مدیر"کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر"در گفت وگو با اسکان نیوز؛

به جای انتقال مرگبار "خزر"، آب "دریای عمان" را منتقل کنند!

امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران در خطر است!
به جای انتقال مرگبار "خزر"، آب "دریای عمان" را منتقل کنند!
زمزمه های اجرای "طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران" هر چند وقت یکبار در حالی مطرح می شود که نه تنها تمام کارشناسان اقتصادی و محیط زیستی آنرا رد کرده اند بلکه لایحه آن، سال گذشته در مجلس رد و حذف شده است. با این همه اما مافیای آب دست بردار نبوده و به دنبال سود کلانی است که از این طرح به جیب می زند. در کنار مخالفت های کارشناسی و حقوقی با این پروژه ویرانگر، مخالفت افکار عمومی و تشکل های مردم نهاد بزرگ ترین اهرم برای توقف آن تا امروز بوده است؛ اما رویکرد جدید سازمان حفاظت محیط زیست در راستای این انتقال مخرب عجیب و تاسف بار است.
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب: ۸۶۵۶
Share
اسکان نيوز: -الهه موسوی: خدیجه گلین مقدم دکترای جغرافیا و مدیر"کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر" در این راه تلاش های بسیاری کرده و توانسته در چند مرحله با جمع آوری امضا و رایزنی های متعدد با دولت و مجلس، طرح را متوقف کند. داستان کش وقوس های این پروژه را از زبان او بشنوید.
 
مدیر "کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر" به اسکان نيوز گفت:« مدیری که محیط زیستی نیست نباید در راس سازمان نظارتی-حاکمیتی با این اهمیت قرار بگیرد. شنیدن موافقت عیسی کلانتری که قراراست حافظ محیط زیست باشد با طرح انتقال آب خزر، تاسف بار است و بسیار وحشتناک است که عده ای به طرز عجییب و غریبی دنبال این انتقال هستند. تاسف بارتر این است که برای لایحه ای که سال گذشته حذف شده، ردیف بودجه درخواست کرده اند. یعنی مافیای آب آنقدر قدرت دارد که می تواد برای یک لایحه رد شده ردیف بودجه بگیرد؛ آنهم در شرایطی که برای مسائل بسیار مهمی مانند محیط زیست و آتش سوزی جنگل بودجه ندارند.»

خدیجه گلین مقدم دکترای جغرافیا و برنامه ریزی روستایی در ادامه گفت:«اجرای طرح "انتقال آب خزربه فلات مرکزی برای بار دوم منتفی شد. بار اول در سال 1395 بود که داشتند با چراغ خاموش طرح را به مرحله اجرا می رساندند که کمپین را راه انداختیم و گزارش کمپین را برای آیت الله هاشمی رفسنجانی بردیم و به طورغیرمستقیم از طریق استاندار البرز به دست دکتر روحانی رساندیم؛ من هم به خانم دکتر مولاوردی پیام دادم به آقای دکتر روحانی بگویند به فکر انتقال آب خزر نباشند؛ چون خزر آبی ندارد و دریای بسته است. با نمایندگان خیلی زیادی تماس گرفتیم. به شدت نگران بودم و به عنوان کسی که جغرافیا خوانده‌ام معتقدم که اگر این آب را دست بزنند فاجعه‌ای بدتر از بحران دریاچه ارومیه و در سطحی بسیار وسیع تر و ملی وفراملی، رخ خواهد داد. سپس کمپین مجازی راه انداختیم و بدون جهت گیری سیاسی، مذهبی، قومیتی و منطقه ای تلاش های بسیار زیادی صورت گرفت؛ چرا که این آب، تنها مال ایران و حتی کشورهای منطقه نبوده و مال کل دنیاست.»

او ادامه کار کمپین را اینگونه شرح داد:« خدا یاری کرد و بعد از تشکیل کمپین، گروه های محیط زیستی و رسانه ها یاری کردند و سپس نمایندگان مجلس آمدند. لایحه پس از بیش از پنج ماه تلاش شبانه روزی در روز هفتم دی ماه ۱۳۹۵حذف شد. حذف لایحه در آنزمان، اتفاق بسیار خوبی بود و ما هم تشکر و تقدیر کردیم؛ اما اشکالی داشت. نمایندگان تلاش زیادی کردند و حسن نیت داشتند و سریع حذفش کردند. اما جای بازگشتی داشت  برای کسانی که دنبال آب و پول آب بودند. چون در برنامه ششم چیزی درباره لغو آن نیامده بود.»

