چرا معاونت سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران واقعیت ها را نمی‌گوید؟

آمار غلط شهرداری/ ۵۰۰ کارتن‌خواب شب نخست یخبندان کف خیابان خوابیدند

آمار غلط شهرداری/ ۵۰۰ کارتن‌خواب شب نخست یخبندان کف خیابان خوابیدند
رضا قدیمی در گزارشی خلاف واقع در خصوص نحوه انتقال کارتن خواب ها به گرمخانه ها عنوان کرد که در روزهای اخیر،۳ هزار و ۲۰۰ کارتن خواب در مددسراهای شهرداری تهران مستقر شدند. اما بر اساس بررسی های انجام شده اسکان نیوز رجبی، مدیرعامل موسسه طلوع بی نشان ها که در زمینه حمایت از کارتن خوابها و کمک به آنها فعالیت می‌کند اعلام کرده 500 کارتن خواب شب نخست یخبندان کف خیابان خوابیدند
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: ۸۴۰۲
Share
کارتن خوابها؛ کسانی که وقتی در مورد آنها قصد نوشتن داری و با موسساتی که از آنها حمایت می کنند، تماس می گیری، ابتدا با دلخوری می گویند: "زمستان شد یاد کارتن خوابها افتادید دوباره؟ اونها رو ببینید به جای اینکه گاهی ازشون بنویسید". اینها گلایه های اکبر رجبی یکی از حامیان چندین ساله کارتن خوابها و امید ناامیدی انسان هایی بوده که در شبهای گرم و سرد این شهر کف خیابان و آسفالت و کارتن پاره بالش آنها بوده است.

طیفی که به راستی آنها را نمی بینیم و از آنها دوری می جوییم. اما چه شد که بار دیگر وضعیت آنها را در شبهایی که دمای تهران پس از برف سنگین به 7 درجه زیر صفر رسید، جویا شدیم. روز دوشنبه مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری گفت: ۱۸ مددسرای شهر تهران، پذیرای۳۵۰۰ مددجو هستند.

به گزارش اسکان نيوز رضا قدیمی، در خصوص نحوه انتقال کارتن خواب ها به گرمخانه ها عنوان کرد که در شهر تهران ۱۸ مددسرا وجود دارد که با آغاز فصل سرما، آماده پذیرایی از افراد بی خانمان شهر می شوند. در همین زمینه عنوان شده۱۱۰ واحد گشت به صورت ۲۴ ساعته در سطح شهر مستقر شده است و آنها با پایش شبانه روزی خود، نسبت به انتقال این افراد به مددسراها اقدام می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۸ مددسرای شهر تهران، پذیرای۳۵۰۰ مددجو هستند، گفت: در دو شب اخیر، ۱۵۰ گزارش مردمی در تماس با سامانه ۱۳۷ وجود داشت که همکاران ما بنابر این گزارش ها نسبت به انتقال مددجویان به مراکز مددسرا اقدام کردند. اما به دلیل آگاهی همکاران ما در خصوص پاتوق های این افراد، تقریبا تمام مددجوها شناسایی و به مراکز یاد شده منتقل شده بودند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری پایتخت با اشاره به استقرار اتوبوس های این سازمان در اطراف برخی میادین نظیر شوش، عنوان کرد: در این عملیات ها برخی از افراد علاقه ای به آمدن به مددسراها را ندارند، بنابراین ما اتوبوس های مذکور را مستقر کرده ایم تا آماده پذیرایی از چنین افرادی نیز باشند.

وی همچنین به ارائه خدمات پزشکی و روانکاوی به مراجعین اشاره کرد  و گفت: همه افرادی که وارد این مجموعه می شوند، توسط پزشک مددسرا ویزیت می شوند و در صورت وجود هرگونه مشکلی که پزشکان این قادر به حل آن نباشند، به بیمارستان امام حسین(ع) که طرف قرارداد ماست، منتقل شده و به صورت رایگان کلیه امور درمانی آنها انجام می شود.

در حالی قدیمی از بیرون نماندن هیچ کارتن خوابی در شب نخست بارش برف در تهران خبر می دهد که اکبر رجبی همان شب به 500 کارتن خواب غذا رسانده است. چطور است که این 500 نفر در آمار آقای قدیمی نگنجیده است؟ اگر اتوبوسی مستقر بوده تا به کسانی کهتمایلی به امدن به مددسرا ندارند، کمک کند پس چرا هیچ کس به آن 500 بی خانمان کارتن خواب توجه نکرده تا بچه های موسسه برایشان پتو و کلاه و غذا ببرند؟ این سائبه ها د رحالی از برآیند اظهارات قدیمی عنوان می شود که چنید قبل هم با ارائه آمار پر شائبه، مخدوش و مسئله دار" به 95 درصد کودکان کار خیابانی تجاوز جنسی می شود" انتقادات زیادی در جامعه ایجاد کرد.

