واردات آب، وابستگی سیاسی می آورد و کم آبی را نیز درمان نمی کند!

هشدار کارشناسان درباره واردات آب برای درمان دریاچه ارومیه

هشدار کارشناسان درباره واردات آب برای درمان دریاچه ارومیه
اواسط هفته اخیر رسانه ها خبر دادند که طرح واردات آب به ایران با انتخاب مشاوران خارجی کلید خورد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در هنگام بازدید از دریاچه ارومیه گفت که موضوع احیای این دریاچه، به هیچ وجه نمی‌تواند از دستور کار دولت ایران خارج شود؛ حتی اگر نیاز باشد میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای این کار اختصاص دهیم تا طرح‌های انتقال آب از خارج از کشور به دریاچه ارومیه را اجرا کنیم، حتماً این کار را انجام خواهیم داد. جهانگیری در ادامه گفت که در طول سال های گذشته ستاد تصمیمات متعددی اتخاذ کرده و یکی از مباحث که از ابتدا مطرح بود موضوع انتقال آب، حتی از دریای خزر و از خارج کشور به دریاچه ارومیه بوده که این موضوع همچنان در دستور کار قرار دارد و "مشاور خارجی" نیز انتخاب شده تا مطالعات لازم را انجام دهد.
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب: ۹۶۸۷
Share
اسکان نيوز-الهه موسوی: این خبر بسیار مهم در لابه لای اخبار سیاسی درگیری های جهانی بر سر سوریه، گم شد. در حالی که در تاریخ زیست بومی ایران یکی از اتفاقات مهم و تاثیرگذار خواهد بود. رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز در واکنش به این خبر در گفت وگو با اسکان نيوز می گوید:« بی تفاوتی نسبت به خبر "واردات آب برای احیای دریاچه ارومیه" قطعاً آینده ای هولناک و بدون امکان بازگشت را برای ایران رقم خواهد زد و اصرار بر ادامه آزمون های شکست خورده در ایران، نتایج فاجعه باری برای کشور به ارمغان خواهد آورد»
 
 مسعود قدک پور رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز به اسکان نيوز گفت:« اگر تقاضا را مدیریت نکنیم هر نوع واردات آبی هم داشته باشیم، باز با کمبود مواجه خواهیم شد؛ ضمن اینکه واردات آب، ما را به عنوان سیاسی بسیار وابسته خواهد کرد. یعنی ما از نظر سیاسی دیگر استقلالی نداریم؛ زیرا مهم ترین کالای مان را وارد می کنیم. بر این اساس، آب، تنها چیزی است که قطعا نباید وارد کنیم. چون آب، کاملا ما را از نظر سیاسی وابسته خواهد کرد و هر کس که به ما آب بدهد می تواند هر نوع تقاضایی از ما داشته باشد و سیاست خارجی مان کاملا تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.»

قدک پور در ادامه گفت:« در بهترین شرایط، فرض کنیم کشور آب دهنده بسیار پاک و برادر ما باشد، حالا چه مشکلی است؟ ما چیزی در هیچ اقلیمی، به نام "آب اضافه" و "کمبود آب" نداریم؛ هر اقلیمی میزان آبی که در داخل خودش وجود داشته، باعث تعادل بخشی اش شده است. ( منهای آن منطقه ای که دست بردن انسان باعث کم آبی شده است) حالا این دخالت ها برخی فرامرزی است و برخی در درون. ما در درون ضربه خوردیم و میزان فشارهایی که از بیرون وارد می شده میزان چندان بالایی نیست.»

او افزود:« فراخوانی که وزارت نیرو برای هم اندیشی داده نیز بیشتر شبیه نمایش است. اول اینکه شما چگونه تمام هم اندیشی های 30 سال گذشته را مرور نمی کنید؟ مگر هم اندیشی یکباره به وجود می آید؟ این از 30 سال پیش که وجود داشته و شما بی اعتنایی کردید. اگر واقعا دنبال هم اندیشی هستید باید از همان هایی که طی 30 سال گذشته "مشکلات امروز" را "پیش بینی" کردند و توجه نکردید، استفاده کنید و صنایع و محصولات آب بر را تغییر دهید که یک نمونه مهم آن، همین کشت نیشکر در خوزستان است.»

