غبارروبی از یک پرونده / شورای پنجم به دنبال احیای خانه موزه تناولی

غبارروبی از یک پرونده / شورای پنجم به دنبال احیای خانه موزه تناولی
پرونده خانه موزه تناولی هنوز باز است ،حجت نظری می‌گوید این پرونده را از اداره حقوقی شهرداری پیگیری می‌کند و شورا برای به سرانجام رسیدن این خانه موزه تلاش می‌کند
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: ۸۹۴۰
Share
اسکان نيوز - شاپور افشار: پرونده‌های زیادی از زمانی که محمود احمدی نژاد شهردار تهران بود برای مدیران شهری بعد از او به جا مانده است . یکی از این پرونده ها خانه موزه تناولی است . در آن سال ها مدیران تهران گفتند : « نمی‌خواهیم او در تهران موزه‌ای داشته باشد.» و قرارداد خرید خانه‌‎اش با مجموعه‌ای از مجسمه‌هایش  را  معلق کردند.

اما حادثه تلخ در زمستان 92 اتفاق افتاد آن زمان که  جرثقیل های شهرداری به جان مجسمه هایش افتادند .

تناولی آن روزهای این حادثه را این گونه روایت کرد :با چنان وضع فجیعی آثار هنری را بردند که یکی از «دیوارهای ایران» از طناب جرثقیل جلوی چشم خودم افتاد. من دیگر جانم به لب رسیده است. آثار من دست بد کسانی افتاده. نمی‌توانم این آثار را دوباره تولید کنم. اینها شناسنامه عمر من است. ‌کجای دنیا با هنرمندانش این‌طور رفتار می‌کنند که اینها با من کردند؟

او آن زمان ها از نامه ای گفته بود که به شهردار تهران در خصوص پیگیری ۵۷اثر هنری که شهرداری تهران برای نمایش در موزه‌اش آنها را در اختیار گفته بود ، نامه هایی که همگی بی جواب مانده اند.

او در گفتگویی که در زمان مدیریت شهاب مرادی بر سازمان فرهنگی هنری شهرداری با روزنامه شهروند کرد ؛ گفت: زمانی که دولت آقای روحانی روی کار آمد فکر کردم دوباره شکایتی کنم و آثارم را پس بگیرم چون ۸‌سال هرچه به قالیباف نوشتم جواب نداد حتی یک‌بار.

در این نامه نوشته بودم که این ۵۷ اثر متعلق به این خانه و موزه بوده و حالا که موزه‌ای نیست مطابق قرارداد باید آن آثار را برگردانید. قرارداد ما با سازمان فرهنگی وقت یک ساله بود. این موزه خرداد۸۲ افتتاح شد و چند ماه بعد هم رسما تعطیل شد، همه روزنامه‌ها هم نوشتند.

موزه که تعطیل شد آثار مرا به انبارهای شهرداری منتقل کردند. ۶سالی سرگرم دوندگی بودم که خانه‌ام را پس بگیرم. بعد گفتند آثار را به جاهای مختلف منتقل کردیم و من هیچ‌وقت نفهمیدم آثارم کجاست. سه، چهار ماه پیش به قوه قضائیه شکایت کردم و گفتم داستان به این صورت است و باید آثارم به من برگردانده شود.

پرونده به جریان افتاد و قاضی به نفع ما حکم داد که تعدادی از این آثار را که مشخص بود کجاست و در موزه امام علی(ع) به نمایش گذاشته بودند از آن‌جا بیرون بیاوریم. ۲هفته پیش ۱۱اثر را که در موزه امام علی(ع) بود با حکم قضایی تحویل گرفتیم و درنهایت دقت به خانه منتقل کردیم، یکشنبه‌شب هم افرادی که خود را ماموران سازمان فرهنگی و هنری شهرداری معرفی می‌کردند آمدند و آنها را با وضعی اسفناک و فجیع بردند.

 رد این مجسمه هایی که مدت ها از آن ها خبری  نبود در حسابرسی های سازمان فرهنگی هنری شهرداری هم هست.  گزارشی که مهر مردودی از حسابرسان شورای چهارم خورد.

در یکی از بندهای گزارش حسابرسی شورای شهر تهران از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به موضوع آثار هنری پرویز تناولی اشاره شده بود . بر اساس بررسی های انجام شده از سوی حسابرسان شورا در سال 82 تعدادی از آثار هنری پرویز تناولی خریداری شده و نیمی از مبلغ  در وجه فروشنده پرداخت شده است.

فروشنده پیش از فروش آثار هنری مذکور در سال 81 ملکی را به منظور تبدیل به موزه به شهرداری منطقه یک می فروشد که به دلیل رای دادگاه ملک مزبور باغ اعلام شده و معامله فسخ می شود . به موجب مستندات موجود فروشنده دعوی علیه سازمان از بابت پس گیری آثار مذکور مطرح کرده و اظهار می دارد که آثار مذکور با فرض نگهداری در ملک وی به عنوان موزه فروخته شده است.

این شکایت همچنان در جریان است اما از سوی مسئولان این سازمان مستندات کافی در خصوص آخرین وضعیت این پرونده ،محل نگهداشت و نحوه حفاظت از آثار و تاییدیه مشاوره حقوقی سازمان به موسسه حسابرسی ارائه نشده بود .  

حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران می گوید: در مورد جزییات این پرونده اطلاعی ندارم اما از اداره حقوقی شهرداری پرونده را پیگیری می کنم .

او اضافه می کند: شورای پنجم پیگیر ایجاد خانه موزه های مشاهیر است . تمام فرهیختگانی که برای این مرز و بوم و فرهنگ ایرانی – اسلامی تلاش کرده و زحمت کشیده اند .

نظری با بیان این که خانه موزه های ایجاد شده را در صورت نیاز تجهیز و تکمیل می کنیم می گوید: اگر از این خانه موزه ها به درستی نگهداری نشود نیز آن را پیگیری خواهیم کرد . ایجاد خانه موزه ها در بودجه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز پیش بینی شده است .

او تاکید می کند: نفع شورا ،نفع شهروندان است و اگر حقی ازیکی از شهروندان ضایع شود در برابر آن سکوت نمی کنیم .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.