خانم قاسمی جان می شه روتیتر تغییر کنه؟ رییس اداره محیط زیست شَفت گیلان درباره حمله گرگ ها به دام ها در گفت‌وگو با اسکان نیوز :

آسیب به زیستگاه، حیات وحش را به پایین دست کشانده است

آسیب به زیستگاه، حیات وحش را به پایین دست کشانده است
چندی پیش و با سرد شدن هوا، گرگ ها در یکی از روستاهای گیلان، به دام ها حمله کرده و بسیاری از آنها را دریدند. روستاییان گفتند با اینکه از مسوولان کمک خواسته اند؛ اما آنها تاکنون و با گذشت یکماه از حادثه، هیچ اقدامی برای جبران خسارت آنها نکرده اند. به دنبال پیگیری خبر از سوی اسکان نیوز، مسوولان محیط زیست شَفت گیلان درباره حادثه فوق که در تاریخ منطقه سابقه نداشته توضیح و پاسخ دادند. آنها از روستاییان خواستند که با حفظ حریم حیات وحش و عدم ورود به آن، از حمله ان ها به دام ها پیش گیری کنند.
سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: ۹۰۵۸
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: رضا زمانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شَفت استان گیلان درباره حمله گرگ ها به دام های عشایر روستای "ویسرود" گیلان به اسکان نيوز گفت:« خشکسالی و شکار دو عاملی است که باعث گرسنگی گرگ ها می شود و آنها ناگزیر به پایین دست می آیند. روستاییان از ورود به مناطق بالادست و چرای دام های خود در این مناطق خودداری کنند.»  

رضا زمانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت درباره حمله گرگ ها به گله عشایر روستای ویسرود گفت:« جنگل، زیستگاه وحوش است و متاسفانه در موارد مختلفی دامداران ما به علت رهاسازی دام در داخل زیستگاه حتی در شب، با این گونه رخداد ها مواجه می شوند. در واقع روستاییان باید از بردن دام خود به محل زندگی حیات وحش خودداری کنند.»

او تاکید کرد:« ما به دفعات از مردم و دامداران خواهش کرده ایم که مراقب دام های خودشان باشند تا این اتفاق نیفتد. این اتفاقات قبلا نبود و امسال به خاطر خشکسالی بیشتر شده است؛ چرا که خشکسالی باعث کاهش جمعیت طعمه گرگ ها می شود. از سوی دیگر، شکار بی رویه نیز باعث برهم خوردن چرخه طبیعت شده و طعمه این گوشتخواران را کاهش جدی داده و آنها نیز در اثر گرسنگی به پایین دست می آیند و یا در صحرا به گله ها حمله می کنند.»

رییس اداره حفاظت محیط زیست شفت افزود:« بارها پیش آمده که وقتی به محل حادثه های مشابه این مورد رفته و "جی پی اس" زده ام متحیر شده ام که این دام آنجا و در قلب زیستگاه حیات وحش چه می کند؟ به هر حال نباید وارد مناطقی که زیستگاه و یا محدوده زندگی حیوانات است دام ببریم.»

زمانی در ادامه گفت:« با اینحال چون مردم گرفتار هستند و گاهی زندگی برخی خانواده ها به دو تا دام بسته است باید این ضرورت ها را درک کنیم؛ تمام این ها را طبق روال قانونی پرونده می کنیم و عکس می گیریم و می فرستیم اداره کل محیط زیست و آنها برای سازمان می فرستند. چون می خواهیم به مردم کمک کنیم.»
 
جلب مشارکت جوامع محلی

رییس اداره حفاظت محیط زیست شفت در ادامه با تاکید بر اینکه "برای حفاظت بهتر از انفال و طبیعت، باید جوامع محلی در امر حراست و حفاظت از محیط زیست مشارکت کنند" گفت:« اگر دولت برای جلب مشارکت جوامع محلی مقداری منابع مالی اختصاص بدهد می تواند بسیار موثر باشد. ما برای حفاظت، کنار مردم هستیم و در این باره به باور درونی رسیده ایم.»

او درباره اعتبارات موجود در این بخش گفت:« اتفاقی که در این جا می افتد این است که معمولا اعتباری برای این موارد داده نمی شود و من تا به حال بابت این قضایا اعتباری دریافت نکرده ام. همچنین آخرین نامه ای که از سوی سازمان به ما زده اند گفته که " در خصوص حمله حیات وحش به دام، مستنداتی ایجاد نکنید." با اینحال ما مستندسازی کرده و تشکیل پرونده می دهیم و برای سازمان می فرستیم. منابع مالی سازمان اندک است و امکانات و بودجه ناچیزی که دارد کفاف این مسائل را نمی دهد.»

