اثرات نوسانات ارزی بر حوزه سلامت

اجازه افزایش قیمت سبد دارویی در کشور را نداریم
اثرات نوسانات ارزی بر حوزه سلامت
نوسانات ارزی اخیر نگرانی‌های فراوانی را در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش دارو و درمان ایجاد کرده است؛ طوری که بیماران علاوه بر درد و رنج بیماریشان، باید نگران تأثیر افزایش بی‌سابقه قیمت دلار و کاهش ارزش ریال روی مراحل درمانشان نیز باشند
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: ۹۶۷۲
Share
به گزارش اسکان نيوز هفته ای که روز های آخرش را گذراندیم، روزهای پر التهاب بازار ارز و دلار بود. هر ساعت قیمت دلار بالا تر می رفت و دل های زیادی با این فراز و فرودها به لرزه افتاد. گروهی تمام سرمایه های زندگی شان را نقد کردند و دلار خریدند تا در این وانفسا پول بیشتری به جیب بزنند و سود کنند، گروهی هم فقط اخبار را دنبال می کردند و نگران آینده و وضعیت اقتصادی کشور بودند.

در این میان خانواده های زیادی هم چشمشان به تابلوها و چراغ های قرمز تابلوهای صرافی بود که هر ساعت بیشتر و بیشتر می شد و تمام وجودشان را رعشه می گرفت که آیا با این تغییرات لحظه ای تکلیف داروهای بیمارشان چه خواهد شد؟ آیا بالا رفتن قیمت ارز برای اضافه روی دوششان می شود؟

گفته های ضد و نقیض مسئولان

همین نگرانی ها باعث شد تا وزیر بهداشت زودتر از دیگر مسوولان لب به سخن بگشاید و اعلام کند نوسانات ارز تغییری روی قیمت دارو ها نخواهد نداشت. البته این خبر قطعی نبود و وزیر بهداشت به این موضوع هم اشاره کرد که کنترل بازار در برخی موارد منطقی نیست و باید مشکلات وارد کنندگان مواد اولیه تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی را هم با توجه به افزایش نرخ ارز مورد توجه قرار دهیم. با این حال همین خبر باعث شد تا گروهی که آینده خود و خانواده هایشان به دارو وابسته است کمی خیالشان راحت شود.

این در حالی است که کمی قبل تر از صحبت های  سیدحسن هاشمی، سخنگوی وزارت بهداشت هم از هزینه های زیادی که این افراد با آن رو به رو هستند خبر داد. ایرج حریرچی با اشاره به این موضوع که هزینه های درمان و دارو با نوسانات ارز ارتباط مستقیم دارد و  گرانی دلار روی این مسائل تاثیر می گذارد، دل بیماران و خانواده های آنان خالی کرد.

او با اشاره به اینکه هزینه‌های فقرزا و کمرشکن در حوزه سلامت باهم متفاوت است و هزینه‌های فقرزا هزینه‌هایی هستند که با انجام آن فرد به زیر خط فقر می‌رسد در حالی که هزینه‌های کمرشکن و مشکل زا ٤٠ درصد هزینه‌های غیر خوراکی افراد را شامل می شود گفت: در واقع هر فردی که ٢٥ درصد درامد خود را ماهانه به سلامت اختصاص دهد دچارهزینه‌های کمرشکن شده است و این هزینه بر روی افراد فقیر جامعه تاثیرات بدتری دارد. همچنین تاکید کرد عدالت در هزینه‌های کمرشکن و فقرزا متفاوت است.

٩١/٨ درصد کل افرادی که دچار هزینه کمرشکن می‌شوند،٦ درصد آنها افرادی را شامل می‌شود که درآمدی پایین‌تر از افراد متوسط و کم درآمد جامعه دارند و ٢/٢ افراد دچار هزینه‌های فقرزا می‌شوند. هزینه‌های فقرزا وظیفه دولت و وزارت و بهداشت و بیمه هاست ولی هزینه‌های کمرشکن در اقشار متوسط جامعه نیازمند تغییر در رفتار است.

حریرچی در مورد نوسانات ارز در قیمت درمان و دارو هم اضافه کرد: افزایش قیمت دلار به میزانی تاثیر می‌گذارد  و در قیمت گذاری تجهیزات پزشکی و دارو تاثیر دارد. منتظر هستیم که قیمت کاهش یابد و گروه‌هایی به منظور بررسی این موضوع در وزاتخانه تشکیل شده است.معمولا در این شرایط بحران‌های خاصی اتفاق می‌افتد که باید بررسی شود.

