آسب شناسی سقط جنین در گفتگوی اسکان نیوز با فعالان حقوق زنان؛

سکوت سرد مسئولان در خصوص سقط های غیرقانونی/ سن ارتباط جنسی به ۱۲-۱۳ سال رسیده است

ضرورت آموزش مسائل جنسی و بارداری از نوجوانی

7 بهمن 1396 ساعت 12:27


به گفته ثریا عزیزپناه فعال حقوق زنان به اسکان نیوز، پایان دادن به بارداری یک مسئله جهانی است و ما هم بخشی از این مسئله بین المللی هستیم. از سویی دیگر بخش زیادی از آمار مربوط به سقط جنین در آسیا رخ می دهد که ما هم جزو آن دسته هستیم. تعداد زیادی از کشورهای دنیا اختیار سقط را به خود زنان واگذار کرده اند، اما در برخی دیگر از جمله کشور ما،پایان دادن به بارداری، دارای سازو کار و قوانین مشخص است.

وی در ادامه عنوان می کند: نخستین بار با فتوای رهبری در سال 76 برای تالاسمی مالژور به سقط جنین مجوز قانونی داده شد. پس از آن از سال 81 الی 84 قانون تغییر کرد و تصمیم گیری های جدیدی در خصوص چگونگی پایان دادن به بارداری انجام شد. سپس برای 51 مورد سقط، قوانینی پیش بینی شد تا سقط درمانی به صورت قانونی انجام شود. از این 51 مورد 22 مورد مربوط به به ناهنجاری های جنینی می شودو 22 مورد هم مربوط به بیماری های مادر است.در این قانون که تا پایان هفته 19 ام بارداری و با اجازه 3 پزشک معتبر و پزشک پزشکی قانونی، می توان سقط جنین را انجام داد، پس از هفته 19 ام دیگر امکان سقط وجود ندارد زیرا روح در کالبد جنین هلول یافته است. از سویی دیگر قوانین انسانی هم طبق قوانین حقوق بشر، شامل حال جنین و حقوقش می شود.

این فعال حقوق زنان تاکید می کند: به قانون سال 84 در خصوص موارد سقط درمانی ایرادهای مختلفی می توان گرفت. جنبه های مختلف در مورد آن قابل ذکر است که برخی از آنان اصلا در این قانون دیده نشده است.به نظر من بیماری ها و مشکلات دیگری که برای جنین و مادر خطرآفرین است،در این 12 سال اضافه شده اما در قوانین دیده و به آنها توجه نشده است که این بیماری ها باید بررسی شوند.در واقع دامنه و حیطه آن باید به این موارد اضافه شود.

عزیزپناه ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات،طولانی بودن روند بررسی سقط است. آن قدر روند اداری و پیچ و خم های آن طولانی است که این 19 هفته قانونی می گذرد و فرد متقاضی دیگر قادر نیست از مجوز رسمی استفاده کند. همین باعث می شود کودکی بیمار یا معلول به دنیا بیاید. زیرا بعد از 19 هفته حتی اگر جنین معلول هم باشد اجازه سقط نمی دهند.

مورد دیگری که در قانون به درستی لحاظ نشده است،بارداری های ناخواسته در صورت تجاوز به عنف و زناست. قوانین ما متاسفانه در این زمینه سکوت کرده اند. بر همین اساس زنانی که بر اثر این اتفاقات دچار بارداری های ناخواسته می شوند مجبور به تحمل شرایط دشوار برای سقط غیر قانونی می شوند. در واقع نقص قوانین در این زمینه باید اصلاح شود.

سقط های غیر قانونی و غیر درمانی یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی است که عواقب بسیار گسترده و عوارض دامنه داری از جمله، عفونت های رحمی، بیماریهای مقاربتی، مشکلات روده ای و بیماری های دیگر دارد. در واقع این عواقب،ادامه زندگی سالم را از فردی که سقط جنین غیرقانونی داشته سلب می کند.بخش سقط های غیر قانونی باید توسط مراجع قانونی مورد توجه قرار بگیرد.
 