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز در ادامه گفت:« معاون کشاورزی خوزستان گفته اند که « اگر به نیشکر حقابه ندهید 19 هزار نفر بیکار می شوند»؛ این مشکل شماست و این مشکل را ایجاد کرده اید و امروز باید از شما پرسیده شود که حالا می خواهید با این تعداد افراد چه کنید؟ حالا استانداری باید حل کند و نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد و مشکلی را که شما پدید آورده اید حل کند؟ حالا دارید به شکل تهدید بیان می کنید. این اشتغال ناپایدار را ایجاد کرده اید و هنوز هم به فکر راهکار پایه ای و موثر نیستید. ضمن اینکه چرا در برابر بیکاری کشاورزانی که محصولاتی جز نیشکر می کارند حساس نیستید و احساس نگرانی و مسوولیت نمی کنید. تعداد آنها از 19 هزار نفر خیلی بیشتر است.»   

 راه حل های خودی و ناخودی

قدک پور با بیان اینکه به نظر می رسد برخی برای راه حل بحران ها و مشکلات نیز به دنبال نظرات خودی ها هستند هشدار داد:« چرا راه حل هایی پذیرفته می شود که مقامات اجرایی کشور آنها را دوست دارند؟ مگر نمی خواهید مشکل حل شود؟ پس چرا راه حل هایی که مثلا رییس جمهور راضی باشد و معاون اول او نیز راضی باشد و آن را بپسندد را ارائه می دهید و اساسا سراغ افرادی می روید که مسوولان از آنها و راهکارهای شان خوششان می آیند؛ نه اینکه راه حلی باشد که بحران را حل کند و جلوی مشکل را بگیرد. شرایطی را که من می بینم سالی پر از بحران را در پیش خواهیم داشت با نتایج تلخ که امیدوارم با انتخاب راهکارهای علمی و نه سلیقه ای به سمت حل بحران برویم.» 

 او افزود:« به استناد انبوهی اسناد و مدارک رسمی موجود در "سازمان برنامه و بودجه ایران" در آرشیو وزارتخانه های "نیرو" و "کشاورزی"، اسناد موجود در دفاتر "نخست وزیری" و وزارت "امور خارجه" در پیش از انقلاب و... آشکارا نشان می دهد که تدوین و تنظیم چهار برنامه توسعه_اقتصادی_اجتماعی پیش از انقلاب اسلامی ایران مستقیماً و به طور کامل توسط "شرکت مهندسین مشاور امریکایی موریسون نودسن" صورت گرفت که دقیقاً در سال ۱۳۲۵ شمسی به نمایندگی "ابوالحسن ابتهاج" از طرف دولت "قوام" طی قراردادی، ماموریت تدوین و تنظیم اولین  برنامه توسعه اقتصادی-اجتماعی  تاریخ ایران را بر عهده داشت.»

قدک پور افزود:« "دپارتمان گروه مشاورین هاروارد" که با حمایت مالی و انتخاب "بنیاد فورد" از سال ۱۳۳۴ در سازمان برنامه و بودجه ایران تشکیل و تدوین برنامه های دوم و سوم و چهارم توسعه اقتصادی-اجتماعی در ایران را بر عهده داشتند و قراردادهایی که با "شرکت بین المللی مهندسین مشاور امریکایی" Development&Resource.Co رقم زده شد بر اساس انبوهی از مستندات غیرقابل انکاری که وجود دارد بدون تردید تمام بحران هایی که امروز در زمینه منابع طبیعی و خصوصاً در زمینه منابع آب، قبل و بعداز انقلاب اسلامی، محیط زیست ایران در معرض انواع تهدیدها و ویرانی قرار داده است، متاثر از دخالت مستقیم و غیرمستقیم "شرکت موریسون نودسن" ، "گروه مشاورین هاروارد" ، "بنیاد فورد" ، "مهندسین مشاور بین المللی D&R  " بوده است.»

رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز هشدار داد:« سال 97 سالی بسیار پرمخاطره خواهد بود که پیش رو داریم. به نظر می رسد اکثر اظهارهایی که در سمینارها و محافل دانشگاهی و حتی در بین مقامات مسوول ارائه می شود، هیچ راهکاری ندارند و راهکارها را فقط در یک کانال می پذیرند؛ به نظر می رسد راهکارهای علمی نیز خودی و ناخودی شده است.»

