نماینده شبکه تشکل های مردم نهادمازندران در گفت وگو با اسکان نیوز:

اجازه تاسیس پتروشیمی بدون ارزیابی را در میانکاله نمی دهیم !

اجازه تاسیس پتروشیمی بدون ارزیابی را در میانکاله نمی دهیم !
"رامسر" دیروز و همزمان با چهل وهفتمین سالگرد"کنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب ها" موسوم به "کنوانسیون رامسر" میزبان کسانی بود که نگران سیاست های نادرست متولیان محیط زیست کشور بودند. کنوانسیونی که 47 سال پیش در همین شهر بین 18 کشور منعقد شد و امروز 169 کشور جهان به آن پیوسته اند. درد اما اینجاست که کشور میزبان این کنوانسیون خود طی 5 دهه در حوزه حکمرانی آب، سیاست هایی را اتخاذ کرد که منجر به از دست رفتن تالاب های درج شده در این پیمان نامه جهانی شد.
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب: ۸۴۶۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: امروز اغلب تالاب های ثبت شده این معاهده به خاطر سدسازی های بی رویه و بی ضابطه و عدم پرداخت "حقابه تالاب" از سوی وزارت نیرو، یا خشک شده و به کانون گردوخاک تبدیل شده اند و یا با آب فاضلاب های شیمیایی و میکربی مشروب می شوند. اگر چه متولی این مراسم سازمان حفاظت محیط زیست بود اما شرکت تشکل های مردم نهاد در آن مشهود بود. مسعود مولانا نماینده تشکل های مردم نهادمحیط زیستی مازندران در انتهای سخنرانی عیسی کلانتری، در اعتراض به موافقت او با دو پروژه "پتروشیمی تالاب میانکاله" و " انتقال آب خزر به سمنان" پرسش هایی را مطرح کرد. اسکان نيوز در مصاحبه تلفنی با مولانا به روشن شدن ابعاد موضوع پرداخته است.
 
نماینده شبکه تشکل های محیط زیستی مازندارن وعضو شورای هماهنگی شبکه ملی تشکل های کشور در گفت وگو با اسکان نيوز درباره پرسش خود از رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم گرامی داشت روز جهانی تالاب ها در روز گذشته و در شهر "رامسر" اتفاق افتاد گفت:« موافقت با دو طرح "انتقال آب خزر" و " پتروشیمی میانکاله" غیرقانونی است و مطلقا اجازه تاسیس پتروشیمی بدون ارزیابی را در "شبه جزیره میانکاله" نخواهیم داد و نمی گذاریم این کار در این منطقه حساس، انجام شود. اعلام می کنم که ما پرسش داریم؛ نگران هستیم و مسوولان باید به پرسش های ما پاسخ قانع کننده بدهند.» 

مولانا هشدار داد:« آن دوره که یکی بیاید حرفش را بزند و بعد همه برایش کف بزنند گذشت؛ باید پاسخ بدهید! اینکه من کار دارم و وقت ندارم ما را قانع نمی کند. مگر آقای کلانتری خودشان بخشنامه نکرده اند که ازین پس تمام ارزیابی ها باید روی سایت و در معرض دید مردم قرار بگیرد؟ چرا اینکار را انجام نمی دهند و سایت ارزیابی ها خالی است و تنها اصل بخشنامه در آن قرار داده شده داست؟ اکنون بیایند، به وعده خود عمل کنند و ارزیابی پروژه پتروشیمی بندر امیرآباد را روی سایت بگذارند تا شاید ما قانع بشویم.»
 
