تقسیم بندی معترضین به افراد تحصیل کرده یا بی‌سواد فقط خشم مردم را شعله ورتر می‌کنند

چرا دانش آموز 14، 15 ساله این همه مدت در بازداشتگاه مانده؟

فضایی برای بیان اعتراضات و تجمعات مردم ادعایی گزاف است
چرا دانش آموز 14، 15 ساله این همه مدت در بازداشتگاه مانده؟
"میزان دانشجویان یا افراد تحصیلکرده در تجمعات اخیر بسیار کم بود". “بیشترین کسانی که در تجمعات بودند، فرزند طلاق یا دارای اعتیاد و آسیب دیده بودند". “جوان 22 ساله ای که در قرنطینه بازداشتگاه اوین فوت کرد، خودکشی کرده بود، دیپلمه بود و مواد مخدر به همراه داشت"." فردی که در بازداشتگاه اوین درگذشت، معتاد بوده" اینها اظهار نظرات و جملات مسئولان دولتی ظرف روزهای اخیر نسبت به مردم معترض و رنج دیده ای است که وقتی آنها را از نظر می گذرانیم به جز بار تحقیری و سرزنشی و بی اهمیت جلوه دادن افرادی که درد معیشتی و اقتصادی و محدودیت های اجتماعی دارند، به چیز دیگری نمی رسیم.
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: ۷۹۱۰
Share
به گزارش اسکان نيوز سخنگوی وزارت کشور یا رئیس اداره تامین استان کرمان سطح معترضان را به صورت غیرانسانی بدون توجه به خواسته های تعداد زیادی از شهروندان این سرزمین، به بی سواد و معتاد و فرزند طلاق و آسیب دیده تقسیم بندی می کنند و با این اقدامات و اظهارات فقط خشم مردم را شعله ورتر می کنند.

در غیر این صورت چه هدفی از این صحبتها در میان است؟ اگر مسئولان با پاک کردن صورت مسئله و دلیل اصلی اعتراضات و نوع شعارها و خواسته ها، مردم معترض را با الفاظ تحقیری خطاب کنند و آنها را ناچیز و بی اهمیت جلوه دهند، از بار اعتراضات و حرف اصلی مردم کم می شود؟ یا مردم فراموش می کنند چه شد و چه اتفاقاتی رخ داد؟ یا خواسته هایشان را در طاقچه می گذارند و دیگر فریادی سر نمی دهند؟

افراد معترض حتما باید دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس یا دکترا باشند و مدارک خود را به سینه شان سنجاق کنند تا اجازه بیان اعتراضاتشان را داشته باشند؟ پرسش بسیاری از مردم عادی در شبکه های اجتماعی بعد از شنیدن این حرفها و برافروخته شدن بیشتر این است که مردم رنج کشیده و مشکل دار و آسیب دیده حق اعتراض ندارند؟ مگر زمانی نمی گفتند معترضان سال 88 قشری مرفه و بی درد هستند؟ بر چه اساسی حالا که دردمندان معترض شده اند، به نوع دیگری تحقیر و سرزنش می شوند.

مگر دانش آموز 14، 15 ساله چه کرده که این همه مدت در بازداشتگاه مانده؟

از سویی دیگر تعداد بسیاری از معترضان دانش آموز و دانشجو و جوانان کم سن و سال بودند. به حدی که وزیر آموزش و پرورش در اظهارات خود عنوان کرده پیگیر آزاد شدن و رسیدگی به وضعیت دانش آموزان بازداشت شده هستیم. اسکان نيوز در خصوص اتفاقات رخ داده و آسیب شناسی این نوع اظهارات و این پرسش ها، با دکتر مصطفی اقلیما آسیب شناس و رئیس سابق انجمن مددکاری ایران گفتگو کرده است.

وی ابتدا در خصوص تعداد زیادی از بازداشت شدگانی که یا دانش آموزند و یا سن و سال بسیار جوانی دارند،عنوان می کند: وقتی وزیر به صورت رسمی اعلام می کند پیگیر آزادی بازداشت شدگان دانش آموزند،حتما تعداد آنها بالاست. همین دانش آموزانی که بازداشت شده اند و هنوز هم کودک محسوب می شوند، چیزی از انقلاب سال 57 کشور نمی دانند، اینها سیاسی نیستند.

