باز هم رد پای بی‌مسئولیتی و عدم مدیریت بحران در حوادث؛

نقطه سقوط همان روز اول حادثه شناسایی شد / نیروهای امدادی و نظامی نتوانستند هواپیما را پیدا کنند

نقطه سقوط همان روز اول حادثه شناسایی شد / نیروهای امدادی و نظامی نتوانستند هواپیما را پیدا کنند
عملیات تجسس و انتقال پیکرهای مسافران هواپیمای تهران‌ - یاسوج در حالی از صبح امروز آغاز شده که چهار روز از حادثه سقوط ATR۷۲ می‌گذرد و همچنان روند مدیریت بحران در محل سقوط هواپیما به دلیل نبود امکانات به سختی پیش می‌رود، سوء مدیریت و خطاهای مدیریتی اینبار هم منجر به کشته شدن 65 نفر از هموطنان شد
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: ۸۹۴۶
Share
به گزارش اسکان نيوز چهار روز پس از سقوط هواپیمای یاسوج و اتفاقات رخ داده در خصوص آن، تبعات و حواشی آن ادامه دارد. ظهر روز گذشته بود که اعلام شد محل اصلی سقوط هواپیما بالاخره بعد از سه روز جستجوی ناکارآمد و بی نتیجه، کشف شده و قرار است ده ها کوهنورد ورزیده به همراه نیروهای امدادی، برای یافتن بقایای هواپیما و اجساد کشته شدگان، راهی آن نقطه از کوهستان دنا شوند. ظرف دیروز و امروز به بقایای هواپیما رسیدند و تاکنون پیکرهای 32 تن از کشته شدگان این حادثه تلخ پیدا شده اند. اما اعلام می شود انتقال آنان به صورت هوایی دشوار است و احتمال دارد به صورت زمینی اجساد را به خانواده ها برسانند.

همچنین قابل ذکر است که همه اجساد سالم نیستند و برخی از آنها تکه تکه شده اند و قرار است با آزامایشات دی ان ای، آنان را شناسایی و تعیین هویت کنند.از حادثه تاثرانگیز سقوط هواپیمای یاسوج با 66 سرنشین که بگذریم،باز هم رد پای بی‌مسئولیتی و عدم مدیریت بحران و مدیریت صحیح این حادثه برجای ماند.

از موقعی که هواپیمای 20 سال پیش را پس از هفت سال زمین گیر بودن و خوابیدن، ناگهان چند ماه قبل به کار می اندازند و در خط هوایی بدون رادار و خطرناک و صعب منطقه یاسوج به کار می گیرند، ناکارآمدی و مدیریت غلط وزارت راه و شخص عباس آخوندی آغاز می شود، تا لحظه ای که هواپیمای یاسوج روز حادثه چند ساعت از رادار محو می شود و بعدا مشخصا می‌شود اصلا فرودگاه یاسوج رادار ندارد و از رادار فرودگاه اصفهان استفاده می‌کرده است! اینها را اضافه کنید به جستجوی ناکارآمد و ناکافی نیروهای امدادی که دائم عنوان می‌کردند به دلیل وضعیت بد جوی و برف و بوران امکان نزدیک شدن به کوهستان با هلی کوپتر و امکانات و تجهیزات لازم برای رسیدن به آن نقطه در این برف را نداریم. پرسشی که در این میان مطرح می شود، اینجاست که تا چند سال دیگر قرار است در هر فاجعه و حادثه ای از زلزله و سیل گرفته تا آتش سوزی و ویرانی و تصادف و سقوط هواپیما بگوییم امکانات و تجهیزات لازم امدادرسانی وجود ندارد؟! برخی ها عنوان می‌کنند نمی‌توان همه امکانات برای وقوع هر بحران و حادثه را در کشور داشت.

اما موضوع هر امکانات فوق پیشرفته ای که در کشورهای توسعه یافته وجود دارد نیست. موضوع بدیهی‌ترین امکانات امدادرسانی و کنترل بحران از جمله امکانات اطفای
دولت روز نخست موفق شده نقطه سقوط را بر اساس فرکانس های دریافتی شناسایی و اعلام کند. اما هیچ یک از نیروهای امدادی و هلال احمر و ارتش و سپاه نتوانسته اند آن مکان را پیدا کنند. تا اینکه سرانجام پس از سه روز توانستند مکان دقیق سقوط را بیابند و کم کم به جستجوی اجساد مفقود شدگان و کشته شدگان سقوط هواپیما بپردازند.
حریق و امکانات امدادرسانی برای هلال احمر و یا مثلا تعداد زیادی هلی کوپترهای آب پاش برای خاموش کردن آتش جنگلها و مراتع است.