گلین مقدم تاکید کرد:« بهتر می شد اگر به جای حذف لایحه می نوشتند "ممنوعیت اتتقال آب بین حوزه‌ای در ایران". همان طور که ما پیش بینی کرده بودیم که درخواست کننده ها دوباره اقدام می کنند؛ چرا که نمی توانستند از پول بزرگی که آنجا بود بگذرند و به جای منافع شخصی، به منافع ملی فکر کنند. پس از آن، کمپین و گروه را نیز تعطیل نکردیم و همچنان فعال باقی ماند تا در دوره بازگشت دوباره مافیای آب، مردم را در جریان بگذاریم.»

مدیر کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر گفت:« از همان زمان که لایحه حذف شد برخی از نمایندگان سمنان از نمایندگان استان های شمالی ناراحت شدند که چرا آنها این همه یکدست عمل کرده اند؛ مرتب با استاندار وبرخی مدیران استان های شمالی در حال ارتباط بودند. حتی در جایی به ما گزارش دادند که با استاندار مازندران جلسه گذاشته اند و ایشان هم قول هایی داده اند. پس از شنیدن این خبر، نامه ای را رسانه ای کردیم و از استاندار مازندران خواستیم که اگر این خبر صحت ندارد تکذیب کنید. خوشبختانه در کمتر از 24 ساعت، تکذیبیه ایشان به دستم رسید و ایشان گفتند چنین چیزی نبوده است.»

این همسر شهید و رییس پیشین دانشگاه فرهنگیان گیلان هشدار داد:« اما آنها بیکار ننشسته اند؛ هدف شان هم آباد کردن سمنان نیست؛ بلکه می خواهند پولی به دست بیاورند. راه آباد کردن سمنان نیز اساسا این نیست.»

گلین مقدم یادآور شد:« در زمان خانم دکتر ابتکار ایشان مقابل این پروژه ایستاد و معاون دریایی ایشان، خانم دکتر فرشچی هم قول دادند که تا هستند نمی گذارند این پرژه اجرایی شود و انصافا حمایت هم کردند. اما از زمانی که آقای کلانتری به سازمان آمدند علیرغم اینکه من تصورم این بود چون ایشان تحصیلکرده و کارکرده هستند و قبلا وزیر بوده اند و آب وخاک را می شناسند مخالفت می کنند، تا به سازمان آمدند گفتند ما می خواهیم آب خزر را انتقال بدهیم. این باعث شد که ما مجددا کمپین مان را فعال و حتی فعال تر از قبل کردیم. چرا که شنیدن این حرف از زبان رییس سازمانی که قرار است حافظ محیط زیست باشد عجیب و تاسف بار است. اگر وزارت نیرو و پیمانکار و نماینده مجلس این حرف ها را بگوید شاید عجیب نباشد و بگوییم آنها دنبال کار و پول و رای خودشان هستند.

وقتی رییس سازمان حفاظت محیط زیست که یک سازمان حاکمیتی- نظارتی است این قول را می دهد برای ما قابل تحمل نیست. مدیری که محیط زیستی نیست نباید در راس سازمان نظارتی-حاکمیتی با این اهمیت قرار بگیرد.»

این فعال عرصه های اجتماعی و محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه دریاچه خزر، دریاچه بسته ای با یک حجم آبی محدود است گفت:« وقتی ما می توانیم حجم یک حوضه‌ آبی را اندازه بگیریم یعنی این آب محدود است و اگر سربه سرش بگذاریم تمام می شود. متاسفانه هنر برخی مدیران ما تخریب است. جنگل‌ها، رودها، خاک و هوا، همه طی چند دهه‌ گذشته به دست باد سپرده شده است. واقعا این چگونه مدیریتی است که در کشور شکل گرفته است؟ حالا که همه چیز خراب شده دریاچه کاسپین (خزر) آخرین سکویی است که برای تخریب این آب و خاک در نظر گرفته شده است. تصور کنید خزر مانند ارومیه خشک شود، چه خواهد شد؟ بعد، گرفتاری های این مملکت 100 برابر می شود.»

نابودی جنگل های هیرکانی و استان های شمالی

این دکترای جغرافیا نتیجه می گیرد:« پس به این آب محدود نمی توانیم دست بزنیم؛ چرا که این آب محدود به وسیله ریزش های جوی و آب رودخانه ها تغذیه می شود نه آب های آزاد؛ چون راه به جایی ندارد. بزرگ ترین رودی هم که به خزر می ریزد رود ولگاست که حدود 80 درصد آب این دریاچه از طریق این رودخانه تامین می شود. همان طور که می دانید رودخانه ولگا تحت مالکیت روسیه است و این کشور نیز اصولا مورد اعتماد نیست و می تواند فشارهای مقطعی بیاورد و امتیاز بگیرد. از سوی دیگر، دریای خزر بین 5 کشور مشترک است و حدود 260 میلیون نفر جمعیتی که در اطراف این دریاچه زندگی می کنند مستقیم یا غیرمستقیم به این دریا وابسته هستند که نزدیک به 17 میلیون نفر از این جمعیت در حاشیه سواحل این دریا زندگی می کنند.»