در برنامه های متعدد همین تلویزیون کودکان دانش آموز زیادی نشان داده شده اند که در حال شعار دادن یا اعلامیه پخش کردن و غیره اند. از همین برنامه ها می توانند آموزش ببینند.چرا آن موقع خوب وبده و حالا بد است که دانش آموز هم معترض بشود؟ وقتی به این قشر فشار وارد می شود، آنها هم اعتراض می کنند.

اقلیما تاکید می کند:الان فصل امتحانات است.چرا دانش آموزان را بعد از ده روز در بازداشت نگه داشته اند؟ مگر آنها چه کرده اند؟ آنها گناهکار نیستند.وقتی این جوانان باتوم می خورند، چند سنگ هم پرتاب می کنند.دانش آموز 14، 15 ساله چه خرابکاری؟ مگر آنها از قبل برنامه ریزی کرده بودند چه کنند؟

رئیس جمهور باید برای بازداشت شدگان و حفظ حقوق آنها صدایش بلند باشد و اعتراض کند

خانواده ها و مادران این بچه ها به شدت نگرانند.به خصوص بعد از فوت سینا قنبری در قرنطینه بازداشتگاه اوین و اخبار دیگری از کشته شدن دو جوان دیگر که هنوز به درستی تایید نشده است، حالا مادران بیش از هر زمان دیگری می ترسند و دل نگران بچه هایشان هستند. دل نگران دانش آموزانی که باید سر کلاس باشند و حالا در بازداشتگاه های غیر استاندارد شهرهای مختلف در بلاتکلیفی و فشار به سر می برند.

اقلیما بیان می کند:هیچ آماری عنوان نمی شود که چه تعداد دانش آموز در بازداشت هستند، ولی وقتی مسئولان رسمی در خصوص آن اظهارنظر می کنند،مشخصا تعدادشان می تواند بالا باشد.

وی تاکید می کند: اگر شیشه ای شکسته شده و به بانک و اداره دولتی هم آسیبی وارد شده، کار تعداد محدودی بوده است.مگر همه این جوانان و دانش آموزان شیشه شکسته اند یا جایی را آتش زده اند که در بازداشت مانده اند؟ مگر یک بچه مدرسه ای چه می تواند بکند؟

اقلیما تاکید می کند: برای این بچه ها پرونده سازی می کنند و همه اینها در آینده ای نه چندان دور برایشان سوء سابقه می شود و هم موقع ازدواج و هم برای کار به شدت دچار مشکل می شوند. چرا برای بچه های مردم پرونده سازی بیهوده شود؟

این آسیب شناس ادامه می دهد:دولت زندان و پلیس و بازداشتگاه ندارد.مسئولیت جان بازداشت شدگان بر عهده مسئولان قضایی است. اما رئیس جمهور باید برای حفظ حقوق بازداشت شدگان، برای جوانان مردم صدایش بلند باشد. اعتراض کند و در خواست آزادی این جوانان را هر چه زودتر داشته باشد.نمایندگان مردم در مجلس باید پیگیر وضعیت بازداشت شدگان و آزادی آنها باشند. معترضان معمولی که چند شعار داده اند و خشم داشتند کاری نکرده اند که این همه وقت در بازداشتگاه ها بمانند.اما متاسفانه تعداد زیادی از نمایندگان اهمیتی به این موضوع نمی دهند و برخی ها هم می گویند حرفشان برشی ندارد و نمی توانند اقدامی انجام دهند.

اقلیما تصریح می کند:اگر هر کسی که قدرتی در این مملکت دارد،وظیفه خود را درست پیگیری کند،حرف و خواسته اش مورد توجه قرار گیرد و به خواسته هایشان اهمیت دهند، این همه تخلف و اقدامات غیرقانونی در کشور صورت نمی گیرد.

