گزارش اسکان نیوز در خصوص وضعیت افراد مبتلا به اوتیسم

توانمندسازی بیماران مبتلا به اوتیسم نیازمند اعتبار است / ۳ درصد بیماران اوتیسم شغل دارند

توانمندسازی بیماران مبتلا به اوتیسم نیازمند اعتبار است / ۳ درصد بیماران اوتیسم شغل دارند
امروزه دیگر تصویری که از یک کودک مبتلا به اوتیسم داریم، یک فرد ناتوان و گوشه گیر نیست، بلکه می دانیم اوتیسم طیف گسترده ای از علائم را به همراه دارد. آنچه در ادامه می خوانید، حقایقی درباره این بیماری در رابطه با توانمندی‌های بیماران مبتلا به اتیسم است.
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب: ۸۶۸۹
Share
به گزارش اسکان نيوز همیشه در مورد بیماران اوتیسم به عنون بیماری خاص جدید صحبت می شود، بیماری که در کشور بسیار رایج شده و کودکان زیادی را درگیر کرده است. بیمارانی با هیجانات و روحیات و احساسات خاص و حساس.اوتیسمی ها شبیه یکدیگر نیستند. هر یک از آنها به نوعی با مقوله ای درگیر می شوند. برخی از آنها دیر یاد می گیرند و گیرایی ضعیفی دارند. برخی ها از احساس کمتری برخوردارند. برخی ها آنقدر وضعیت حساسی دارند که حتی نباید آنها را بغل کرد چون از لمس شدن آزار می بینند. حتی گاهی نسبت به نور و صدا نیز حساس هستند. در واقع افراد مبتلا به اتیسم در تعاملات خود و نحوه ارتباط گیری با مشکل مواجه هستند و رفتار‌های کلیشه‌ای انجام می‌دهند.

همچنین این کودکان رفتار‌های حرکتی و کلامی محدودی دارند و برخی از آنان در زمان نوزادی ارتباط چشمی ضعیفی با مادران و سایر افراد برقرار می‌کنند،  اما هنرمندان بسیار قابلی هستند. ولی شاید این جزئیات از نوع درد و مسائلشان را همه مردم ندانند. متاسفانه اتیسم به نوعی است که گاهی تشخیص آن دشوار می شود و خانواده دیر هنگام متوجه این معضل در کودک خود می شوند. چنانچه تا 2 سالگی متوجه بیماری اتیسم در کودک خود شوند، می توانند به موقع او را درمان کنند و همچون همسالان دیگر بدون هیچ نوع عوارضی از این بیماری، به درس و زندگی و کار خود در آینده ادامه دهند. البته در صورتی که بتوانند از پس هزینه های کاردرمانی و توان بخشی آنها به خوبی بربیایند و مربیان حرفه ای به آنها آموزش دهند. افرادی که جنس اوتیسم را بشناسند.

اما درمان و تشخیص بیماری از 5 سالگی به بعد دشوار می شود و ممکن است دیگر هرگز کودک به حالت طبیعی سایر کودکان بازنگردد. اما این روزها صحبت های دیگری در خصوص وضعیت توانایی ها و همچنین نوع درمان و بیمه آنان مطرح شده است. پس از آنکه حرکات یک بازیگر در جشنواره فیلم فجر به آن نوع تعبیر شد که او اوتیسم دارد و البته پس از آن تکذیب شد اما بهانه ای شد که بررسی شود آیا کسانی که اتیسم دارند می توانند هر شغلی که به آن علاقه مند هستند را برگزینند؟ بر همین اساس مسئول آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: افراد مبتلا به اوتیسم سطح یک می‌توانند مشغول به کار شده و بازیگر شدن آن‌ها دور از انتظار نیست.

سینا توکلی چندی پیش در گفت و گو با میزان عنوان کرده بود: اوتیسم اختلال نافذ رشدی است که نشانه‌های آن در ۳ سال اول زندگی بروز می‌یابد.به نوعی می‌توان اوتیسم را اختلال عصب رشدی دانست.

مسئول آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران با اشاره به نشانه‌های اوتیسم در کودکان اظهارکرد: افراد مبتلا به اوتیسم در تعاملات خود و نحوه ارتباط گیری با مشکل مواجه هستند و رفتار‌های کلیشه‌ای انجام می‌دهند.

وی در رابطه با عدم تعامل اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم تصریح کرده: کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم تعامل اجتماعی ندارند و با اسباب بازی‌های خود به درستی بازی نمی‌کنند. این کودکان علاوه بر اینکه درک درستی از اسباب بازی‌ها ندارند، با هم سن و سالان خود نیز بازی نمی‌کنند.

