گزارش اسکان نیوز از آمارهای اعلام شده در اطلس"مسائل اجتماعی ایران"

گفت وگو به زبان دعوا / چهارمحال و بختیاری بیشترین و سیستان و بلوچستان کمترین میزان نزاع در کشور

گفت وگو به زبان دعوا / چهارمحال و بختیاری بیشترین و سیستان و بلوچستان کمترین میزان نزاع در کشور
نزاع و درگیری؛ رخداد؛ واقعه یا واکنشی است اغلب هیجانی که فرد در مواقع عصبانیت از خود نشان می‌دهد و غالباً موجب توهین؛ فحاشی؛ ضرب‌وشتم و مصدومیت می‌شود. خشونت خیابانی استفاده از نیروی فیزیکی توسط فرد یا افرادی در مکانهای عمومی است. تقریباً یک‌سوم این جرایم در خیابان و محیطهای باز صورت می‌گیرد و اشکال مختلفی دارند، ازجمله سرقت (با یا بدون آسیب)، مزاحمت نوامیس، زورگیری، نزاع سطحی منجر به ضرب‌وجرح، تهدید با انواع سلاح سرد، قتل، تجاوز و… گرچه بسیاری از خشونتهای خیابانی مربوط به اراذل‌واوباش است، ولی افراد عادی زیادی هم به­‌طور ناخواسته به بهانه­های واهی درگیر زدوخوردهای بی‌مورد با یکدیگر می‌شوند، تصادف دو خودرو – خریدوفروش، طلب­ پول و… همین موضوع خشونت خیابانی را به یک مسأله و مشکل برای سلامت عمومی تبدیل کرده است.
دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: ۹۴۲۲
Share
خشونت، نزاع، درگیری، ضرب و شتم و در اصطلاح جا افتاده تر در جامعه ایرانی، دعوا، واژه هایی آشنا هستند که حتما در روز حداقل تعدادی از آن را در کوچه و خیابان و خودروهای حمل و نقل عمومی و بازار و به طور کلی در جامعه می بینیم. اتفاقی که حالا در جامعه خشمگین و عصبانی و افسرده ایرانی بر اساس آمارهای جهانی، تبدیل به رویه ای مستمر در صورت عمومی آن شده است.رویه ای که در موارد زیادی تبدیل به امری خطرناک شده و جنایت و نقص عضو و حوادثی تلخ را به بار می آورد و در این میان جان هایی از دست می رود . جان هایی در  هنگام بروز خشم و نزاع و جان هایی پس از آن هنگامه قصاص. از سویی دیگر، می توان گفت نزاع و دعوا از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از افراد، شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی و حتی حیثیت خانوادگی محسوب می شود.

به گزارش اسکان نيوز این مسئله در جامعه در زمره آن دسته از آسیب هایی است که با ایجاد اختلال در روابط اجتماعی، فضایی پراز کینه،نفرت و دشمنی را در میان افراد جامعه به وجود می آورد و این امر بدون تردید تبعات جبران ناپذیری را برای جامعه به همراه دارد.به گزارش اطلس مسائل اجتماعی ایران و بر اساس گزارش های سازمان پزشکی قانونی که وضعیت نزاع را از سال 93 بررسی کرده است، میزان معاینات نزاع در سال 93 در کشور،757 مورد به ازای هر صد هزار نفر بوده و این میزان طی پنج سال قبل از آن،روند کاهشی را تجربه کرده است.

در واقع طبق محاسبات سالهای قبل از آن، سال 87، 830 نزاع به ازای هر صد هزار نفر ثبت شده است. سال 88، 800 مورد، سال 89، 850 مورد، سال 90، 810 نزاع ، سال 91 حدود 812 نزاع، سال 92 ،789 و در نهایت سال 93، 780 نزاع ثبت شده است. به عنوان مثال در این بازه آماری می توان گفت میزان معاینات نزاع در سال 91، از 812 مورد به ازای هر صد هزار نفر جمعیت،با نرخ رشد منفی چهاردرصدی، به 789 مورد در سال 92 رسیده و این روند در سال 93 نیز، با 3 درصد کاهش ادامه یافته است. در کل این آمارها هم میزان معاینات نزاع طی سال های 89 تا 93، 6/6 درصد کاهش داشته است.

چهارمحال و بختیاری بیشترین و سیستان و بلوچستان کمترین میزان نزاع در کشور

از نظر توزیع استانی نیز در گزارش اطلس عنوان شده استان‌های چهارمحال و بختیاری، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، البرز و زنجان، پنج استان با بیشترین میزان نزاع و استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، بوشهر و خوزستان نیز پنج استان با کمترین میزان نزاع در کشور به شمار می روند.

اگر چه میزان نزاع در اکثر استانهای کشور طی سالهای 92-93 کاهش چشمگیری یافته است،اما بعضی استانها طی سالهای 91 الی 93، مانند کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، کردستان و زنجان، شاهد رشد میزان نزاع بوده اند. ذکر این نکته ضروری است که دو استان کهگیلویهه و بویراحمد و زنجان علاوه بر آنکه جزء استانهایی با بیشترین میزان نزاع در کشور هستند،بیشترین نرخ رشد نزاع را هم در دو سال مورد اشاره داشته اند.

مطابق با گزارش سازمان پزشکی قانونی، توزیع میزان نزاع و درگیری، در سطح شهرستان های کشور نیز مورد بررسی قرار گرفته است. شهرستان‌هایی که بیشترین میزان نزاع برحسب هر صد هزار نفر را در کشور تجربه می کنند،به ترتیب شامل شهرستانهای شمیرانات و رباط کریم در تهران، شهرکرد در چهارمحال و بختیاری، عباس آباد و چالوس در استان مازندران، بویراحمد در کهگیلویه و بویراحمد، بافت در کرمان و دیواندره در کردستان هستند.

به عنوان مثال در دیواندره و بافت حدود 1600 معاینه نزاع در هر صد هزار نفر انجام شده است یا در شمیرانات که رتبه نخست شهرستانها با بالاترین میزان نزاع بوده، حدود 3300 معاینه برای نزاع در هر صد هزار نفر صورت گرفته است.همچنین در رباط کریم که رتبه دوم شهرستان ها را به خود اختصاص داده، حدود 2600 معاینه نزاع در هر صد هزار نفر صورت گرفته است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.