به جز سقط های قانونی،250 تا 350 هزار سقط غیر قانونی داریم
 
عزیزپناه خاطر نشان می کند:هم اکنون به جز سقط های درمانی، بین 250 الی 350 هزار سقط جنین غیرقانونی در کشور داریم.به خصوص وقتی شرایط معیشتی، اقتصادی، اعتیاد و بیماری های مقاربتی افزایش می یابد،سقط جنین هم افزایش می یابد.در این شرایط همه نوع تحمیلی به زن و جامعه وارد می شود. او معتقد است سقط جنین فقط در حیطه قوانین و تخصص پزشکی باقی نمی ماند،بلکه به جامعه هم کشانده می شود.

او همچنین نامه 120 پزشک به وزیر بهداشت در خصوص توجه به سقط های غیر قانونی را یادآوری کرده و گلایه می کند: در این نامه خواستار شده بودند سن غربالگری به بالای 35 سال برسد. از آنجا که در غربالگری اتفاقات زیادی رخ می دهد، اما ما حق نداریم برای زنان تعیین کنیم چه زمانی غربالگری کنند.این مسئله جزو حقوق شخصی و فردی زنان است که با غربالگری حین بارداری،از سلامت خود و جنینش در هر سنی اطمینان یابد. زمانی که سالانه چندین هزار معلول در کشور به دنیا می آید و این افراد به جز بیماران تالاسمی و هموفیلی، هزینه های بسیار بالا و سنگینی برای خانواده ها و جامعه و دولتها دارند، چرا باید چنین خواسته ای را از وزارت بهداشت مطرح کرد و سن غربالگری را بالا برد؟ فقط برای اینکه اگر زنی از بیماری جنینش اطلاع یافت نتواند آن را سقط کند؟! این موضوع ساز و کار جدی می طلبد که متخصصان باید به آن توجه کنند و اقدامی برای آن انجام دهند. به گفته این پژوهشگر حوزه زنان، بیشترین معضل ما در بخش سقط های غیرقانونی است . زیرا این نوع سقط ها تحمیل انواع بیماری، نازایی دائم، ناتوانی جنسی و این موارد را به همراه دارند.

وی به مسئولان اجتماعی و درمانی کشور توصیه می کند چنانچه به آمار سقط های غیر رسمی دسترسی دارند، دلایل و علل آن را بررسی کرده و تبعات آن را در قوانین منعکس کنند. به هر ترتیب کشور ما نمی تواند در قبال سقط های غیر قانونی بی مسئولیت باشد. زیرا هزینه های بالای فردی و اجتماعی دارد. ما به آماری دسترسی نداریم که به تفکیک بگوید چرا سقط های غیر قانونی انجام می شود و این همه سقط به چه دلیل است.ما نیاز به ورود قوی قانون گذاران در این حوزه داریم.

زمانی که سقط های درمانی در برخی استان های خاص بالاست، در واقع باید بررسی شود چه دلایلی در آن مناطق بیشتر باعث سقط درمانی شده است . وقتی چنین روالی در استانی افزایش می یابد، باید آموزش های مناسب و اطلاعات مربوط به باروری را به زنان آن مناطق ارائه داد تا آگاهی آنان نسبت به بارداری بالا برود و زمانی که خودشان احساس خطر می کنند،جلوگیری کنند تا مجبور به سقط نشوند.

عزیزپناه تاکید می‌کند: سقط جنین در هر صورت تحمیل هزینه است چه قانونی باشد، چه غیر قانونی باشد.بخش اجتماعی ما کمتر به این مسائل ورود پیدا می کند. چنانچه بهره وری ما از آموزش های لازم به درستی پیش بینی شود،بسیاری از این هزینه ها به جامعه تحمیل نمی شود. از سویی دیگر به دلیل جوان بودن و در سن باروری بودن جوانان ایرانی لزوم آموزش درست در خصوص مسائل جنسی و آموزش های دوران بارداری وجود دارد، اما متاسفانه مسئولان در این زمینه سکوت کرده اند. زمانی که سن نخستین رابطه جنسی به 12، 13 سال رسیده است، اما هیچ آگاهی از مسائل جنسی و آموزشی در این خصوص ندارند و گاهی هم باردار می شوند در حالی که نباید در این سن به هیچ عنوان باردار شوند،لزوم آموزش را بیش از هر زمانی نشان می دهد. هر چقدر هم کارشناسان حوزه آموزشی و خود معلمان حتی از ضرورت آموزش در دوران نوجوانی می گویند اما  هیچ کس به این موضوع اهمیتی نمی دهد.
 
