رییس انجمن علمی جنگلبانی کشور در گفت وگو با اسکان نیوز:

برف شاخه‌های درختان شهری را بتکانید

برف شاخه‌های درختان شهری را بتکانید
در روزهای اخیر و همزمان با بارش شدید برف در تهران و بسیاری از دیگر نقاط کشور و شکستن شاخه های برخی از درختان در سطح شهرها در اثر سنگینی برف روی شاخه، موضوعی بین گروه های مختلف مردم، مسوولان شهری و کارشناسان مورد مناقشه قرار گرفت. مسوولان از مردم می خواستند که شاخه های درختان را از برف بتکانند تا شاخه ها نشکنند؛ اما برخی گیاه شناسان گفتند که نیازی به انجام این کار نیست و خود درختان می توانند در مقابل این پدیده طبیعی از خود مراقبت کنند. دکتر هادی کیادلیری دکترای حفاظت جنگل اما بر این باور است که چون انتخاب درختان شهری بر اساس "همخوانی اکولوژیکی" نیست باید از آنها در برابر سرمای زیاد و برف حفاظت کرد و شاخه ها را تکاند.»
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب: ۸۴۱۶
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: رییس انجمن علمی جنگلبانی کشور در گفت وگو با اسکان نيوز گفت:« آن نقطه ای از درخت که  در اثر سنگینی برف، می شکند مکانی برای ورود قارچ ها شده و همین مساله عمر درخت را کاهش داده و یا به زندگی آن خاتمه می دهد؛ پس باید درختان را تکان داد و شاخه ها را از زیر سنگینی برف بیرون آورد.»
 
هادی کیادلیری تاکید کرد: « زمستان های ناگهانی و برف های سنگین که از نشانه های خشکسالی هستند می توانند باعث آسیب های جدی به درختان شهری شوند. چرا که آن نقطه ای از درخت که می شکند باعث ورود قارچ ها می شود. چون هرس کردن هم باید بر اساس اصول علمی باشد و اغلب هرس هایی که بر روی درختان شهری در تهران انجام می شود اشتباه است. هرس باید در نقطه ای از شاخه باشد که گیاه بتواند پینه ببندد و خود را ترمیم کند؛ اما ما می بینیم که خیلی وقت ها درختان خیابان های پایتخت به گونه ای هرس می شوند که یکباره نیمی از تنه درخت می رود و دیگر امکان پینه بستن ندارد و محل نفوذ قارچ ها و حشرات و آفات می شود.»
 
این دکترای حفاظت جنگل گفت:« الان چون درختان شهری تهران بیش از حد هرس می شوند و شاخه های اصلی آنها از بین رفته است، شاخه های فرعی آنها بیشتر شده و چون این شاخه ها، ترد و شکننده تر از شاخه های اصلی هستند بیشتر می شکنند. به همین دلیل باید درختان را شکاند. به همین دلیل باید تکاند. حتی برف روی شاخه های درختان بومی را که باعث سنگینی شاخه بشوند نیز باید تکاند، مگر اینکه درخت تاج انبوهی داشته باشد و بتواند برف را نگه دارد.»

رییس انجمن علمی جنگلداری کشور در ادامه تاکید کرد:« درختان شهری به انواع مراقبت ها نیاز دارند و یکی از آنها، حفاظت از برف است. چرا که این درختان را بر اساس یک پارامتر برای کاشت انتخاب نمی کنند واغلب انتخاب آنها بر اساس نیازهای اکولوژیک نبوده که بگوییم این درخت با شرایط اقلیمی این شهر همخوانی اکولوژیک دارد و یا شرایط شهری، مناسب آن درخت است. بلکه بر اساس پارامترهای متعدد دیگری مانند زیبایی، تنوع رنگ و تناسب آرشیتکت، تاج و اندام درخت و این ها انتخاب می شود و یا مثلا با هدف حفظ حیات وحش شهری؛ به همین دلیل رشد ونمو این درختان در مناطق شهری همواره سخت است.»
 
