حقوق زنان در بلاتکلیفی/ مقامات دیگر خشونت را توصیه نمی کنند

حقوق زنان در بلاتکلیفی/ مقامات دیگر خشونت را توصیه نمی کنند
برخورد خشن گشت ارشاد ظرف چند روز گذشته با دختران جوان در پارک و پخش فیلم آزار دهنده ضرب و شتم آنها، بازتاب بسیار گسترده ای در کشور و تمام دنیا داشت. مسئولان کشور واکنش های گسترده ای از حوزه های مختلف نسبت به این موضوع نشان دادند و این واکنش ها در این حجم تقریبا بی سابقه بود.
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۱
کد مطلب: ۹۸۷۲
Share
به گزارش اسکان نيوز درمورد این رفتار گشت ارشاد، پلیس هیچ ابراز تاسفی از نوع برخورد مامورش نداشت و قرار شد موضوع را پیگیری کند، اما جریان رسانه ای تندرو و اصولگرایان این اتفاق را به نوع دیگری سناریو پردازی کردند؛ شروع کننده قصه سرایی خبرگزاری فارس بود. ابتدا آن را پروژه ای از پیش طراحی شده با نصب دوربین از سوی دختران اعلام کرد که مامور وظیفه شناس! گشت ارشاد را به تحریک واداشته. آنها اعلام کردند دختران با برنامه از پیش تعیین شده این برنامه را راه انداختند.

فارس این گونه گزارش داده:"این اتفاق در تاریخ 20 فروردین ماه یعنی 9 روز قبل از پخش ویدئوی مورد نظر در پارک طالقانی تهران رخ داده و همین امر یعنی پخش تصاویر آن 10 روز پس از وقوع حادثه حکایت از آن دارد که اقدام این دختران جوان با یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌شده رخ داده است". مرحله بعدی این سناریو سازی این بود که مامور را مظلوم نشان دهند که در این میان آسیب دیده است.

این خبرگزاری ادعا کرد:« دختران جوان 4 نفر بوده‌اند که یکی از آنها که لباس سفید به تن داشته و در فیلم مشخص شده است، اقدام به کشف حجاب کرده و با یک نفر دیگر از دوستان خود پس از کشمکش کوتاه از صحنه خارج می شوند. بر اساس اطلاعات موجود دختر جوان سومی که اقدام به فحاشی می‌کند با چنگ زدن به صورت مأمور زن گشت ارشاد صورت وی را زخمی کرده و حتی در این برخورد انگشت دست مأمور زن شکسته می‌شود".

اینکه چطور ماموری در آن هیبت که دست در گردن دختری به آن کوچک جثه ای انداخته، چه فشاری به او وارد شده که انگشتش شکسته! خود جای سوال دارد. اما حتی تا اینجا هم چیزی به نفع ضرب و شتم کنندگان تمام نمی شود و این حق را به ماموری نمی دهد که دست درازی به حریم و بدن زنان کند. اما بخش سوم پازل این سناریو توسط کیهان تکمیل شد.

به طوری که چند روز گذشته عنوان کرد:" فرمانده متعهد و دلسوخته نیروی انتظامی باید بدون توجه به این جوسازی‌های پلشت و شرم‌آور، از پلیس زن وظیفه‌شناس تقدیری شایسته کند و این تقدیر را رسما و با شجاعت مثال‌زدنی خود به همگان اعلام کند".

این سیر طی شده ظرف چند روز اخیر نشان می‌دهد هر چه واکنش ها گسترده تر و انتقادات به این خشونت بیشتر شد، توپخانه رسانه های اصولگرا هم نه تنها بابت این اتفاق تلخ و تاسف آمیز عقب نشینی نکردند، بلکه بیشتر بر هجمه ها علیه زنان مورد ضرب و شتم قرار گرفته ادامه دادند و کار به جایی رسید که به جای محکوم کردن خشونت یا دست کم سکوت، عنوان کردند که باید از مامور تقدیر شود.

این همان دوگانگی و تضاد شدید با مردم است و این نوع اظهار نظرات مردم را تحریک و خشمگین تر و بی اعتمادتر می کند. در همین زمینه و ارزیابی از اینکه این اتفاق چه تاثیری در جامعه و وضعیت زنان خواهد گذاشت با ثریا عزیزپناه، فعال حقوق زنان، گفتگو کردیم.

این فعال حقوق زنان به " اسکان نيوز" عنوان کرد: مسئله ای که بسیار مهم و به نفع فعالان حقوق زنان و تحول خواهان است، همین موضع گیری های رسمی اخیر مسئولان کشور در این خصوص بوده است. نباید فراموش کنیم وقتی هنوز سنت، ریشه های پایداری در کشور ما دارد و بدن زن و مسائل آن هنوز محل مناقشه بزرگی است، به تبع مسائلی که در حوزه زنان اتفاق میفتد، با اما و اگر و واکنش های زیادی همراه است.