او گفت:« اکنون بعد از سرمایه گذاری های هنگفتی که طی سه دهه اخیر در نظام آموزش عالی کشور صورت گرفته و گسترش انبوه، عجیب و حیرت آور تحصیلات تکمیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته های مرتبط با آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه های سراسر کشور،  سخنان عجیب آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص واگذاری مطالعات به مشاوران خارجی و سخن از استقراض میلیاردها دلار از خارج برای احیای دریاچه ارومیه، قطعاً نگران کننده و تهدیدی هولناک برای منافع و امنیت ملی ایران خواهد شد. دریاچه ارومیه قطعاً احیا نخواهد شد که هیچ،  بحرانی به مراتب عظیم تر را برای کشور در پی خواهد داشت.»

 قدک پور تاکید کرد:« هر مقام دولتی و غیردولتی که در هموار نمودن چنین تصمیم خطرناکی، کوچک ترین نقشی داشته باشد نامش در کنارعواقب هولناک وغیرقابل جبران چنین تصمیمی در تاریخ ایران به یادگار خواهد ماند.»

رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز در ادامه افزود:« ما سالی پرمخاطره در پیش داریم که تبعات اجتماعی، سیاسی و امنیتی شدیدی را برای ایران ایجاد خواهد کرد.  در اظهاراتی که در بین مقامات مسوول ارائه می شود اصلا روی یک موضوع خاصی، طرح و راه حل ندارند. آنها نه تنها راه حل های منطقی ندارند بلکه راه حل های درازمدت نیز ندارند؛ به همین دلیل و در چنین شرایطی، افرادی با تحمیل برخی راه کارهای غیرعلمی وغیرمنطقی که فقط منافع شرکت های خاص و افراد خاصی را تامین می کند ورود می کنند و کار را به بیراهه می برند.»

قدک پور تاکید کرد:« در اظهارات اخیر آقای جهانگیری، موضوع های بسیار نگران کننده ای دیده می شود؛ یکی اینکه ایشان گفتند "ما این کارها را به مشاور خارجی واگذار کردیم." در حالی که آقای جهانگیری باید توجه کنند اغلب مشکلاتی که امروز داریم ناشی از همان مشاوران خارجی بوده است؛ چطور ممکن است که باز هم به آنها بیشتر اعتماد می شود تا به منابع داخلی و نیروی انسانی و کارشناس داخلی؟»

او در ادامه گفت:« دومین بحث نگران کننده ای که آقای جهانگیری طرح کردند مساله "استقراض خارجی" بود. ما در بحث مدیریت آب در داخل کشور دچار مشکل هستیم. می خواهیم تمام مشکلات قبلی را حفظ کنیم و برویم آب را و پول انتقالش را قرض کنیم. یعنی هم بدهکار می شویم از لحاظ ارزی و در اصل نسل های بعدی را هم بدهکار می کنیم. هر دو وابستگی های بسیار خطرناکی را برای کشور دارد.»
 
اشتباه، خطرناک تر از اختلاس

رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه در شرایط کنونی، اشتباه خطرناک تر از اختلاس است؛ چرا که هم بودجه کشور بر باد می رود و هم ده ها مشکل برجا می گذارد به اسکان گفت:« فرض کنید که بسیاری از این پروژه ها اگر عملی نمی شدند امروز حجم انبوهی از بحران ها را نداشتیم. بنابراین اگر تمام مبلغ یک پروژه بحران آفرین بشود اختلاس به مراتب بهتر از اجرای آن طرح و به نفع کشور است؟ یعنی ما در یک وضعیتی هستیم که بین اختلاس و اشتباه، دومی برایمان کم خطرتر است و برای همین، اختلاس را ترجیح می دهیم. مثلا برای سد گتوند چقدر هزینه شده؟ امروز رقمی بیش از دو سه برابر هزینه آن را برای علاج بخشی اش محاسبه کرده اند. اگر ما همین هزینه را به هر شکلی منجمله "اختلاس" از دست داده بودیم بهتر بود تا اینکه این پروژه انجام بشود و الان دو سه برابر هزینه های آن، دوباره باید صرف کنیم تا شاید از مشکلات آن بکاهیم.»