او در پاسخ به این عقیده که "اگر برف بر روی شاخه های درختان بنشیند موجب از بین رفتن آفات و بیماری های آن می شود" گفت:« بر این اساس برخی دوستان توصیه کردند که شاخه ها را نتکانیم؛ اما باید بگویم در حالی که بارش برف و سرما و زمستان به خودی خود بر آفات و بیماری ها اثرگذار است و نیاز نیست برف ها را نتکانیم تا بر آفات اثر بگذارند. حتی در دانش بومی ما کشاورزان و باغداران از قدیم تا امروز نیز درختان را از برف می تکاندند تا آسیب نبینند.»

هادی کیادلیری  گفت:« اگر چه در جنگل های بکر، درختان از خودتنظیمی بالایی برخوردار هستند، اما درختان شهری اینگونه نبوده و به مراقبت های ویژه نیاز دارند. آلودگی شهری و تُنُک بودن این درختان نیز از دیگر عواملی است که نیاز به رسیدگی بیشتر و از جمله حفاظت از سرما و برف را ضروری می کند.»

او تاکید کرد:« مطالعات نشان داده است که متوسط سن درختان در منطق شهری 35 سال است و درختان در این مناطق عمر کمتری دارند. بر این اساس یکی از مهم ترین مواردی که باید در این موراد انجام داد عملیات مدیریتی و مراقبتی ماست. در دنیا نیز به همین تریتیب است و از انتخاب یک گونه گرفته تا گودبرداری، آبیاری و هرس و مبارزه با آفات و بیماری ها، انتخاب محل کاشت آن فوق العاده مهم است و بر روی آنها حساسیت زیادی وجود دارد.»
 
کیادلیری هشدار داد:« درختان شهری در معرض انواع مشکلات هستند و باید از آنها مراقبت ویژه در برابر سرما وگرما و دیگر شرایط محیطی انجام شود. الان در تهران، درختان چنار و زبان گنجشک و عرعر را ببینید؛ اکثر آنها در جهت های جنوب وجنوب غربی دارای زخم روی تنه هستند و چاک دارند. این زخم ها در اثر گرما وسرمایی است که در شهر اتفاق می افتد. ما درباره این گونه ها تاکید می کنیم که درسنین پایین و 5-4 سال نخست، در زمستان تنه این ها را با کیسه بپوشانند.»
 
او گفت:« درختانی که پوسته آنها زخمی و یا کنده می شود از همان قسمت، آفات وبیماری ها به درخت حمله و در آن نفوذ می کنند. هر چقدر سن آنها افزایش پیدا می کند مقاومت نسبی آنها در برابر شرایط محیط، کمتر می شود. مانند انسانی که سالخورده می شود و در صورت آسیب به استخوان و شکستن آن به سختی جوش می خورد، اگر شاخه اش بشکند ترمیم آن به راحتی اتفاق نمی افتد؛ زیرا ذخیره کربوهیدرات ندارد. بر این اساس تاکید ما این است که هرس کردن باید در سنین پایین و به درستی و فنی اتفاق بیفتد. اگر گردن درخت هرس شود در اصل اندام های فتوسنتز شونده آن بریده شده است. هرس باید فقط در حد یک چهارم گیاه صورت بگیرد و نه بیشتر.»

رییس انجمن علمی جنگلبانی کشور با بیان اینکه درختان شهری مانند سرای سالمندان کوچکی هستند که اغلب افراد سالمند و پدران ومادران ما زیر سایبان آنها می نشینند؛ پس باید بیشتر از آنها مراقبت کرد گفت:« همچنین در شهرها که دوستی ها و رابطه های همسایگی کمرنگ تر از گذشته شده است، سایه این درختان باعث می شود اهالی محله دور آن جمع شده و پیوندهای همسایگی و دوستی ها قوی تر شود.»

کیادلیری تاکید کرد که این قواعد مربوط به گیاهان و درختان شهری است و درختان جنگلی قواعد دیگری دارد.
 
 
    
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.