نماینده دزفول عنوان کرد:

نیاز به یک میلیارد مترمکعب آب برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار خوزستان

نیاز به یک میلیارد مترمکعب آب برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار خوزستان
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 40 درصد از 5 هزار هکتار نهال‌های کشت شده در کانون‌های ریزگرد خشک شده است، گفت: برآورد ما این است که حداقل یک تا دو میلیارد مترمکعب آب برای حق‌آبه زیست محیطی خوزستان نیاز داریم اما برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار حدود یک میلیارد مترمکعب آب کافی است.
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب: ۹۰۳۷
Share
اسکان نيوز: عباس پاپی‌زاده با بیان اینکه مجلس در سال گذشته با حمایت‌های مقام معظم رهبری 100 میلیون دلار برای کنترل ریزگردهای خوزستان اختصاص داده گفت: علاوه بر این بودجه نیز حدود 390 میلیارد تومان برای تامین مواد اولیه مالچ‌پاشی به صورت رایگان تخصیص یافت.
 
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال‌ گذشته در خصوص مهار ریزگردهای خوزستان افزود: در سال گذشته، 5 هزار هکتار نهال‌کاری انجام شد و در سال جاری نیز یک کانال 47 کیلومتری برای انتقال آب از رودخانه کارون به مناطق جنوب شرق اهواز حفاری و احداث شد.

نماینده دزفول ادامه داد: علاوه بر کاشت 5 هزار هکتار نهال، این کانال 47 کیلومتری تاکنون حدود 4 هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد مناطق فوق بحرانی شرق اهواز را مرطوب‌سازی کرده است.

خشک شدن 40 درصد از 5 هزار هکتار نهال‌های کشت شده در کانون‌‌های ریزگرد

پاپی‌زاده با بیان اینکه کاشت نهال در 19 هزار هکتار از اراضی کانون‌های فوق بحرانی در سال جاری هدف‌گذاری شده بود، تصریح کرد: در سال 96 تاکنون 3500 هکتار کشت شده است و قرار بر این است که تا فروردین 97 این رقم به 19 هزار هکتار برسد. اما از سوی دیگر باید گفت که 40 درصد از 5 هزار هکتار نهال کاشته شده در سال گذشته خشک شده‌اند.

وی عنوان کرد: در خوزستان 350 هزار هکتار کانون ریزگرد وجود دارد ولی در جمع تنها در حدود 12 هزار هکتار از این کانون‌ها کار شده است که انتظار داریم روند اجرای پروژه‌های مهار کانون‌های گرد و غبار سرعت یابد.

نماینده دزفول ادامه داد: طبق نظر کارشناسان روش‌های مختلفی از جمله مرطوب‌سازی ،تأمین حق‌آبه محیط زیستی و نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار برای مهار ریزگردهای خوزستان مؤثر است.

پاپی‌زاده با اشاره به جلسه نمایندگان خوزستان با رئیس مجلس در خصوص مهار ریزگردهای خوزستان، بیان کرد: در این جلسه مصوب شد که 600 میلیون مترمکعب حق‌آبه برای کانون‌های ریزگردهای خوزستان تأمین و قرار بر این شد که این مصوبه در ماه جاری اجرایی شود.

وی افزود: برآورد ما این است که حداقل یک تا دو میلیارد مترمکعب آب برای حق‌آبه زیست محیطی خوزستان نیاز داریم اما برای مرطوب‌سازی کانون‌های گرد و غبار حدود یک میلیارد مترمکعب آب کافی است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.