قدک پور افزود:« طرح نیشکر خوزستان نیز از همین گونه پروژه هاست که برای علاج بخشی اش چندین برابر هزینه های خودش باید صرف شود. ما اسناد بسیاری در سازمان برنامه وبودجه و وزارت نیرو و وزارت کشاورزی داریم که با وعده اینکه کشاورزی ایران (در60 سال پیش) یک کشاورزی عقب مانده است و ما با مدرنیزاسیون و دانش های نوین، می خواهیم کشاورزی را توسعه بدهیم به روز سیاه نشستیم. الان همان هایی که این ادعا را کرده اند بگویند برای رسیدن به همان کشاورزی عقب مانده چقدر باید هزینه کنیم؟ کشاورزی ای که پایدار بود گفتند "عقب مانده" ؛ این ها همه اسناد معتبرشان موجود است. امروز بعد از آن تحولی که ایجاد شده برای مدرن کردن کشاورزی و پروژه های فراوان و گران قیمتی که اجرا شده، کشور ما بین مرگ و زندگی قرار گرفته است.»

واردات آب

رییس بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی دانشگاه شیراز در ادامه گفت:« در هر حوضه آبی و اقلیمی چه اتفاقی افتاده که با کمبود آب مواجه شده ایم؟ متولیان، هیچ یک از این اتفاقات را بررسی نمی کنند و با وجود آنها می خواهند راه حل بیابند. این یعنی اشتباهات گذشته را می خواهند بدون توجه به اصل خطا، حل کنند. مثالی می زنم. الان رشد جمعیت در مناطق کویری ایران در 10 سال گذشته، شتابی بین 2 تا 2ونیم برابر نقاط کوهستانی و حتی شمال کشور است؛ این در حالی است که میزان رشد "زاد و ولد" ثابت است. پس چه اتفاقی افتاده؟ به دلیل اینکه سرمایه گزاری ها را برده اند در کویر و ایجاد اشتغال کرده اند. در واقع، مهاجرت بالا رفته است. حالا هم آن اشتغال نیاز به آب دارد و هم جمعیت جدیدی که به آنجا رفته است؛ در واقع تقاضای آب را در مناطق خشک بالا برده ایم. این سیاست باید اصلاح شود؛ ولی متاسفانه همچنان داریم این سیاست را ادامه می دهیم. و تازه می خواهیم مقروض خارجی ها هم بشویم.»

قدک پور هشدار داد:« در یک وضعیت عجیب قرار گرفته ایم؛ در تاریخ  کشور ما جز در 5 سال اخیر، هرگز بین استان ها و قومیت هایمان سابقه درگیری و نزاع نبوده است؛ کشوری که تاریخ آن قابل احترام است و می شود به آن افتخار کرد که هیچ گاه جنگ قومی و منطقه ای و استانی نداشته  الان بین مردم اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان، حجمی از گفتار خشونت آمیز رواج پیدا کرده و در برخی جاها نیز منجر به درگیری شده است. متاسفانه ما هنوز تکنوکرات هایی ( در معنای داخلی اش) را داریم که می توانند در مناصب مختلف اجتماعی-سیاسی، خود را به این عنوان جا بزنند. این، یک نوع پوپولیسم در این طبقه، فوق العاده قوی و با راهکارهای بسیار خطرناک است.»

او تاکید کرد:« من شگفت زده هستم که چگونه مقامات و مسوولان، تحمل می کنند تظاهراتی را که مردم علیه استان های دیگر برپا می کنند و اقوام نسبت به همدیگرمخالفت های بسیار خشونت آمیزی را ابراز می کنند. مقامات کشور نسبت به این حرکت ها بی تفاوت هستند. اگر ما همین وضعیت را نگه داریم صدها بار دیگر ناچاریم آب از دریای مازندران به کویر ببریم؛ آب کارون را از سرچشمه هایش به مناطق کویری ببریم و باز هم مشکل حل نمی شود. چون همین که می بریم باز ایجاد اشتغال و نیاز و جمعیت جدید می کند و دائم ما در یک چرخه غلط، همین طوری داریم عامل یک مشکل را تقویت می کنیم.»
 
 
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.