زمانی با رد ادعای روستاییان مبنی بر اینکه گرگ ها به دامداری ها و آغل گوسفندان حمله کرده اند گفت:« ممکن است یک مورد که گفته اند حمله گرگ ها به آغل یا کنار خانه چوپان صورت گرفته باشد اما اغلب چنین اتفاق هایی در بالادست و محل های بسیار دوری که دامداران گله را برای چرا به آنجا میبرند و رها می کنند رخ می دهد.»
افزایش جمعیت، گسترش شهرها تا درون مراتع و شکارگاه ها و جنگل ها و خشکسالی های پیاپی زیست گاه حیات وحش را ناامن و خالی از طعمه برای گوشتخواران کرده است. آنها ناامید از یافتن غذا به سمت پایین دست سرازیر می شوند و گاه ناگزیرند به روستاهای پراکنده سر راه که دام در آن تردد دارد نیز حمله کنند.
 
کاهش جمعیت گرگ ها در ایران و جهان

از مهم ترین دلایل کاهش شدید جمعیت گرگ‌ها در سال‌های اخیر و افزایش شکار شدن آنها نیز همین است. تا جایی که در بخش‌های گسترده‌ای از اروپا و شمال آمریکا گرگ‌ها به‌عنوان گونه‌های در معرض خطر انقراض معرفی شده‌اند. توسعه بی‌رویه، تله‌گذاری، شکار، تعقیب با موتورسیکلت و استفاده از طعمه‌های مسموم از مهم‌ترین عوامل کاهش شدید جمعیت گرگ‌ها در اکثر زیستگاه‌ها است. مشکلی  که بوم شناسان و جانورشناسان را بر آن داشته تا گرگ‌ها را بار دیگر احیا کنند. گرگ‌ها در جای‌جای سرزمین پهناور ما جولان می‌دهند و شکارگران دیرینه ایران هستند.

برخلاف یک برداشت عمومی كه گمان می رود گرگ ها موجوداتی با فراوانی بالا در ايران هستند، تعداد گرگ ها در ايران به كمتر از یک هزار قلاده می رسد. به مفهوم ساده تر گرگ ها در ايران در حال انقراض بوده و در آستانه نابودی كامل قرار گرفته اند.

از سوی دیگر در سراسر جهان، دولت ها و متولیان، آموزش های كاربردی و موثری درباره گرگ ها وجود دارد و قوانين حفاظتی از آنها سخت گيرانه تر می شود. برخی بر این باورند که در ايران طبق یک قانون نانوشته، گرگ، گونه ای زيانكار محسوب می شود. شكارچيان و بسياری از مردم كه شايد به عمرشان نتوانند گرگی را از نزديك ببينند، اولين چيزی را كه در مورد گرگ ياد می گيرند نفرت از آن است.

از اين روست كه جمعیت این سگسان، روز به روز در ایران، کاهش می یابد. وجود سلاح غيرمجاز، استفاده از سم، خراب كردن لانه و زنده به گور كردن توله گرگ ها و همچنين فروش آنها در بازار سياه، آنها را با خطر جدی مواجه كرده و امروزه در مناطق كشور با كاهش جمعيت گرگ ها مواجهيم؛ حتی در بعضی مناطق كاملا از بين رفته اند.

چنین شرایطی ضرورت توجه بیشتر به این گونه مورد تهدید را بیشتر می کند و لزوم ورود سازمان حفاظت محیط زیست به مساله را بیشتر نمایان می سازد تا با جبران خسارت روستاییان در هنگام حمله گرگ ها به گله های دام های شان، آنها را از اقدام به مواجهه فردی دور کند.

"بیمه پلنگ ایرانی" یکی از فصل های "برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی" است که در اواخر سال ۱۳۹۴ توسط مهصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد. این بیمه که فقط شامل حمله و خسارت حمله پلنگ به محل زندگی و دامدارار و در راستای حفاظت و حمایت این گونه توانست تا حدودی از برخورد مستقیم حیان با انسان بکاهد.

به گفته متولیان، هدف کلی این بیمه نامه شامل ارتقا سطح کیفی حفاظت از زیر گونه در معرض خطر انقراض "پلنگ ایرانی" در گستره وسیع پراکنش آن در کشور، از طریق ساماندهی و جبران خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و کنترل تعارضات و کاهش تلفات ناشی از فعالیت‌های انتقامجویانه افراد و بهبود شرایط حفاظتی درمناطق حادثه خیز،همگام بااطلاع‌رسانی وترویج فرهنگ حفاظتی،  موضوعات تحت پوشش بیمه جامع پلنگ ایرانی شامل خسارات وارد شده به اشخاص ثالث، خسارات دام و خسارت خود پلنگ است.

سازمان حفاظت محیط زیست می تواند با ادامه این رویکرد و تسری آن به دیگر معارضات حیات وحش و جوامع محلی، از مشارکت فعال بومیان بهره برده و در راستای حفاظت بهتر از گونه های در خطر انقراض و آسیب دیده گام بردارد.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.