 گلین مقدم گفت:«علاوه بر این ها میلیون ها درخت که به درختان هیرکانی معروف هستند از آب خزر تغذیه می کنند. تمام سرسبزی این حوزه چه در ایران و چه در دیگر کشورهای حاشیه، فقط به وجود این دریا وابسته است. ضمن اینکه در شرق این دریا ترکمنستان را داریم که وصل به کویر و خشک است؛ از آنسو قزاقستان را داریم که تا حدودی خشک است. این طرف یعنی جنوب کاسپین  هم که ما هستیم اغلب نقاط مان خشک است. حدود ۸۰ درصد ایران، کویر، بیابان و شنزار، با تبخیر سالانه بین 3هزار تا ۵هزار میلی متر و با میانگین بارش بین ۵۰ تا ۲۵۰ میلی متر است. فقط می ماند یک چاله آب به نام خزر و سرسبزی اندکی که در شمال داریم که آن هم تحت تخریب و تهدید شدید قرار دارد و می بینیم که هر روز گزارش جنگل خواری در رسانه ها بازتاب پیدا می کند. بر اساس این مخاطرات، برای بار دوم که مساله انتقال آب خزر مطرح شد فعالیت ها را شروع کردیم و با برگزاری همایش و سخنرانی و کمک گرفتن از دانشمندان و اساتید، مجامع علمی، دانشجویان و حتی شهروندان عادی خوشبختانه این مساله را جا انداختیم که اجرای این طرح، خطرناک است. در این دوره نمایندگان مجلس، حمایت و اقدام جدی کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.»
 
مافیای آب، ردیف بودجه گرفت

مدیر "کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر" در ادامه به اسکان نيوز گفت:« موضوعی که عجیب و تاسف بار است این است که برای یک لایحه ای که یکسال گذشته حذف شده بود، ردیف بودجه درخواست کردند. یعنی مافیای آب آنقدر قدرت دارد که می تواد برای یک لایحه رد شده، ردیف بودجه بگیرد؛ آنهم در شرایطی که برای مسائل بسیار مهمی مانند محیط زیست و آتش سوزی جنگل بودجه ندارند.»

گلین مقدم تاکید کرد:« بسیار وحشتناک است که عده ای به طرز عجییب و غریبی دنبال انتقال آب خزر هستند. آنهم در شرایطی که خزر آبی ندارد. قطره آبی در چاله ای جمع شده و می خواهند آنرا از منفی 27متر به مثبت 2800 متر ببرند. با 8 حوضچه به اضافه احداث نیروگاه ها برای ایجاد و تولید برق؛ ضمن اینکه می خواهند در کنار ساحل خزر آب شیرین کن بگذارند و همان طور که در گزارش دکتر کلانتری خواندم سالانه 3 ونیم میلیون تُن نمک به آب دریا وارد می شود که ایشان بعد گفتند می خواهیم آب شور را ببریم و در سمنان شیرین کنیم؛ این در اصل عقب نشینی آقای کلانتری از ماجرا بود. اینکه یک مدیری در شرایطی یک حرفی زده باشد و بعدا با مطالعه علمی عقب نشینی بکند و حرفش را پس یبگیرد نقطه قوت محسوب می شود.»

این دکترای جغرافیا در ادامه گفت:« ایران دارای ساختار خاصی است. کویر ما کم آب است و بی آب نیست و با مدیریت صحیح آب، اصلا نیاز به هیچ انتقال آبی نیست. کویر ایران هزاره های متمادی با مدیریت مصرف آب توانسته سرپا بماند. اگر تدبیر داشته باشند می توانند چاه ها را پر کنند؛ قنات ها را باز کنند و می توانند از همان آب سطحی که در زیر کف کویر است آنرا شیرین کنند؛ الگوی کشت وآبیاری را تغییر بدهند و کشت غرقابی را حذف کنند. موضوع مهمی که در خصوص کویر باید در نظر گرفت این است که خاک کویر شور است و ورود آب به کویر موجب می شود نمک موجود در خاک به صورت محلول دربیاید و سلول به سلول به روی خاک بیاید و سطح خاک کویر از نمک سفید پوش خواهد شد.»

او گفت:« از سوی دیگر ما در کویر با 3هزار تا 5هزار میلی متر تبخیر مواجه هستیم؛ بر این اساس این یک تشت آب را اگر به آنجا ببریم جز اینکه آب را در آنجا تبخیر کنیم و آنجا را هم تخریب کنیم چیز دیگری عاید کشور نمی شود. یعنی هم پول مردم هدر می رود؛ هم سرمایه‌ای به نام خزر نابود می شود و هم کویر آباد نمی شود.»
 