مسعود مولانا که سابقه 27 سال فعالیت مدنی را در کارنامه خود دارد در ادامه گفت:« بعد از سخنان کلانتری از او پرسشی درباره دو موضوع مهم داشتم که مطرح کردم. نخست اینکه وزیر محترم نفت درخواست احداث پتروشمی در بندر امیرآباد و همجوار "پناهگاه حیات وحش میانکاله" را داشتند و شما یک روز بعد به این درخواست پاسخ مثبت دادید. شما بر اساس کدام ارزیابی محیط زیستی با این درخواست موافقت کردید؟ چگونه توانستی طی یکروز، ارزیابی را انجام بدهید؟»

او درباره دومین سوال خود گفت:« دوم اینکه دو سال است که مجلس، بحث انتقال آب مازندران را رد کرده؛ سازمان محیط زیست هم قبلا رد کرده بود؛ حالا عیسی کلانتری بر اساس کدام ارزیابی زیست محیطی موافقت –حتی مشروط- خود را اعلام کرده است؟ وقتی مجلس دوسال است که این طرح را رد می کند ایشان قانونا نمی تواند موافقت کند؛ حتی اگر این موافقت مشروط باشد.»

مولانا در شرح پاسخ عیسی کلانتری به این پرسش گفت:« آقای کلانتری مدعی شدند که می خواهند استان رشد کند؛ مردم در مازندران بیکار هستند و پلاکارد دست می گیرند و کنار خیابان، جذب مسافر برای ویلاهای شان می کنند. ایشان می گویند ما پتروشیمی را با دقیق ترین امکانات ایجاد می کنیم؛ الان در کشور هلند، در دریا پتروشیمی زده اند. من نیز به ایشان گفتم "اینکه هلند چه کاری کرده اولا ارتباطی به ما ندارد و دوم اینکه تمام طرح های آنها براساس مطالعات ارزیابی زیست محیطی موافقت می گیرند. ما می خواهیم بدانیم درخواست ایجاد پتروشیمی در میانکاله بر اساس کدام ارزیابی زیست محیطی موافقت گرفته است؟ اصلا پتروشیمی خوب هم که باشد و تمام مشکلات بیکاری استان را هم که حل کند، ایشان چگونه و چه زمانی مطالعات ارزیابی زیست محیطی آنرا انجام داده ند که موافقت کرده اند؟»

این فعال محیط زیست تاکید کرد:« پرسش بنده از آقای کلانتری بر اساس سلیقه یا تمایل و اعتقادات شخصی ام نبوده؛ بلکه بر اساس قوانین رسمی دولت بوده است. بر اساس سند توسعه و اصول آمایش سرزمین، تمام پتروشیمی ها باید در خلیج فارس ایجاد بشوند و ضمنا تمام صنایع باید هم "ارزیابی زیست محیطی" و هم "ارزیابی اجتماعی" داشته باشد.  ما می خواهیم بدانیم الان این ارزیابی های این دو طرح کجاست و چه کسانی آنرا انجام داده اند؟»

مولانا در ادامه گفت:« آقای عیسی کلانتری در نهایت هیچ پاسخی به من ندادند و فقط بر ایجاد اشتغال تاکید کردند؛ در نهایت هم گفتند که وقت برای پاسخ دادن ندارم و چون بلیط هواپیما دارم باید بروم . ایشان به گونه ای سخن گفتند که مخاطب گمان می کرد وزیر کار هستند نه رییس سازمان حفاظت محیط زیست و بیشتر از اینکه نگران زیست بوم های این سرزمین باشد نگران ایجاد اشتغال هستند. در حالی که مسائل اشتغال در کشور ما و تمام دیگر کشورهای جهان، متولی خودش را دارد و اساسا قرار نیست رییس سازمان حفاظت محیط زیست قوانین را زیرپا بگذارد و در برابر طرح ای مخرب اعلام موافقت کند تا شغل ایجاد شود.»

او خطاب به عیسی کلانتری گفت:« بنده به عنوان نماینده تشکل های محیط زیستی مازندران اعلام می کنم هر زمان که آقای عیسی کلانتری به مازندران بیایند باید به این پرسش پاسخ بدهند که بر اساس کدام مطالعات ارزیابی زیست محیطی، با پتروشیمی موافقت کرده اند؟ در حالی که قانون به ایشان اجازه چنین کاری را نمی دهد و هرگونه پاسخی اعم از موافقت یا مخالفت را به انجام مطالعات ارزیابی و نتیجه آن منوط کرده است.»