وقتی سیستم مدیریت کشور سال‌هاست در پی وقوع بحران‌ها به صورت هیئتی و کتره‌ای کارها را پیش می برد، تلخندی همچون زلزله کرمانشاه می سازد که پس از چند ماه از وقوع زلزله هنوز بسیاری از مردم و ساکنان در چادر به سر می برند و با هر باد و طوفان و باران و برفی این مردم هستند که زندگیشان را آب می برد و این سرما و درد و بیماری است که جان کودکان را می برد.

یا کاریکاتوری همچون بحران ایجاد شده به هنگام زلزله تهران در شهر طراحی می کند یا می شود فاجعه ای همچون ساختمان پلاسکو که آتش نشانان مجرب این مملکت را به کشتن می دهند صرفا به دلیل بلد نبودن مدیریت بحران به هنگام بحران،تخلیه دیرهنگام آتش نشانان و تصمیمات و نظرات یک سویه نگرانه افرادی غیرمتخصص و نظامی در سازمان مردمی آتش نشانی.

کشته شدن و از دست رفتن جان هم در بلایای طبیعی و غیر طبیعی و زمینی و هوایی و دریایی، محور اصلی این روند و ارزان شده است.حوادث، سهل انگاری ها و قصورهای یک دهه اخیر را مرور کنید.ببینید چند نفر در این میان به دلیل بی مسئولیتی، قصور، ناکارآمدی و عدم تاثیرگذاری مدیریت بحران؛ جان خود را از دست داده اند.

اینکه صنعت هوایی ما بسیار فرسوده است و پس از چند سال بار دیگر شاهد سقوطی دیگر و کشته شدن انسان هایی بی گناه بودیم، نشان می دهد هنوز در بر همان پاشنه می چرخد و حتی پس از برجام نتوانسته ایم آن طور که باید به دلایل متعدد صنعت هوایی و هواپیماهای خود را نوسازی کنیم.اما در کنار همه اینها و ناکارآمدی نیروهای امدادی که پس از سه روز به بقایای هواپیما رسیدند و همچنین خود شرکت هوایی آسمان در بی توجهی نسبت به نقص فنی هواپیما،اتفاق دیگری رخ داده است.

بر اساس منابع آگاهی که به "اسکان نيوز" اطلاع داده اند، دولت روز نخست موفق شده نقطه سقوط را بر اساس فرکانس های دریافتی شناسایی و اعلام کند. اما هیچ یک از نیروهای امدادی و هلال احمر و ارتش و سپاه نتوانسته اند آن مکان را پیدا کنند. تا اینکه سرانجام پس از سه روز توانستند مکان دقیق سقوط را بیابند و کم کم به جستجوی اجساد مفقود شدگان و کشته شدگان سقوط هواپیما بپردازند.

این خبر بسیار مهمی است. چرا که اگر روز نخست مکان سقوط را پیدا می کردند، به هر دلیلی ممکن بود برخی از مسافران زنده مانده باشند. چه آنکه احتمال دارد در اثر شدت سرما برخی مسافران پس از زنده ماندن در سقوط، از شدت سرما یا فشار یا زخمی بر بدن از بین رفته باشند و اهمیت پیدا شدن محل سقوط در روز نخست به نسبت روز سوم در همین نقطه است. شاید اگر آزمایش های تشخیص هویت و نحوه مرگ توسط پزشکی قانونی به طور کامل انجام شده و به صورت شفاف رسانه ای شود، بتوان تشخیص داد آیا پیدا کردن دیرهنگام محل سقوط توسط نیروهای امدادی و نظامی، تلفات را بیشتر کرده یا خیر، که با توجه به سابقه نه چندان مناسب در انتشار صحیح این دست اخبار بحران، نمی توان به آمار دقیق نحوه کشته شدن مسافران هواپیما پی برد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.