توکلی با اشاره به تقسیم بندی بیماری اوتیسم به ۳ سطح اذعان کرد: بیماران اوتیسم به ۳ سطح تقسیم می‌شوند. سطح ۳ اوتیسم، شدید‌ترین علائم را داشته و با عقب ماندگی مواجه هستند. سطح ۲ اکثر کودکان اوتیسم را شامل می‌شود و سطح یک اوتیسم کودکانی هستند که سطح یک، بیمارانی هستند که مهارت‌های خاصی را می‌توانند کسب کنند و در برخی از حوزه‌ها از جمله حوزه هنر عالی ظاهر می‌شوند.تقریبا ۳۰ درصد از افراد طیف اوتیسم در بزرگسالی کلام ندارند و با مشکلاتی مانند عقب ماندگی همراه هستند.

مسئول آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اتیسم ایران در رابطه با توانمندی‌های بیماران مبتلا به اتیسم اظهارکرد: کودکان مبتلا به اتیسم می‌توانند در نقاشی، موسیقی، تئاترو ... توانمندی‌هایی را کسب کنند و بسیاری از این افراد قادر هستند دیالوگ‌های بسیار بلند را به خاطر بسپارند و تکرار کنند.

توکلی در پاسخ به این پرسش که آیا افراد مبتلا به بیماری اتیسم می‌توانند بازیگر شوند یا خیر؟ گفت: افرادی که در طیف اوتیسم با عملکرد بالا هستند، می‌توانند زندگی نرمال داشته باشند و بازیگر شدن آن‌ها نیز ممکن است.

به گفته او، بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در کشور‌های پیشرفته دنیا، ۱۲ درصد از افراد مبتلا به طیف‌های مختلف اتیسم، مستقل زندگی کنند و ۳ درصد از آن‌ها دارای شغل هستند.

مسئول آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران در خصوص حاشیه‌های مطرح شده در رابطه با ابتلای "مژگان صابری" بازیگر فیلم سینمایی شعله ور که فیلم آن در جشنواره فجر به نمایش گذاشته شد تصریح کرد: بعد از حضور این بازیگر در جمع خبرنگاران، مطرح شد که وی مبتلا به بیماری اوتیسم است. نمی‌توان نظر داد که این بازیگر مبتلا به اوتیسم هست یا خیر و لازم است خانواده این بازیگر و یا روانپزشکان احتمالی که از قبل با وی در ارتباط بوده اند در این زمینه اظهار نظر کنند.

توکلی در خصوص وضعیت افراد مبتلا به اوتیسم سطح یک خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به اتیسم سطح یک عملکرد بالایی دارند. این افراد هوش بالای ۹۰ درصد داشته و قادر به انجام بسیاری از کار‌ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه درمان اتیسم، درمان توانبخشی است خاطرنشان کرد: بیماری اتیسم درمان دارویی ندارد و تنها از طریق اقدمات توانبخشی می‌توان مهارت افراد مبتلا به اتیسم را افزایش داد.

اما دیگر موضوعی که این روزها در خصوص بیماران اتیسم مطرح می شود و معضلات آنان را بر زبان ها انداخته، در خصوص این خبر خوب است که آنها جزو بیماری های خاص شناخته شدند واز این به بعد می توانند دفترچه بیمه خاص داشته باشند و حداقل بخشی از هزینه های بالای توانبخشیشان را از این طریق تامین کنند. اما یکی از مسئولان مرتبط با بیماران خاص نسبت به این موضوع ابراز نارضایتی و عنوان کرده: وارد شدن بیماران اوتیسم به چرخه بیماران خاص به دلیل تامین نشدن اعتبارات بیشتر و مورد نیاز برای افزایش بیماری ها درقالب خاص، باعث می شود خدمات دهی به سایر بیماران خاص نیز با مشکل مواجه شود و نتوانند به بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی و ام اس خدمات لازم را ارائه دهند. این اظهار نظر دو زاویه دارد.

هم صحیح است به دلیل اینکه در صورتی که اعتبار بخشی آن تامین نشود، نمی توان به وضعیت درمانی کودکان اوتیسمی و سایر بیماری های متابولیکی که به بیماران خاص افزوده شده اند، رسیدگی کرد و به تامین هزینه درمان آنها توسط دفترچه بیمه خاص امیدوار بود. زاویه نامناسبی نیز دارد به دلیل اینکه نامناسب بیان شده. گویی که بیماران اوتیسم بیماری نه چندان پر اهمیتی دارند و در میان سایر بیماران خاص اضافی هستند و نباید در این میان قرار بگیرند. این نگاه موجب دلخوری و نارضایتی بیماران اتیسمی می شود که ضرورت دارد وزارت بهداشت پاسخگوی این اعتراضات و نارضایتی ها در خصو ص وضعیت اعتباری بیماران خاص باشد تا دست کم بیماران قبلی هم دچار مشکلات دو چندان در تامین داروها و درمانشان نشوند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.