او افزود: در بخش تجهیزات قسمت قابل توجهی پرداخت شده و در بخش‌هایی مانند دارو بخش‌هایی از بدهی باقی مانده است و در نهایت به این نکته اشاره کرد که درباره قیمت دارو ممکن است چند درصد از دارو ها افزایش و یا کاهش یابد که دلایل خاص دارد و داروهای محدودی را شامل می شود.

حریرچی گفت: به طور کلی اجازه افزایش قیمت سبد دارویی در کشور را نداریم. معمولا کمبود نیم درصدی در برخی داروها پیش می آید که طبیعی است ولی در قیمت داروهای ژنریک تفاوت چندانی ندارد ولی این در داروهای برند ژنریک متفاوت است . بیمه ها طبق قانون فقط داروی ژنریک را تحت پوشش قرار می دهند و برند ژرنریک را شامل نمی شوند.

حریرچی در ادامه درباره مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت در سال 97 گفت: حفاظت از دستاوردهای طرح تحول سلامت از مهمترین برنامه‌های ماست. همان طور که وزیر همیشه تاکید دارند تا زمانی که در وزارت بهداشت باشیم اجازه نمی‌دهیم هزینه‌های سلامت، بهداشتی و درمانی مردم بالاتر برود و با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین سیاست‌های ما کنترل هزینه‌های درمان است ادامه داد: همچنین بسته‌های اصلاحی برای طرح تحول سلامت در نظر گرفته‌ایم و در صدد هستیم تا با این بسته‌های اصلاحی بسته‌های فعلی طرح تحول سلامت را اصلاح کرده و خدمات بهتری ارائه دهیم.

اگر قیمت دارو زیاد نشود، صنعت دارو از بین می رود. درهمین مورد سیامک افاضلی، دارو ساز عنوان کرد: این موضوع که بگوییم در سال 97 با افزایش قیمت دارو ها مواجه نمی شویم اصلا امکان پذیر نیست. چرا که در سال 97 با افزایش 20 درصدی حقوق کارگری رو به رو هستیم و افزایش نرخ دلار و همچنین مبادلاتی که برای تامین دارو داریم هم با افزایش 20 درصدی مواجه می شود. هزینه های تمام شده دارو از جمله، هزینه های مواد اولیه، دستمزدها و هزینه های سر بار هم بر اساس این 20 درصد محاسبه می شود پس در خوشبینانه ترین حالت هم از 20 درصد افزایش قیمت در داروها صحبت می کنیم.

افاضلی داروساز در گفتگو با اسکان نيوز با اشاره به اینکه این 20 درصد می تواند سود یک کارخانه تولید دارو باشد در صورت اضافه نشدن قیمت دارو یعنی ورشکستگی کارخانه و تولید کننده، پس نمی توان به راحتی گفت که دولت قیمت داروها را افزایش نمی دهد. از طرفی این درصد بر اساس دلار 4 هزار و 200 تومان است، با بالا رفتن قیمت دلار این 20 درصد می تواند بیشتر هم باشد.

این داروساز معتقد است حرف هایی که در رابطه با عدم افزایش قیمت دارو از زبان دولت شنیده می شنویم بیشتر جنبه روانی دارد و برای آرامش روانی هموطنان گفته می شود و دلیلی ندارد تا این سخنان از زبان وزیر بهداشت شنیده شود چون ایشان در جریان مشکلات دارویی کشور هستند. سال 96، سال خوبی برا ی صنعت دارویی کشور نبوده و همین 20 درصدی که باید افزایش پیدا کند خوشبینانه جبران کمبود و کسری های دارویی در سال گذشته را می کند که این مقدار هم خیلی قابل ملاحظه نیست.

او با اشاره به بدهی هایی که شرکت های بیمه دارند اضافه می کند: بیمه ها پول کافی برای پرداخت بدهی خود به بیمارستان ها و داروخانه ها را ندارد و این شرایط تولید و ادامه کار را برای شرکت های داروسازی سخت کرده است.

افاضلی این مشکلات را ناشی از سیاست های خرد و کلان دولت می داند که باعث ضربه زدن به صنعت دارویی کشور شده و معتقد است باید سیاست گذاری هایی که در حوزه اقتصادی انجام می شود کمی واقع گرایانه تر باشد تا نه باعث فشار به مردم شود و نه آینده تولید کنندگان دارو به خطر افتد.

تا زمانی که سیاست های درست و اصولی در زمینه بهداشت و سلامت اتخاذ نشود ممکن است آینده دارویی کشور با تهدید مواجه شود و باعث ورشکستگی شرکت های تولیدی و اضافه شدن هزینه های مضاعف بر دوش خانواده هایی که بیمار دارند شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.