در همین مملکت معتاد و آسیب دیده شده اند و حق اعتراض دارند

رئیس سابق انجمن مددکاران ایران در خصوص اظهارات برخی مسئولان دولتی در نوع خطاب قراردادن مردم معترض با تقسیم بندی آنها بر اساس خصوصیات اکتسابی که بار تحقیری دارد،به "اسکان نيوز" می گوید: لازم است به سخنگوی وزارت کشور یادآور شوم وقتی خداوند انسان را در رنگ و نژاد و قومیت و دین و خصوصیات متفاوت آفارید، به هیچ چیزی توجه نکرد و همه آنها را انسان خلق کرد با تفاوت هایشان.همه افراد مردم حقی دارند. چطور همین افرادی که حالا بی سواد و فرزند طلاق و آسیب دیده و معتاد خطاب می شوند، هنگام رای دادن کلی تشویق می شوند و روی آنها مانور می دهند و از آنها استفاده می کنند؟حالا که به شرایط و مسائل متعدد اعتراض دارند، شدند معتاد و آسیب دیده و قاچاقچی و بی سواد؟ مگر معتاد و آسیب دیده حق بیان اعتراض ندارد؟ کسی که از مشکلات و مسائل همین سیستم اجتماعی آسیب دیده است یا کسی که در همین جامعه معتاد شده، جامعه بخش بزرگی از این آسیب را به او وارد کرده است.

مگر فقر از کجا بر زندگی مردم تحمیل می شود؟ از ناکارآمدی سیاست های دولتی و عدم اشتغال و توزیع درست منابع و تبعیض. اگر فردی معتاد شده و خانواده به آنها رسیدگی نکرده در همین جامعه ای بوده که مسئولان این مملکت آن را ساخته اند.معتاد که وارداتی نیست! فقر و درد آنها را به این روز انداخته. حالا چون معتاد است بگوییم تو معتادی و چون اعتراض کردی درجه ای از اهمیت نداری؟! وقتی فشاری به او یا هر کس دیگری وارد می شود و نمی تواند خشم خود را خالی کند، در نهایت خودکشی هم می کند.

او ادامه می دهد: مگر فرزند طلاق گناهی مرتکب شده که با الصاق چنین عنوانی به وی،او را تحقیر می کنند؟ او هم به خاطر مشکلاتش اعتراض می کند. اینها مسئولان این مملکتند مثلا که این گونه صحبت می کنند. این آسیب شناس تصریح می کند:متاسفم برای افرادی که چنین حرفهایی می زنند.این گونه اظهارنظرات نه عاقلانه است، نه منصفانه، نه انسانی و نه مسئولانه. اگر واقعا شایسته سالاری در این کشور وجود داشت و این مسئول شایسته بود، چنین حرفی نمی زد.

مسئولان هرگز فضایی برای بیان اعتراضات و تجمعات مردم در نظر نخواهند گرفت

اقلیما همچنین در خصوص پیشنهاد شورای شهر مبنی بر ایجاد مکانی برای بیان اعتراض ها می گوید: در همه جای دنیا به موافقان و مخالفان به یک اندازه اجازه تظاهرات و حرف زدن داده می شود. این آسیب شناس با ذکر مثالی از وجود پارکی در انگلستان می گوید اگر کسی به دولت اعتراض و انتقادی دارد برای حرف زدن و شعار دادن و تظاهرات به آن پارک می رود و هر چه می خواهد می گوید.نیازی هم به مجوز دوباره ندارند. من معتقدم چنین اتفاقی هرگز در ایران رخ نخواهد داد. اینکه شورای شهر اعلام کرده قرار است مکانی برای تجمعات اعتراضی مردم در نظر گرفته شود، ادعایی گزاف است. مسئولان شهامت ایجاد چنین مکانی علیه خودشان را ندارند.

اصولا مسئولان دوست ندارند حرف حق یا انتقادات و اعتراضات را بشنوند. در واقع به سختی اشتباهات و بی مسئولیتی و کم کاری خود را می پذیرند.اگر چنین پارکی برای بیان اعتراضات ایجاد شود و قانونمند باشد،بله اقدام بسیار مناسبی است. همانطور که برای تظاهرات های حامی و مقابله با شعارهای مردم اجازه تظاهرات داده می شود و نیازی هم به مجوز ندارند، باید به مخالفان و معترضان هم اجازه بیان اعتراض هایشان به صورت مسالمت آمیز داده شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.