوب می شد، اما به ناگه پس از انتخاب مجدد گویا همه چیز به روی طاقچه می رود و ناگهان نظرات تغییر می کنند."نیازی نیست کسانی که توانمندی دارند بیمه رایگان سلامت باشند.

 طرح تحول سلامت باعث نارضایتی بسیاری از پزشکان شده و اعتبارات لازم را برای ادامه ندارد. یارانه داروهای خاص حذف می شود و حالا هم خروج 160 قلم دارو از پوشش بیمه." همه این تغییر رویکردها و انتقادات به آن درحالی صورت می گیرد که خیل زیادی از مردم کشور که دارنده بیمه های پایه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی یا بیمه های نیروهای مسلح هستند، ماهیانه حق بیمه می پردازند که هنگام بیماری بتوانند داروهای گران قیمت خود را با پوشش بیمه تامین کنند.

چطور است که مردم هم حق بیمه بپردازند، هم داروهای زیادی از پوشش بیمه خارج شوند؟! پس بیمه چه نقشی در این میان برای مردم دارد؟ همه پولها که به جیب آنان و دولت خواهد رفت و این وسط فقط مردم بینوا قربانی می شوند. در همین زمینه و در خصوص شائبه جدید خروج 160 قلم دارو از پوشش بیمه ای،معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران ضمن ارائه توضیحاتی درباره نحوه تصمیم‌گیری برای خروج دارو از پوشش بیمه، از اقدام این سازمان برای ابلاغ هفت پروتکل دارویی برای مصرف منطقی داروهای گران‌قیمت خبر داد.

آناهیتا کشاورزی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه، گفت: باید توجه کرد که ورود و خروج هر خدمتی به بسته خدمت بیمه، در دبیرخانه شورای‌عالی بیمه مطرح می‌شود و ضمن بررسی همه جوانب در شورا، نظرات دستگاه‌های عضو اخذ و سپس درباره آنها تصمیم‌گیری می‌شود. به عنوان مثال درباره داروی پوکی استخوانی که خبرساز هم شد، شورای‌عالی بیمه حدود دو سال پیش مشروط بر اینکه مطالعات هزینه‌-اثربخشی روی آن انجام شود و پاسخ مثبت دهد، به مدت یکسال آن را وارد پوشش بیمه‌ای کرد، اما بعد از یک سال هنوز مطالعات انجام نشده بود و مجددا فرصتی شش ماهه داده شد تا مطالعات هزینه-‌اثربخشی آن انجام شود و نتایجش را اعلام کنند که متاسفانه نتایج این مطالعات نشان داد این دارو هزینه‌ اثربخشی ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین از آنجایی که پوشش این دارو مشروط بود، بعد از اعلام نتایج مطالعات هزینه-اثربخشی، دبیرخانه شورای‌عالی بیمه اعلام کرد که این دارو از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شود و همه موظف به اجرای این مصوبه هستند. ضمن اینکه وقتی خدمتی هزینه‌-اثربخشی نداشته باشد، عملا استفاده از آن برای مردم منفعتی ندارد و باید با داروهای جایگزین آن را پوشش داد. با این حال در صورت انجام مطالعات جدید، نتایج حاصله باید مجددا به دبیرخانه شورایعالی بیمه ارسال و مورد بررسی قرار گیرد.

طرح خروج داروهای OTC از پوشش بیمه، در شورای عالی بیمه

کشاورزی در ادامه درباره خروج داروهای OTC از پوشش بیمه و تعداد آنها اظهار کرد: خروج داروهای OTC از پوشش بیمه در جلسات شورایعالی بیمه مطرح شده است، اما هنوز مصوبه‌ای در این زمینه دریافت نکرده‌ایم و تا زمانیکه مصوبه دولت به دست ما نرسد، خروج هیچ دارویی از پوشش بیمه‌ای اتفاق نمی‌افتد.

تدوین هفت پروتکل دارویی در راستای مصرف منطقی دارو

کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره هفت پروتکل دارویی که قرار است در راستای مصرف منطقی دارو از سوی وزارت بهداشت و بیمه سلامت ابلاغ شود،گفت: در راستای بهینه‌سازی مصرف داروهای بیمارستانی و مدیریت هزینه‌ها، پروتکل‌های تعدادی از داروها با همکاری وزارت بهداشت و انجمن‌های مربوطه تدوین شده تا روند استفاده از داروهای تعیین شده، نحوه تجویز و مصرف‌شان نیز مشخص شود.بر این اساس فرم‌هایی طراحی که شده، توسط تجویزکننده دارو در بیمارستان تکمیل می‌شود و بر اساس آن، بیمه دارو را تایید می‌کند و دارو در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. باید توجه کرد که این اقدامات عملا زحمتی را برای بیمه‌شده ایجاد نمی‌کند، بلکه مقداری کار همکاران ما در بیمارستان‌ها را بیشتر می‌کند.

کشاورزی تاکید کرده: از طرفی اجرای این پروتکل‌ها کمک می‌کند داروهایی که عمدتا جزو داروهای گران‌قیمت هستند با یک راهنما و به صورت درست و منطقی تجویز و مصرف شوند. این اقدام هم برای مردم منفعت دارد که در صورت نیاز واقعی برایشان دارو تجویز می‌شود و هم از هدررفت منابع در سطح دارویی جلوگیری می‌کند. بنابراین در ابتدا این پروتکل‌ها به ویژه برای داروهایی که هزینه زیادی برای تولیدشان صرف می‌شود، ابلاغ خواهند شد تا این داروها به طور بهینه مصرف شوند.

حدود یک ماه پیش بود که ابتدا خبر حذف یارانه داروهای خاص آمد که وزارت بهداشت آن را کاملا رد و عنوان کرد قرار است به صادرات دارو اختصاص یابد و مشکلی برای بیماران خاص در تهیه دارو قرار نیست ایجاد شود. پس از آن خبرهای پراکنده که بازتاب و انتقاد بسیاری از مردم را در خبرها و شبکه های اجتماعی در پی داشت منتشر شد.

 خبر از حذف بیمه دارویی مهم و گران قیمت مربوط به پوکی استخوان نشات می گرفت که تهیه آن بدون بیمه برای این بیماران بسیار دشوار است. همان موقع همهمه در این خصوص باعث شد مردم عنوان کنند همه وعده های دولت روحانی در حوزه سلامت و درمان فراموش شده و حالا هم داروها را از پوشش بیمه ای و یارانه ای خارج می کنند. پیش از آن نیز حذف بیمه ای دارویی مربوط به بیماری روماتیسم توسط "جهان صنعت" خبری شد که ناگهان دارویی 130 هزار تومانی تبدیل به 350 هزار تومان شده بود.با همه این تفاسیر هنوز خطر حذف بیمه داروهای زیادی وجود دارد و با وجود اعتراضات روزهای اخیر مردم به وضعیت گرانی و معیشت و محدودیت های اجتماعی، حذف یارانه و بیمه داروها، همچون بمب ساعتی در میان خشم مردم عمل خواهد کرد و اتفاقات بدتری را نوید می دهد.کاش دولت معقولانه تر و کمتر شتاب زده عمل کند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.