نماینده سازمان های مردم نهاد مازندران در ادامه گفت:« من به عنوان شهروندی که در آن منطقه زندگی می کنم حق دارم این را از رییس سازمان محیط زیست بپرسم وقتی می خواهی در استان من پتروشیمی بزنی! آیا اراک بعد از احداث پتروشیمی پیشرفت کرد؟ آیا مردمان آن همه شاغل شده اند؟ الان بعد از گذشت 20 سال از صنعتی شدن اراک، می خواهند صنایع آلاینده را از این شهر خارج کنند. مازندران یک قطب گردشگری است و مسوولان باید برای حل معضل بیکاری، به این نکته توجه و زیرساخت های لازم آنرا بدون آسیب به منابع طبیعی و محیط زیست آن بنا کرده  تقویت کنند. »

او در انتها گفت:« اساسا رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جایگاهی نیستند که  برای پتروشیمی در مناطق تصمیم بگیرند، این کار باید توسط "کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست" انجام شود که از متخصصان ارزیابی تشکیل شده است. این کمیته با تخصص و دانشی که دارد باید اثرات زیست محیطی و اجتماعی این طرح را مشخص کند و بعد از آن گزارش آنرا ارائه کند.»

نماینده شبکه تشکل های محیط زیستی مازندران گفت:« مطلقا اجازه تاسیس پتروشیمی بدون ارزیابی را در "شبه جزیره میانکاله" نخواهیم داد. ما خودمان در شبکه تشکل های مازندران ارزیاب بین المللی داریم و تا مطالعات ارزیابی را نبینیم اجازه نخواهیم داد این کار در این منطقه حساس، انجام شود. به عنوان یک شهروند، نماینده تشکل های زیست محیطی مازندران و نماینده زیست محیطی تشکل های مردم نهاد کشور اعلام می کنم که ما پرسش داریم؛ نگران هستیم و این مسوولان باید به پرسش های ما پاسخ قانع کننده بدهند.»  

مولانا هشدار داد:« آن دوره که یکی بیاید حرفش را بزند و بعد همه برایش کف بزنند گذشت؛ باید پاسخ بدهید! اینکه من کار دارم و وقت ندارم ما را قانع نمی کند. مگر آقای کلانتری خودشان بخشنامه نکرده اند که ازین پس تمام ارزیابی ها باید روی سایت و در معرض دید مردم قرار بگیرد؟ چرا اینکار را انجام نمی دهند و سایت ارزیابی ها خالی است و تنها اصل بخشنامه در آن قرار داده شده داست؟ اکنون بیایند، به وعده خود عمل کنند و ارزیابی پروژه پتروشیمی بندر امیرآباد را روی سایت بگذارند تا شاید ما قانع بشویم.»

او همچنین یادآور شد:« سال گذشته نمایندگان مجلس "طرح انتقال آب خزر به سمنان" را از سند توسعه ششم حذف کردند؛ امسال در کمیسیون تلفیق، طرح مطالعاتی آنرا نیز رد کردند و گفتند که اجازه اجرای طرح مطالعانی آنرا نیز ندارید؛ چه رسد به اجرا. 12 تن از نمایندگان مازندران نیز نامه نوشته و مخالفت خودشان را اعلام کرده اند. نماینده نوشهر نیز دراینباره اخطار قانون اساسی داد. آقای کلانتری علاوه بر اینکه قوانین مجلس را زیر پا گذاشته اند قوانین سازمان تحت مدیریت خودشان را نیز نقض کرده اند. سند آمایش سرزمین یک سند قانونی تصویب شده و لازم الاجراست که حالا رییس سازمان آن را زیر پا گذارده است.»

این فعال محیط زیست گفت:«عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در موضع اپوزوسیون، سیاست گذاری تمامی 40 سال گذشته محیط زیست را زیر سوال برد و با نقد حاکمیت دولت، رویکرد مجلس را نقد کردو تاکید کرد که باید قانون تغییر کند. او به گونه ای سخن گفت که انگار فراموش کرده بود خودش یکی از سیاست گزاران این 40 سال بوده است.» 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.