او تاکید می کند: انواع موضع گیری هایی که در خصوص خشونت گشت ارشاد با دختران جوان صورت گرفت، نمایانگر این مناقشه بزرگ است. البته که واکنش ها یک دست نبود،اما چیزی که واضح و مبرهن است یک عمل خشونت آمیز یک دست رخ داده است، ولی همچنان بخشی از جامعه با این مسئله بارز تکلیفش روشن نیست. موضع گیری مشخصی دارد و همیشه در صدد توجیه و تشویق این قبیل حرکات است.

موضع گیری‌های گسترده امری تحول خواه بود

این فعال حقوق زنان بیان می کند:خشونت اعمال شده بر زنان و مسائل مرتبط با آنها مسئله ای نیست که خود زنان بتوانند به تنهایی در آن تاثیرگذار باشند. ما همین حالا نه گروه خاص و نه سمن مشخصی داریم که بتواند از حقوق زنان در موارد و معضلات متعدد دفاع کند.هر کسی با مواضع خود به هنگام رخدادهای این چنینی می آید و نظرات خود را می گوید.

عزیزپناه تصریح می کند: یکی از مسائل مهم و مثبت اخیر، موضع گیری نمایندگان مجلس و برخی مسئولان کشوری و شهری در رسانه ها و شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع بود. اگر این موضع گیری ها را در کفه ترازو قرار دهیم و بخواهیم آن را اندازه بگیریم،مشخص می شود که این اتفاق بسیار تحول خواه بود.

در واقع اگر بخواهیم تحلیل واقعه کنیم،این نوع اظهارنظرات مقامات رسمی کشور در محکوم کردن خشونت و نوع برخورد گشت ارشاد با زنان، باعث شد دیدگاه های مختلفی بیان شود و افراد متفاوتی در همه نوع از شبکه های اجتماعی، موضع گیری داشته باشند.

از سویی دیگر لازم به ذکر است طرف مقابلی که دست به خشونت این چنینی و ضرب و شتم زد، زن بود. در تحلیل یک واقعه اگر فرد مقابل مرد بود، چه بسا واکنش ها از این هم شدیدتر می شد.

از یک زاویه مسئله پیچیده تر است به دلیل اینکه هر دو طرف واقعه زن بودند و به همین دلیل برخی از فعالان دست به عصا موضع گیری کردند. زیرا یک طرف جایگاهی دارد که به هر حال می تواند قدرتی را علیه دیگری اعمال کند.

برخی ها هم معتقدند زن مورد خشونت قرار گرفته تابو و قانون را زیر پا گذاشته و برخی مواضع به این سمت بود که نباید قانون را زیر پا می گذاشت. اما عزیزپناه تاکید می کند که به نسبت اتفاقات مشابه، حجم واکنش ها از سوی مقامات رسمی بسیار زیاد بود و نشان داد که در مواجهه با مسائل مشابه نباید اعمال زور و قدرت و خشونت کرد. من معتقدم کفه ترازو در این اتفاق، به نفع حقوق زنان بود تا امیدوار باشیم دیگر همه به صورت یکسان زنان را مقصر نمی دانند، زن را متهم نمی کنند و مشکل را از زن نمی بیند، بلکه خشونت عریان را می بینند و محکوم می کنند.

با این وجود جامعه زنان هنوز راه زیادی برای رسیدن به حقوق خود دارد. عزیزپناه در پاسخ به اینکه آیا معتقدید این خطی که توسط رسانه های اصولگرا به کار گرفته شد، تاثیری در جامعه نداشت و بازتاب واکنش های گسترده مفیدتر و موثر تربود، که عنوان می کند: در جامعه ما نیت خوانی در اثر تجربه و گذشت زمان و وجود حوادث مشابه بسیار زیاد است.

در واقع می توان گفت پشت برخی از حمایت های تند و تیز با واقعیت های جامعه ما منطبق نیست، من معتقدم چیزی که برای زنان مهم است این است کسانی که با رای همین مردم و همین زنان به کرسی های مجلس و شورای شهر رسیدند و مقام های رسمی کشور شده اند، واکنش های درست و به مراتب تاثیرگذارتری به نسبت کیهان و فارس و امثالهم داشتند.

مقامات دیگر خشونت را توصیه نمی کنند و نسبت به هر نوع آن واکنش نشان می دهند. در واقع با توجه به مختصات جامعه ما، مسئولان نسبت به این موضوع مهم حساسیت پیدا کرده اند و این مهم است.

این فعال حقوق زنان عنوان می کند: در کل نسبت به روندی که پیش آمد، جای امیدواری وجود دارد و مسئولان یک قدم رو به جلو نسبت به تصحیح دیدگاه های خود در مورد خشونت علیه زنان، برداشتند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.