زنان طبقه متوسط به بالا بیشتر سقط جنین می کنند
 
از سویی دیگر سپیده ثقفیان فعال حقوق زنان در گفتگو با "اسکان نیوز» در خصوص وضعیت سقط جنین غیر قانونی در کشور عنوان می کند: به لحاظ آماری، آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد.صرفا یک سری تخمین هست.برخی مطب ها هنوز این کار را به صورت پنهانی و غیرقانونی انجام می دهند. وی در پاسخ به اینکه آیا در پژوهش های امسال خود نشان می دهد تعداد سقط های غیر قانونی چه میزان افزایش یافته که می گوید: روند این سقط های غیر درمانی زیاد شده چه در افراد ازدواج کرده و چه در افراد ازدواج نکرده، اما عدد دقیقی برای آن وجود ندارد.

ثقفیان در پروژه ای میزان وضعیت سقط جنین های غیر قانونی تهران را در چند مطب بررسی کرده است. در این پژوهش با مردم و ماماها گفتگو کرده که در مناطق متوسط و شمال شهر نشین میزان سقط جنین غیر درمانی و غیر قانونی بیشتر بوده.

وی معتقد است: سقط در مناطق طبقه پایین و ضعیف جامعه متفاوت است و الزاما به پزشک مراجعه نمی کنند.

او تاکید می‌کند: در مطب هایی که حضور داشتم خیلی از زنان بودند که برای بار دوم یا سوم برای سقط مراجعه می کردند. این افراد اصلا تمایلی به داشتن فرزند ندارند.حتی با همسران خود برای سقط مراجعه می کردند چون اصلا بچه نمی خواهند. این طور نبود که فقط زن به دلیل رابطه خارج از ازدواج برای سقط مراجعه کند. عمدتا مردان هم بودند که بچه نمی خواستند.

وی تاکید می کند: سقط های خارج از چارچوب ازدواج بیش از سقط افراد متاهل نبود.اما تصور می کنم آمار سقطی که برخی مراجع رسمی در سال اعلام می کنند واقعی نیست و رقم صحیح بیش از اینها می تواند باشد.

این فعال حقوق زنان تاکید می کند: سطح امکانات و فرهنگ جامعه ما باعث شده بسیاری از خانواده ها فرزند نخواهند. فقط هم مسئله اقتصادی و معیشتی مطرح نیست . چون وضعیت مالی کسانی که من آنها را در این پروژه دیدم و با آنها گفتگو کردم بد نبود و هر یک حاضر به پرداخت حتی 3 میلیون تومان برای سقط، آن هم برای بار دوم یا سوم بودند.

او معتقد است: توقف سیاست هایی که برای پیشگیری از بارداری بود و دسترسی به این لوازم را به خصوص در میان حاشیه نشینان و طبقات ضعیف کم کرد، باعث شده سقط در آن طبقات هم افزایش پیدا کند.

آگاهی نسبت به مسایل جنسی  و بارداری وجود ندارد
 
او با اشاره به اینکه سن رابطه جنسی پایین آمده است،بیان می کند:همین جوانان نسبت به بارداری و بیماری های جنسی آگاهی ندارند و بر اساس مواردی که از این طرف و آن طرف می شنوند، عمل می کنند و بعد می بینند چاره ای ندارند برای سقط جنین مراجعه می کنند.

او تاکید می کند:اساسا تمایل به بچه دار شدن در جامعه بسیار کاهش یافته و دلایل مختلفی هم دارد.

ثقفیان هم همچون عزیز پناه تصریح می کند: فقط با آگاهی بخشی از حقوق جنسی و آگاهی دادن در خصوص مسائل و بیماری های جنسی، می توان جلوی بسیاری از بارداری های ناخواسته را گرفت٬ تا این میزان سقط جنین رخ ندهد. اما معضل آنجاست که مسئولیت در رابطه جنسی برای مردم تعریف نشده است.
 


کد مطلب: 8280

آدرس مطلب: http://www.eskannews.com/report/8280/سکوت-سرد-مسئولان-خصوص-سقط-های-غیرقانونی-سن-ارتباط-جنسی-۱۲-۱۳-سال-رسیده

اسکان
  http://www.eskannews.com