دریای عمان، گزینه مناسب برای انتقال

گلین مقدم با اشاره به اینکه به جای دریای خزر که محدود و بسته است، می توانند آب دریای عمان را انتقال بدهند گفت:« اگر واقعا مدنظر مقامات کشور این است که حتما باید آب دریا را به کویر انتقال دهند آب دریای جنوب را جایگزین کنند. ما کشور فقیری از نظر دریا نیستیم؛ هم خلیج فارس را داریم و هم دریای عمان را. البته بنده خلیج فارس را پیشنهاد نمی کنم؛ چرا که هم خلیج است و هم اینکه به دلیل وجود آب شیرین کن های زیاد در اطراف آن از سوی کشورهای ساحلی جنوب، این آب، شورتر و گرم تر شده است و اکوسیستم خلیج فارس در خطر جدی است. بهترین راه انتقال آب به داخل ایران همان دریای عمان است. آب دریای عمان نامحدود است و می تواند پاسخگوی تمام کشور ما باشد. بروند در کنارش، آن را شیرین کنند و صنایع آب بر را به جای سمنان ببرند به آن سمت. چه نیازی است که ما در سمنان صنایع آب بر مستقر کنیم؟ چه نیازی است که بخواهیم آنجا را پایتخت سیاسی کنیم؟ و چرا در سمنان باغات پسته ایجاد کنیم؟ ما باید آب کم را مدیریت کنیم تا به همه برسد.»

او هشدار داد:« اگر قرار باشد دریای خزر را دست بزنند، اکوسیستم خود دریای خزر که حدود 60 میلیون سال عمر موجودات زنده آن است نابود خواهد شد و علاوه بر آن، اکوسیستم اطراف آن نیز از بین خواهد رفت. تمام جنگل ها خشک خواهد شد. با توجه به اینکه دریای خزر از طرف شمال به جنوب  و شیب آن هم به طرف ما و عمق آن نیز به سمت سواحل ایران است اگر خدای ناکرده آب آنرا انتقال بدهند و آب به نمکزار تبدیل شود، بادهای قطبی که از سمت شمال زمین راه می افتند و سرد وخشک هستند طوفان نمک راه می افتد. الان به بادهای خراسان نگاه کنید که بارش ندارد و سرد وخشک است. چرا بادهای شمال مانند خراسان نیست؟ چون از روی دریای خزر می گذرد؛ بخار را می گیرد؛ می رود و به دیواره کوه می خورد؛ صعود کرده و بارش ایجاد می کند. حال شما تصور کنید این باد از اینجا راه بیفتد و به جای آب خزر، به نمک بخورد. تمام نمک بر روی برگ و ریه درختان و خاک و .... منتشر می شود و از نو خشک می شود.»

این همسر شهید و رییس اداره پژوهش اسناد ومدارک علمی دانشگاه فرهنگیان کشورگفت:«هنر ما این است که یک دریای 60 یا 70 میلیون ساله را نابود کنیم. هنر دیگرمان هم این است که می خواهیم جنگل های هیرکانی دوره سوم زمین شناسی را که از آن زمان مانده و از نظر ژنتیکی بسیار منحصر به فرد است و اگر اینها عاقل و اقتصاددان باشند می توانند از ژنتیک آن برای کشور ارز وارد کنند از دست بدهیم و می بینیم که متاسفانه هر روز یک تخریبی در این حوزه ها داریم؛ یا درخت ها را قطع می کنند؛ یا کوه را می تراشند و یا ...»

گلین مقدم در پایان تاکید کرد:« برای نجات آبی کشور، امروز هم خیلی دیر شده ولی تنها راه نجات، استفاده از دریای عمان است. تمام صنایع باید در کنار دریاهای آزاد بروند. حق ندارند پتروشیمی به گیلان و مازندران بیاورند. آب استان های شمالی تمام شده و اندک مقداری که مانده آلوده است. تالاب های این استان ها در خطر خشک شدن هستند. خلیج گرگان الان خشک شده و تالاب انزلی در حال خشک شدن است و در برخی نقاط فقط 30 تا 35 سانتی متر آب دارد. همه این ها نشان می دهد که در تمام این دهه ها از آب وخاک مراقبت نشده و حالا به اینجا رسیده است. دیگر نباید ادامه بدهیم و ادامه این روند یعنی مهاجرت های گروهی مرگبار؛ اگر شمال نباشد به کجا می خواهند بروند؟ امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران به خطر می افتد و ممکن است تعداد زیادی جان خود را به خاطر برنامه ریزی غلط از دست بدهند.»
 
 
 
 
      
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۸
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۸
غیر قابل انتشار : ۰