بودجه شهرداری و مدیریت شورا به سیاق سابق

بودجه شهرداری و مدیریت شورا به سیاق سابق
چهل و پنجمین جلسه پنجمین دوه شورای اسلامی شهر تهران جلسه مهم و البته پرتنشی بود. در این جلسه مهم ترین آزمون شورا در دوره جدید برگزار شد؛ آزمون بودجه.
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب: ۸۷۷۵
Share
به گزارش اسکان نيوز عملکرد شورا در این آزمون نشانگر این بود که چقدر شورا توان تغییر دارد؟ چقدر مستقل است یا چقدر منفعل و وابسته به شهرداری است.                                  

بودجه گسترش فرهنگ دینی را کم نکنید اما به نام بودجه دینی، بودجه اجتماعی را کم می کنیم

بیشترین چالش‌ها در حوزه بودجه اجتماعی و فرهنگی اتفاق افتاد. دو چالش اصلی در این حوزه، سهم مأموریت اجتماعی و فرهنگی از بودجه و بودجه سرفصل گسترش فرهنگ دینی، ملی و ارزشهای انقلاب اسلامی بود.

در ابتدای جلسه شورا، محسن هاشمی رفسنجانی با شیوه مدیریتی که یادآور ریاست مهدی چمران بر شورای شهر بود با ذکر اینکه تنش ایجاد نکنیم و شهرداری را مخالف فرهنگ دینی نشان ندهیم و جامعه مذهبی را رانتخوار معرفی نکنیم، کاهش این بخش از بودجه را که مطالبه مهم فعالان مدنی، برخی اعضای شورا و شهروندان بود را مختومه اعلام کرد و منتفی نمود.

سپس بر سر درخواست انتقال بخشی از بودجه هوشمندسازی و توسعه مدیریت به بودجه اجتماعی و فرهنگی که پیشنهاد محمد جواد حق شناس و حجت نظری بود با محمود میرلوحی عضو کمیسیون بودجه شورا تنش ایجاد شد.

محمد جواد حق شناس مطرح کرد که 24 درصد کاهش هزینه حوزه فرهنگی در مقابل 6 حوزه مأموریتی دیگر که می‌بینیم حوزه حمل‌ونقل با 6 درصد کاهش، خدمات شهری 10 درصد افزایش، حوزه ایمنی 4.6 درصد افزایش، شهرسازی 29 درصد افزایش و توسعه و مدیریت هوشمندسازی 6.5 درصد افزایش دارد. با چه منطقی 24 درصد کاهش را در یک حوزه دیده‌اید؟ مگر بودجه‌نویسی بر اساس عدالت و انصاف نیست؟ ما چه قاعده‌ای را در این باره رعایت کرده‌ایم؟ ما گفته‌ایم منصفانه برخورد کنید 150 میلیارد را از حوزه‌ای که 480 میلیارد به آن اضافه کرده‌اید بگیرید و به فرهنگی بدهید تا تعادل ایجاد شود مگر حوزه عمرانی فقط مسجدسازی است، مگر ما به سینما و پروژه‌های ورزشی و فرهنگی در مراکز جنوب شهر نیاز نداریم که ساخته شود؟ به افزایش مداحان بند کرده‌اید کل بودجه آن 200 میلیون تومان است یعنی یک دهم در هزار. تمام پیام این است در حوزه‌هایی که گرفتاری داریم کاری کنیم. در دوره قبل 110 میلیارد اعتبار بوده و اکنون 80 میلیارد در حوزه اجتماعی کاهش اعتبار داشته‌ایم و این در حالی است که مشکلات عدیده‌ای را در این حوزه در شهر داریم.

محمود میرلوحی در واکنش به پیشنهاد حجت نظری و محمد جواد حق شناس مطرح کرد : به نظر بنده که از کودکی در حوزه فرهنگی و تبلیغاتی کار کرده‌ام این شیوه اقدام در بخش فرهنگی پاسخگوی جامعه نیست. بعضی از اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی ما واکنش منفی در پی دارد و باید این نگاه را عوض کنیم که سالی 180 میلیارد تومان به نام فرهنگی ولی کار سیاسی انجام بدهیم و اتلاف هزینه کنیم این اقدامات دیگر جواب نمی‌دهد. ما باید پسماند و حمل‌ونقل عمومی و آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی شهر را ساماندهی کنیم. ما باید نشاط اجتماعی ایجاد کنیم. اگر به رأی مردم اعتماد کنیم باید به این مسائل بپردازیم مانند اینکه اگر هوای شهر آلوده شد مردم با مترو سفر کنند که این اقدام بهترین کار فرهنگی است. در حال حاضر چند ماهی است که اضافه کاری نمی‌توانیم بدهیم و باید تعدیل نیرو کنیم، به همین دلایل مخالف این اقدام و به شدت موافق کار فرهنگی مناسب هستم .

زنان در شهر، در حاشیه مردسالاران شورا

چالش بعدی در حوزه تخصیص بودجه به زنان بود. پیشنهاد شده بود که بیست و پنج صدم بودجه شهرداری که معادل 43 میلیارد تومان است به رفع فضاهای بی دفاع شهری، تاب آوری اجتماعی و کارآفرینی زنان اختصاص یابد اما این پیشنهاد که 15 امضاء داشت با لابی گری و اداره جلسه به شیوه شورای سابق رای نیاورد. حسن رسولی به عنوان مخالف این تخصیص صحبت کرد و اختصاص بودجه جنسیتی را نادرست خواند.

فساد در بودجه؛ آیا امید به ریشه کنی هست؟

چالش سوم، چالش در حوزه بودجه های سرگردان در تبصره های کمک شهرداری به موسسات و اشخاص بود که با پیگیری های الهام فخاری و ناهید خداکرمی در یک مورد 25 درصد کاهش یافت و در یک تبصره نیز این ردیف حذف شد.

در افزایش بودجه 180 میلیاردی به بودجه حمل و نقل، جای پیاده و دوچرخه کجاست؟

با آنکه انتقال 150 میلیارد بودجه  از هوشمندسازی و توسعه مدیریت به بخش اجتماعی و فرهنگی موافقت نشد اما 180 میلیارد تومان از این حوزه به حوزه حمل و نقل و ترافیک انتقال یافت. گرچه توجه به حمل و نقل عمومی و مترو دارای اهمیت است اما این پرسش مطرح است که چرا شورا نسبت به تغییر در بودجه حمل و نقل از سواره به حمل و نقل عمومی ، پیاده و دوچرخه اقدامی نکرده است؟

راه دشوار جامعه مدنی برای تغییر بودجه

سرانجام به نظر می رسد بودجه با حداقل و جزئی ترین تغییر به تصویب می رسد و نمی‌توان نشان مطالبه تغییر مردم در حوزه های اجتماعی و فرهنگی، زنان،کودکان، پیاده و انسان محوری و محیط زیست را سراغ گرفت. آزمون بودجه نشان داد که تغییر در بودجه به فشاری ورای رای تکرار نیازمند است و پیگیری مستمر جامعه مدنی و فعالان آن را می طلبد.
 
 
 
 
                                                                                                        
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.