تذکر محمد جواد حق شناس نسبت به لایحه بودجه 97 شهرداری تهران

جای نگاه جامعه محور به بودجه کجاست؟

جای نگاه جامعه محور به بودجه کجاست؟
در چهل و سومین جلسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، مباحثه در خصوص بودجه 97 شهرداری آغاز شد. یکی از موضوع های بحث در این جلسه، بودجه اجتماعی و فرهنگی شهرداری بود که محمد جواد حق شناس نسبت به کاهش سهم آن تذکر داد.
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: ۸۵۱۴
Share
به گزارش اسکان نيوز محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نسبت به کاهش سهم بودجه فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در لایحه بودجه 97 نسبت به سال 96 تذکر داد.

به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورا این سهم در لایحه بودجه 97 از 8 درصد سال 96 به 6 درصد کاهش یافته است.

محمد جواد حق شناس حرکت از رویکرد کالبد محور به رویکرد جامعه محور را از ویژگی های متمایز کننده شورای کنونی از دوره پیشین دانست و این نگاه را جزء برنامه های شهردار تهران نیز اعلام کرد که متاسفانه در لایحه بودجه به درستی منعکس نشده است و این موضوع لازم است در شورا مورد اصلاح واقع شود.

علاوه بر تذکر حق شناس در زمینه سهم کمی بودجه اجتماعی و فرهنگی، در زمینه کیفیت این بودجه نیز حرف و حدیث بسیار است. هنوز در لایحه بودجه بخش اعظم بودجه اجتماعی و فرهنگی(هم در معاونت و هم در مأموریت که سایر معاونتها و بودجه متمرکز توزیع شده است) به سرفصل گسترش فرهنگ دینی،ملی و ارزشهای انقلاب اسلامی اختصاص دارد و سهم حوزه های کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی، مشارکت های اجتماعی، تقویت خانواده و توانمندسازی بانوان،گسترش اوقات فراغت نسبت به این سرفصل سهم بسیار ناچیزی دارند.

کم توجهی آشکار به برخی حوزه ها نظیر کودکان و سالمندان به صراحت خلاف برنامه پنج ساله دوم شهرداری و مصوبات شورا در زمینه شهر دوستدار کودک و شهر دوستدار سالمند است.

به صورت مشخص در حوزه جوانان نمی توان سرفصل مستقیمی در بودجه یافت. در بخش کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی،از لفظ ساماندهی افراد آسیب دیده و در معرض آسیب استفاده شده است که تجارب پیشین گویای آن است که رویکرد «ساماندهی» به جای «توانمندسازی» رویکردی شکست خورده است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.