500 کارتن خواب شب نخست یخبندان کف خیابان خوابیدند

مدیرعامل موسسه طلوع بی نشان ها که در زمینه حمایت از کارتن خوابها و کمک به آنها فعالیت می کند و چند سالی است شبهای زیادی مرهم دردها و گرسنگی و بی پناهی آنها بوده و هست در گفتگو با " اسکان نيوز " در خصوص اینکه تعداد کلی آمار کارتن خوابها در فصول سرد سال چه میزان است که رقم جایابی 3700 کارتن خواب در سامان سرا عنوان شده است، می گوید: کارتن خوابها در فصل گرما بیش از 15 هزار نفر و در فصل سرما 5 هزار نفر هر شب در خیابان های تهران هستند که مابقی آنها  در فصول سرد، به هر حال سرپناهی برای خود می یابند.

وی تاکید می کند:شب نخست یخبندان پایتخت، به 500 کارتن خواب کف خیابانهای تهران، غذا و پتو و کلاه و خرده چوب برای آتش روشن کردن رساندند.در حالی که قدیمی مدعی شده هیچ کارتن خوابی شب نخست پس از برف بیرون نمانده است.500 نفر حداقل همین حالا در خیابان های این شهر شب را به صبح می رسانند. هر روز یک اتفاقی در این شهر رخ می دهد.

رجبی خاطرنشان می کند:ما امسال کارتن خوابی که از سرما فوت کند نداشتیم. در واقع نگذاشتیم که این اتفاق بیفتد. کارتن خوابها با معتادان یکی نیستند و در واقع، همه کارتن خوابها معتاد نیستند.

رجبی با انتقاد از اینکه مردم کارتن خوابها را نمی بینند و اهمیتی برای وضعیت آنها قائل نیستند، عنوان می کند: خانواده ها در این شرایط بیشتر می توانند حمایت کنند. شما ببینید چقدر ظرف همه این سالها این آدم ها را طرد کرده ایم؟ همه اش که آسیبهای اجتماعی و اعتیاد نیست.

چرا کارتن خوابها را نمی بینیم؟ آنها ترسناک نیستند

من می گویم تک تک ما در ایجاد چنین وضعیتی که این تعداد انسان شبها در خیابان ها و کف کانالها بخوابند مسئولیم. مسئله طوری شده که من علت این همه کارتن خوابی را تقصیر دیگری می اندازم و دیگری هم مرا مقصر می داند. اما شهرداری مقصر شماره یک این موضوع است. شهرداری که شن پاشی ساده در برف را به موقع انجام نمی دهد، انتظار داریم به کارتن خوابها به درستی پناه دهد؟ حتی اگر کارتن خوابی بمیرد من اکبر رجبی می گویم من مقصرم، اما آیا معاون شهردار هم مسئولیت مرگ کارتن خواب ها را بر عهده می گیرد؟

او تاکید می کند: می دانید در این دو روز چه تعداد کلاه و پتو و غذا بین کارتن خوابها پخش کردیم؟ چطور همه آنها سرپناه داشته اند؟! سالهای قبل وقتی برف می آمد مردم با اتحاد و همدلی برف را تمیز می کردند حداقل مسئولیت شهروندی خودشان را درست انجام می دادند.الان هیچ کس به دیگری رحم ندارد. جلوی در خانه خودشان را از برف تمیز نمی کنند. به کارتن خوابها رحم کنند؟

مدیر عامل موسسه طلوع بی نشان ها که با غذا رساندن به کارتن خوابها و بی خانمان ها حرکت خود را آغاز کرد، از مردم در خواست می کند: بیایید بیرون. کمی بیشتر نگاه کنید. لازم نیست کار خاصی کنید. دو تا غذای اضافه بپزید یک شال گردن و پتوی استفاده شده با خودتان بیاورید به بی خانمان ها بدهید. با دور دور ماشین هایتان هم می توانید یخ خیابان ها را بشکنید و این طور به کارتن خوابها هم کمک می کنید. چوب خورده های خانه تان را هم بیاورید به کارتن خوابها بدهید برای گرم شدنشان کافی است. فرار نکنید از آنها. آنها را ببینید و نترسید. می دانید وقتی کارتن خوابها از دخمه ها و سوراخ هایی که در آنها پناه می گیرند بیرون بیایند کمک شما را ببینند چقدر امیدوار می شوند؟

رجبی تصریح می کند: می دانید چند نفر از کارتن خوابها با ما زندگی می کنند؟همین حالا 280 کارتن خواب در مراکز موسسه طلوع بی نشان ها زندگی می کنند. یکی از کارتن خوابهای زن ما ممکن است امسال حتی جایزه جشنواره فجر را ببرد به خاطر فیلمی که در آن بازی کرد. همه آنها آسیب دیده نیستند. آنها نیاز به دیده شدن دارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.