حجت الاسلام محسن غرویان در گفتگو با اسکان نیوز:

عده‌ای می‌خواهند مردم را کر و کور نگه دارند

فیلترینگ با «فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون الاحسنه» در تضاد است
عده‌ای می‌خواهند مردم را کر و کور نگه دارند
جهان امروز، جهان تعامل و تبادل اطلاعات و آزادی اطلاعات است.علم و تکنولوژی پیشرفت کرده و در حال پیشرفت بیشتر است و اطلاعات به راحتی از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می شود. پیام رسانها هم مانند تلگرام روز به روز پیشرفته تر می شوند و ما هم در چنین دنیایی داریم زندگی می کنیم. مردم هم دوست دارند اطلاعات داشته باشند و موانعی هم اگر بخواهد ایجاد شود و از دسترسی به علم و دانش و اخبار ممانعت نماید، مردم احساس منفی دارند و می گویند که عده ای می خواهند ما را کر و کور نگه دارند و محدود کنند که نتوانیم از اخبار و اطلاعات روز دنیا مطلع شویم و این احساس خوبی نیست.
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: ۹۷۱۱
Share
حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم در گفتگویی اختصاصی با "اسکان نيوز"، فیلترینگ تلگرام را بی تاثیر و مغایر با خواست مردم خواند و گفت: من فکر می کنم که  نتیجه ای چندان از فیلترینگ حاصل نشود، باز ضد این فیلترها دوباره می آیند و به خصوص که مصداق این آیه «الانسان حریص علی ما منع»، انسان بر چیزی که منعش کنند، حریص تر می شود، خواهد شد.

فیلترینگ‌ها مردم را حساس تر می کند و راه  درستش این است که ما ابزارهای پیام رسان داخلی را  هم داشته باشیم و مردم حق انتخاب داشته باشند. همانطور که مردم را باید به گونه ای مجهز کنیم که بتوانند از هوای پاک تنفس کنند،باید آنها را مجهز کنیم به فرهنگی که تشخیص دهند آنچه برایشان مفید است را استفاده کنند و آنچه برایشان مضر است را استفاده نکنند. اینها یک امور نسبی است. ممکن است من یک چیزهایی را مضر بدانم،شما مفید بدانید و بالعکس.

این استاد فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم، فیلترینگ را مغایر احکام قرآن خواند و گفت: فیلترینگ با حکم قرآنی«فبشرعبادالذین یستمعون القول و یتبعون الاحسنه» در تضاد است.

قرآن می فرماید:«ادْعُ إِلى‌ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» یا «انا هديناه السبيل اما شاكرا و اما كفورا»،آیات زیادی در خصوص این نوع محدودیت ها داریم.

قرآن می فرماید:"ما راه هدایت و راستی را به شما نشان می دهیم، اما قدرت انتخاب برای خود شماست". این حق انتخاب سطح علمی و فرهنگی جامعه را بالا می برد که خودشان رشد کنند و سود و زیانشان را تشخیص دهند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.