تکذیب یک خبر از سوی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری ایلام در گفت وگو با اسکان نیوز:

حتی یک درخت در "بدره" قطع نشده است

حتی یک درخت در "بدره" قطع نشده است
شب گذشته خبری درباره قطع 30 اصله درخت در منطقه "بدره " استان ایلام و حوالی "شهرک صنعتی ولیعصر" در فضای مجازی پیچید.
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۲۵
کد مطلب: ۹۱۰۹
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: در خبر آمده بود که تخریب اراضی ملی و قطع حدود ۳۰ درخت بلوط کهنسال در استان ایلام  و شهرستان "بدره" حوالی شهرک صنعتی ولیعصر و روستای "پایهلان پایین" توسط پیمانکار مربوطه صورت گرفته است. آنها می گفتند پیمانکار فوق، در حدود ۱۰ هکتار منابع ملی بالا را که خریداری کرده تسطیح کرده و درختان آن را نیز قطع کرده و در زیر خاک پنهان ساخته است.
 
مدیرکل منابع طبیعی: تکذیب می کنم

دکتر رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در یک گفت وگوی تلفنی با اسکان نيوز گفت:« حتی یک اصله درخت قطع نشده و خبر فوق را تکذیب می کنم.»

او که به محض  شنیدن خبر از خبرنگار اسکان، قول پیگیری مساله داد در محل حضور یافت و پس از رسیدن به محل با اسکان تماس گرفته و تصاویری از محل را برای اسکان نيوز ارسال کرد.

احمدی گفت:« بلافاصله پس از شنیدن خبر از شما به اتفاق مسوول پروژه، رییس شهرستان، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام و شهرستان فورا به منطقه آمدیم و از تمام منطقه مورد نظر بازدید کردیم. اینجا حتی یک اصله درخت نیز قطع نشده است و هر کسی می خواهد برای بازدید بیاید بنده حمایت و همراهی می کنم. »

او افزود:« کسی که این زمین را از شهرک های صنعتی خریداری کرده حتی جلوی جاده ورودی اش 3-4 اصله درخت بوده و برای اینکه آنها را قطع نکند جاده را پیچ وخم داده که آن درخت ها را قطع نکند.»

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام یادآوری کرد:« پیمانکار، این زمین را از شهرک صنعتی خریده است و حالا کسانی که با شهرک صنعتی هم مخالف بودند و زمین هم به ایشان فروخته اند برایش خبرهای نادرست منتشر می کنند؛ وگرنه یک اصله نهال هم قطع نشده است. این کارآفرین 5500 اصله درخت هم در اینجا کاشته است.

مکانی که درباره آن اطلاع رسانی شده یک فضای خالی از درخت بوده که در حین تسطیح و خاکبرداری و خاکریزی، اشتباها و سهوا بخشی از خاک ها را بر روی درختچه های بلوط حاشیه محل ریخته بودند که بنده باتفاق همکاران از محل بازدید کردیم و هیچ اثری از درختان قطع شده ندیدیم؛ ضمنا درخت ها نیز همه در جای خود هستند.»

او از 2 هزارهکتار جنگل کاری اخیر در یک نقطه از منطقه "مهران" با صرف کمترین بودجه خبر داد و گفت که علاوه بر آن، 2 نهالستان تخصصی گل محمدی در ایلام راه اندازی شده که منحصر به فرد است.

این دکترای منابع طبیعی تاکید کرد:« خط کمربند حفاظتی ما از این پس با گل محمدی خواهد بود و طرح جدیدی را ریخته ایم که دیگر بنچ مارک بتونی و بیل مکانیکی نیز زمین را تخریب نکند. همچنین 230 هکتار گل نرگس در "دره شهر" کاشته شده که از رسانه ها برای بازدید آن ها دعوت می کنم.»

ایلام، استانی است که با وجود دارا بودن ده ها هزارهکتار بیابان، معضلی به نام ریزگردها را به شدت دیگر استان های همجوار ندارد؛ چرا که اداره کل منابع طبیعی استان با کاشت روزانه 50 هکتار درخت در سراسر این بیابان ها، از بروز این پدیده جلوگیری کرده است. این در حالی است که بودجه چندانی نیز برای این کار در نظر گرفته نشده و این طرح ها با مدیریت قوی و مشارکت جوامع محلی و نظارت دقیق منابع طبیعی در تمام مراحل کار، به سرانجام رسیده است. احمدی می گوید اگر بودجه کافی برای جنگل کاری در اختیار او قرار بگیرد پدیده "ریزگرد"ها را برای همیشه در استان ایلام محو خواهد کرد.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